Od kotelny po střechu: Pakul slaví třicetiny

Od kotelny po střechu: Pakul slaví třicetiny
Se stavbou se začalo v roce 1976, dokončena byla těsně před koncem roku 1980. 2. dubna 1981 přestřihl pásku Gustáv Husák, prezident a generální tajemník ÚV KSČ. Nejspíš to bylo v přímém přenosu, z budovy na nedaleké Kavčí hory vedla přímá televizní linka.
Příklad pro dnešní dny, pokud se tomu dalo věřit: "Schválené celkové rozpočtové náklady na výstavbu souboru pěti staveb Paláce kultury a devizové prostředky na dovoz investic z kapitalistických států pro provozní soubory nebyly překročeny." (časopis Investiční výstavba, číslo 12, ročník 19, 1981)
Na Den otevřených dveří, krátce po skončení 16. sjezdu KSČ, stála před "Pakulem" dlouhá a spořádaná fronta, jaká se dnes ani při otevření nového hypermarketu nevidí.
Dnes je to spíše stavba trpěná než obdivovaná. Vlastní ji město Praha, které ji občas potřebuje, ale jinak hledá, jak by se na její provoz dalo vydělat. Takže z jedné strany máte výprodej sportovního vybavení a z druhé prodejnu luxusních automobilů, například.
Foto: Ondřej Besperát
Ondřej Besperát
1. 4. 2011 11:00
Slavný Palác kultury, dnes budova Kongresového centra Praha, byl otevřen přesně před třiceti lety.

Praha - Mohlo by se slavit. Slavný Palác kultury, dnes budova Kongresového centra Praha, byl otevřen přesně před třiceti lety.

Od té doby ho navštívili Brežněv, Dalajlama i Obama. Uvnitř se konala zasedání ÚV KSČ, měnového fondu i Severoatlantické aliance.

Dnes je v něm mimo jiné také kasino, fitness a výprodej sportovních potřeb.

Nechal jsem se provést tou spletí chodeb, sálů a zasedacích místností, abych vám mohl ukázat, co se nezměnilo.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy