Od kotelny po střechu: Pakul slaví třicetiny

Od kotelny po střechu: Pakul slaví třicetiny
Se stavbou se začalo v roce 1976, dokončena byla těsně před koncem roku 1980. 2. dubna 1981 přestřihl pásku Gustáv Husák, prezident a generální tajemník ÚV KSČ. Nejspíš to bylo v přímém přenosu, z budovy na nedaleké Kavčí hory vedla přímá televizní linka.
Příklad pro dnešní dny, pokud se tomu dalo věřit: "Schválené celkové rozpočtové náklady na výstavbu souboru pěti staveb Paláce kultury a devizové prostředky na dovoz investic z kapitalistických států pro provozní soubory nebyly překročeny." (časopis Investiční výstavba, číslo 12, ročník 19, 1981)
Na Den otevřených dveří, krátce po skončení 16. sjezdu KSČ, stála před "Pakulem" dlouhá a spořádaná fronta, jaká se dnes ani při otevření nového hypermarketu nevidí.
Dnes je to spíše stavba trpěná než obdivovaná. Vlastní ji město Praha, které ji občas potřebuje, ale jinak hledá, jak by se na její provoz dalo vydělat. Takže z jedné strany máte výprodej sportovního vybavení a z druhé prodejnu luxusních automobilů, například.
Foto: Ondřej Besperát
Ondřej Besperát
1. 4. 2011 11:00
Slavný Palác kultury, dnes budova Kongresového centra Praha, byl otevřen přesně před třiceti lety.

Praha - Mohlo by se slavit. Slavný Palác kultury, dnes budova Kongresového centra Praha, byl otevřen přesně před třiceti lety.

Od té doby ho navštívili Brežněv, Dalajlama i Obama. Uvnitř se konala zasedání ÚV KSČ, měnového fondu i Severoatlantické aliance.

Dnes je v něm mimo jiné také kasino, fitness a výprodej sportovních potřeb.

Nechal jsem se provést tou spletí chodeb, sálů a zasedacích místností, abych vám mohl ukázat, co se nezměnilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole Bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy