Padělky století přijdou prodejce na 7,5 roku života

Domácí Domácí
7. 10. 2009 11:42
Gang si prodejem více než 150 padělků přišel na patnáct milionů

Brno - Krajský soud v Brně rozdal tresty v největší padělatelské kauze v českých dějinách.

Jan Trojan mladší dostal za prodej falešných obrazů slavného malíře Jana Zrzavého sedm a půl roku vězení. Jeho komplic Josef Sedlák vyvázl s 18měsíční podmínku.

Celkem bylo v kauze obviněno pět lidí, kteří si tak měli přijít na 15 milionů korun.

Malíř samouk Libor Prášil vyrobil pětinu padělků - jedenatřicet obrazů. Počínal si přitom nadmíru zručně. Maloval sice rukopisem Zrzavého, ale vlastní náměty.

Obrazy posléze prodával překupníkům, prý jen za pár tisíc. Od těch je už milovníci umění kupovali za statisíce jako originály.

"Nevěděl jsem, že budou moje obrazy vydávat za Zrzavého originály," hájil se u soudu Prášil a nakonec už loni vyvázl s dvouletou podmínkou.

Nedostudovaný kunsthistorik Trojan mladší u soudu tvrdil, že obrazy nechal vyrábět proto, aby se pomstil svému otci - starožitníkovi - a obral ho o miliony. Chtěl mu prý podvodem dokázat, že není takový znalec, za jakého se považuje.

Josef Sedlák, který pod falešným jménem podepisoval potvrzení o nabytí uměleckých děl, dostal rok a půl podmíněně.

Důchodce Antonín Dřínek, který se snažil několik padělků prodat, byl zproštěn obžaloby. Jan Trojan starší za nekalé obchody pykat nebude. Na sklonku loňského října zemřel.

Údajná hlava gangu - Jan Trojan starší - během procesu zemřel. Proto se nepodařilo vypátrat, kdo značnou část padělků vyrobil a jak byly prodány.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy