Dopravní nehody i trampolína. V Česku se ročně vážně zraní přes 30 tisíc dětí, stovka jich zemře

Kristýna Svrdlinová
23. 8. 2016 8:04
Podle statistik se v Česku každoročně zraní přes 30 tisíc dětí, jejichž úrazy si vyžádají hospitalizaci. Přibližně stovka případů ročně končí smrtí, přičemž nejčastější příčinou je dopravní nehoda. Počet zraněných dětí dlouhodobě klesá, avšak počet dětí umírajících při dopravních nehodách se snížit nedaří. Nejčastěji se děti zraní doma nebo při sportu. Výjimkou ale není ani sebepoškozování. V poslední době se také hodně dětí zraní při skákání na trampolíně.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – České děti minulý rok utrpěly přes 30 tisíc vážných úrazů, při kterých byla nutná hospitalizace, přičemž víc než stovka z nich byla smrtelná. Celkově se během roku 2015 zranilo téměř 330 tisíc dětí. Nejčastěji si ublíží buď doma, nebo při sportu, případně ve škole při tělocviku. Nejčastější příčinou smrti ale u dětí zůstává dopravní nehoda. 

I když celkový počet úrazů i úmrtí u dětí dlouhodobě klesá, právě u dopravních nehod tato čísla neklesají. "Je alarmující, že se nedaří snižovat počet dětských úrazů při dopravních nehodách. Minulý rok bylo takových nehod přes tři tisíce. Jinak ale počty zraněných dětí klesají, což je pozitivní," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a dodal, že čísla se sice postupně snižují, ale ne tak razantně jako v předchozích letech.

Zatímco v roce 2010 zemřelo po úrazu 168 dětí, minulý rok to bylo 109. Letošní rok by ale mohl být horší, hlavně kvůli prázdninám. "Letošní léto se lišilo od předchozích, úrazů bylo mnohem více. Celkově za tento rok očekáváme vyšší počet zraněných dětí," uvedl přednosta Kliniky dětské traumatologie Fakultní nemocnice Brno Ladislav Plánka.

Zároveň upozornil na nebezpečný trend, při kterém se zraňuje čím dál víc dětí. "Na trampolínách dochází čím dál častěji k vážným zraněním, nejčastěji jde o zlomeniny. Letos jsme ale měli už i jeden smrtelný úraz hlavy," řekl Plánka a vysvětlil, že nejčastěji se na trampolíně úrazy stávají, protože rodiče nedodržují pravidla. Buď na trampolínu pustí více dětí různé váhy, anebo jdou skákat s dítětem oni sami.

Nejvíce úrazů je tradičně mezi červnem a srpnem a ani minulý rok nebyl výjimkou, zranilo se téměř deset tisíc dětí. "Letní prázdniny jsou pro děti dlouhodobě nejrizikovější dobou. V posledních letech ale zaznamenáváme nárůst úmrtí v zimě, souvisí to se zimními sporty," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Dodal také, že častěji se zraňují i umírají chlapci, a to především ve věku mezi 16 až 18 lety.

Ještě v roce 2007 se v Česku zranilo téměř 430 tisíc dětí. V témž roce vláda schválila plán na prevenci dětských úrazů a od té doby počet zraněných dětí klesl o sto tisíc. V evropském měřítku si ale Česko stále nevede příliš dobře, stojí na dvacáté příčce z třiceti sedmi evropských států. Nejméně úrazů se stane v Nizozemí, nejvíce v Rusku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy