Palachův rodný dům protne ostří Hrany zla. Ve Všetatech vznikne památník za 21 milionů

Julie Kochová Julie Kochová
17. 5. 2016 17:44
Národní muzeum vybralo vítězný návrh památníku Jana Palacha. V domku ve Všetatech chce připomenout Palachovo upálení, příběh jeho rodiny i kontext 60. let v Československu. Novou podobu domu navrhli architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková, památník včetně meditační zahrady má vzniknout do roku 2018 a má stát 21 milionů.
Vizualizace domu Palacha ve Všetatech
Vizualizace domu Palacha ve Všetatech | Foto: Národní muzeum

Všetaty - Nenápadný domek na rohu Smetanovy ulice ve Všetatech připomíná svého slavného rodáka jen zašlou pamětní deskou vedle okna v přízemí. Stojí na ní: „Zde žil a odtud za svobodu českého národa na smrt odešel Jan Palach“.

Chátrající dům ze 30. let teď plánuje ministerstvo kultury přeměnit na památník. Za 21 milionů v něm chce připomenout Palachovo upálení, příběh jeho rodiny a také historický kontext 60. let. Památník včetně meditační zahrady by měl vzniknout do roku 2018, jeho podobu navrhli architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková (MCA atelier). Zvítězili ve veřejné soutěži, kterou na pokyn ministra Daniela Hermana vypsalo Národní muzeum.

Autoři se rozhodli základní podobu domu zachovat, z boku do něj ale vklínili kontrastní hranu s ocelovým pláštěm, která má symbolizovat komunistický režim. „Ostří Hrany zla zasáhlo dům zvenčí, rozvrátilo domov, rodinu, vnitřní svět člověka. Zároveň ho síla hodnoty domova a reakce člověka zastavila,“ vysvětluje Melková.

Klín protíná na délku téměř celý interiér a končí před stolem z olověných plechů. „Symbol vyprázdněného domova, rodinný stůl, je opuštěný, ale zůstává pevně stát,“ dodává architektka.

Pokoje bez podlah, žádné světlo

Dovnitř památníku má podle návrhu pronikat světlo jenom štěrbinami v zakrytých oknech. Odkrytá, s plným světlem budou okna jen v místech, kde měl pokoje Palach. K nim se ale zároveň nepůjde přiblížit – pod sebou totiž symbolicky nebudou mít podlahu.

„Zážitek z expozice bude naléhavý, sdělení bude stručné a obsažné, a přesto civilní a nepatetické,“ ocenil vítězný návrh předseda sedmičlenné poroty, architekt Josef Pleskot.

Dům, který Libuše Palachová prodala několik let po synově smrti, byl donedávna v soukromém vlastnictví. Ministerstvo ho vykoupilo za 1,7 milionu korun. Celkem vyčlenili poslanci na vybudování památníku 21 milionů. Dva miliony bude stát vysoutěžený projekt, samotná realizace by se měla vejít do 15 milionů.

V přilehlé betonové novostavbě plánuje Národní muzeum umístit naučnou expozici. Pracuje na ní čtyřčlenný tým pod vedením historika Petra Blažka. „Chtěli bychom do Všetat přivést školy i zahraniční turisty, protože Palach patří k nejznámějším Čechům a o jeho příběh je ve světě zájem,“ řekl Blažek.

Památník by měl vzniknout téměř padesát let po Palachově upálení. V 90. letech přibyla pamětní deska a socha, do revoluce se komunisté urputně snažili vzniku jakéhokoliv pietního místa zabránit. Shromáždění ve Všetatech zakázali ještě v roce 1989. „Není nic divného na tom, když člověk navštíví hřbitov a uctí památku zemřelého. Ale jen do té doby, nechce-li své návštěvy zneužít k politické provokaci, navíc svolávané prostřednictvím amerických vysílaček,“ napsalo na vysvětlenou Rudé právo.

 

Právě se děje

Další zprávy