Od kotelny po střechu: Pakul slaví třicetiny

Od kotelny po střechu: Pakul slaví třicetiny
Se stavbou se začalo v roce 1976, dokončena byla těsně před koncem roku 1980. 2. dubna 1981 přestřihl pásku Gustáv Husák, prezident a generální tajemník ÚV KSČ. Nejspíš to bylo v přímém přenosu, z budovy na nedaleké Kavčí hory vedla přímá televizní linka.
Příklad pro dnešní dny, pokud se tomu dalo věřit: "Schválené celkové rozpočtové náklady na výstavbu souboru pěti staveb Paláce kultury a devizové prostředky na dovoz investic z kapitalistických států pro provozní soubory nebyly překročeny." (časopis Investiční výstavba, číslo 12, ročník 19, 1981)
Na Den otevřených dveří, krátce po skončení 16. sjezdu KSČ, stála před "Pakulem" dlouhá a spořádaná fronta, jaká se dnes ani při otevření nového hypermarketu nevidí.
Dnes je to spíše stavba trpěná než obdivovaná. Vlastní ji město Praha, které ji občas potřebuje, ale jinak hledá, jak by se na její provoz dalo vydělat. Takže z jedné strany máte výprodej sportovního vybavení a z druhé prodejnu luxusních automobilů, například.
Foto: Ondřej Besperát
Ondřej Besperát
1. 4. 2011 11:00
Slavný Palác kultury, dnes budova Kongresového centra Praha, byl otevřen přesně před třiceti lety.

Praha - Mohlo by se slavit. Slavný Palác kultury, dnes budova Kongresového centra Praha, byl otevřen přesně před třiceti lety.

Od té doby ho navštívili Brežněv, Dalajlama i Obama. Uvnitř se konala zasedání ÚV KSČ, měnového fondu i Severoatlantické aliance.

Dnes je v něm mimo jiné také kasino, fitness a výprodej sportovních potřeb.

Nechal jsem se provést tou spletí chodeb, sálů a zasedacích místností, abych vám mohl ukázat, co se nezměnilo.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy