Padala vláda, Bém a Dalík byli na objednávku sledováni

Sabina Slonková
11. 9. 2009 10:00
Exkluzivně - Sledování primátora probíhalo letos zjara, když padala Topolánkova vláda.
Kongres ODS: Pavel Bém telefonuje během přestávky jednání o změně stanov strany
Kongres ODS: Pavel Bém telefonuje během přestávky jednání o změně stanov strany | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražský primátor Pavel Bém byl letos na objednávku sledovaný.

Vyplynulo to z obsáhlého rozhovoru Aktuálně.cz s bývalým elitním detektivem Karlem Tichým, který léta mapoval vazby zločinu a politiky ve spise Krakatice a rok se o tom marně snaží promluvit před poslanci.

Své sledování následně na přímý dotaz Aktuálně.cz potvrdil i Pavel Bém. Současně s pražským primátorem probíhalo podle Tichého výpovědi i monitorování Topolánkova nejbližšího přítele Marka Dalíka. I on o tom podle svého vyjádření ví.

"Nedávno dával člověk z velké pražské bezpečnostní agentury k dobru příhodu, jaká to byla legrace, když jedna parta sledovala na něčí zakázku pražského primátora a druhá přítele-lobbistu bývalého premiéra a potkali se všichni na jednom místě," uvedl v rozhovoru Karel Tichý.

Na vlastní oči pak podle svých slov viděl i důkazy: "Perfektně zpracovanou svodku sledování toho lobbisty včetně fotek, ustanovených adres, SPZ vozidel a nafocených kontaktů. Ten člověk se netajil velice dobrou spoluprací s policisty jakéhosi velkého policejního útvaru."

Detailnější informace Tichý odmítl zveřejnit. V rozhovoru příběh zmínil jako doklad rozmáhající se praxe, kdy politiky sledují na objednávku bezpečnostní agentury.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že sledování primátora probíhalo letos zjara, když padala Topolánkova vláda. Tento termín ostatně potvrdil i sám Bém.

"Těch zkušenostní mám několik, ta poslední je časově datována letošním jarem," uvedl primátor.

Marek Dalík: Už jsem si zvykl...
Marek Dalík: Už jsem si zvykl... | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Když za vámi nějaký čas jezdí auto stejné značky nebo lépe více aut podobných poznávacích značek s neohrabaností a pro mě nepochopitelným amatérismem, tak nemusíte být příliš paranoidní, abyste pochopila, že se o vás někdo zajímá," dodal Bém.

Primátor tvrdí, že si zjistil, komu auta patřila. K zadavateli celé akce to ale nevedlo: "Auta patřila fyzickým osobám, neznámým, nicneříkajícím. A samozřejmě důkaz k objednavateli politické zakázky nalézt něco ze soukromého života samozřejmě nemám. Myslet si ale můžu své."

Druhý muž z příběhu zmiňovaného Tichým - lobbista Marek Dalík - rovněž o svém sledování ví. Stejně jako Bém tvrdí, že ho to netěší. "Ale nezbývá mi, než to vzít na vědomí," uvedl Dalík.

  • Odpoledne naleznete na stránkách Aktuálně.cz třetí díl exkluzivního rozhovoru s detektivem Karlem Tichým. Dočtete se v něm právě o tom, kam vedlo sledování primátora Béma.
Foto: Aktuálně.cz
Blog Pavla Béma na Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy