Dopravní nehody i trampolína. V Česku se ročně vážně zraní přes 30 tisíc dětí, stovka jich zemře

Kristýna Svrdlinová
23. 8. 2016 8:04
Podle statistik se v Česku každoročně zraní přes 30 tisíc dětí, jejichž úrazy si vyžádají hospitalizaci. Přibližně stovka případů ročně končí smrtí, přičemž nejčastější příčinou je dopravní nehoda. Počet zraněných dětí dlouhodobě klesá, avšak počet dětí umírajících při dopravních nehodách se snížit nedaří. Nejčastěji se děti zraní doma nebo při sportu. Výjimkou ale není ani sebepoškozování. V poslední době se také hodně dětí zraní při skákání na trampolíně.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – České děti minulý rok utrpěly přes 30 tisíc vážných úrazů, při kterých byla nutná hospitalizace, přičemž víc než stovka z nich byla smrtelná. Celkově se během roku 2015 zranilo téměř 330 tisíc dětí. Nejčastěji si ublíží buď doma, nebo při sportu, případně ve škole při tělocviku. Nejčastější příčinou smrti ale u dětí zůstává dopravní nehoda. 

I když celkový počet úrazů i úmrtí u dětí dlouhodobě klesá, právě u dopravních nehod tato čísla neklesají. "Je alarmující, že se nedaří snižovat počet dětských úrazů při dopravních nehodách. Minulý rok bylo takových nehod přes tři tisíce. Jinak ale počty zraněných dětí klesají, což je pozitivní," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a dodal, že čísla se sice postupně snižují, ale ne tak razantně jako v předchozích letech.

Zatímco v roce 2010 zemřelo po úrazu 168 dětí, minulý rok to bylo 109. Letošní rok by ale mohl být horší, hlavně kvůli prázdninám. "Letošní léto se lišilo od předchozích, úrazů bylo mnohem více. Celkově za tento rok očekáváme vyšší počet zraněných dětí," uvedl přednosta Kliniky dětské traumatologie Fakultní nemocnice Brno Ladislav Plánka.

Zároveň upozornil na nebezpečný trend, při kterém se zraňuje čím dál víc dětí. "Na trampolínách dochází čím dál častěji k vážným zraněním, nejčastěji jde o zlomeniny. Letos jsme ale měli už i jeden smrtelný úraz hlavy," řekl Plánka a vysvětlil, že nejčastěji se na trampolíně úrazy stávají, protože rodiče nedodržují pravidla. Buď na trampolínu pustí více dětí různé váhy, anebo jdou skákat s dítětem oni sami.

Nejvíce úrazů je tradičně mezi červnem a srpnem a ani minulý rok nebyl výjimkou, zranilo se téměř deset tisíc dětí. "Letní prázdniny jsou pro děti dlouhodobě nejrizikovější dobou. V posledních letech ale zaznamenáváme nárůst úmrtí v zimě, souvisí to se zimními sporty," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Dodal také, že častěji se zraňují i umírají chlapci, a to především ve věku mezi 16 až 18 lety.

Ještě v roce 2007 se v Česku zranilo téměř 430 tisíc dětí. V témž roce vláda schválila plán na prevenci dětských úrazů a od té doby počet zraněných dětí klesl o sto tisíc. V evropském měřítku si ale Česko stále nevede příliš dobře, stojí na dvacáté příčce z třiceti sedmi evropských států. Nejméně úrazů se stane v Nizozemí, nejvíce v Rusku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy