Dopravní nehody i trampolína. V Česku se ročně vážně zraní přes 30 tisíc dětí, stovka jich zemře

Kristýna Svrdlinová
23. 8. 2016 8:04
Podle statistik se v Česku každoročně zraní přes 30 tisíc dětí, jejichž úrazy si vyžádají hospitalizaci. Přibližně stovka případů ročně končí smrtí, přičemž nejčastější příčinou je dopravní nehoda. Počet zraněných dětí dlouhodobě klesá, avšak počet dětí umírajících při dopravních nehodách se snížit nedaří. Nejčastěji se děti zraní doma nebo při sportu. Výjimkou ale není ani sebepoškozování. V poslední době se také hodně dětí zraní při skákání na trampolíně.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – České děti minulý rok utrpěly přes 30 tisíc vážných úrazů, při kterých byla nutná hospitalizace, přičemž víc než stovka z nich byla smrtelná. Celkově se během roku 2015 zranilo téměř 330 tisíc dětí. Nejčastěji si ublíží buď doma, nebo při sportu, případně ve škole při tělocviku. Nejčastější příčinou smrti ale u dětí zůstává dopravní nehoda. 

I když celkový počet úrazů i úmrtí u dětí dlouhodobě klesá, právě u dopravních nehod tato čísla neklesají. "Je alarmující, že se nedaří snižovat počet dětských úrazů při dopravních nehodách. Minulý rok bylo takových nehod přes tři tisíce. Jinak ale počty zraněných dětí klesají, což je pozitivní," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a dodal, že čísla se sice postupně snižují, ale ne tak razantně jako v předchozích letech.

Zatímco v roce 2010 zemřelo po úrazu 168 dětí, minulý rok to bylo 109. Letošní rok by ale mohl být horší, hlavně kvůli prázdninám. "Letošní léto se lišilo od předchozích, úrazů bylo mnohem více. Celkově za tento rok očekáváme vyšší počet zraněných dětí," uvedl přednosta Kliniky dětské traumatologie Fakultní nemocnice Brno Ladislav Plánka.

Zároveň upozornil na nebezpečný trend, při kterém se zraňuje čím dál víc dětí. "Na trampolínách dochází čím dál častěji k vážným zraněním, nejčastěji jde o zlomeniny. Letos jsme ale měli už i jeden smrtelný úraz hlavy," řekl Plánka a vysvětlil, že nejčastěji se na trampolíně úrazy stávají, protože rodiče nedodržují pravidla. Buď na trampolínu pustí více dětí různé váhy, anebo jdou skákat s dítětem oni sami.

Nejvíce úrazů je tradičně mezi červnem a srpnem a ani minulý rok nebyl výjimkou, zranilo se téměř deset tisíc dětí. "Letní prázdniny jsou pro děti dlouhodobě nejrizikovější dobou. V posledních letech ale zaznamenáváme nárůst úmrtí v zimě, souvisí to se zimními sporty," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Dodal také, že častěji se zraňují i umírají chlapci, a to především ve věku mezi 16 až 18 lety.

Ještě v roce 2007 se v Česku zranilo téměř 430 tisíc dětí. V témž roce vláda schválila plán na prevenci dětských úrazů a od té doby počet zraněných dětí klesl o sto tisíc. V evropském měřítku si ale Česko stále nevede příliš dobře, stojí na dvacáté příčce z třiceti sedmi evropských států. Nejméně úrazů se stane v Nizozemí, nejvíce v Rusku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy