Pacienti ujdou jen pár kroků, hrozí jim amputace. Novinka za 15 milionů je vrací rychleji do života

Radek Nohl Radek Nohl
15. 5. 2016 15:49
Lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady začali operovat v angiolince, za kterou pražské zdravotnické zařízení zaplatilo patnáct milionů korun. Nově tu budou operovat pacienty, kteří trpí postižením tepen a hrozí jim i ztráta končetiny. První dva lidé podstoupili operaci před několika dny a již byli propuštěni z nemocnice domů.
První hybridní operace ve vinohradské nemocnici.
První hybridní operace ve vinohradské nemocnici. | Foto: Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Praha - První dva pacienti, kteří trpí postižením tepen, se ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady podrobili hybridní operaci. Zákrok podstoupili v nové angiolince, za kterou pražské zdravotnické zařízení zaplatilo patnáct milionů korun. Díky angiolince může pacient zákrok podstoupit naráz, zatímco dřív by musel být operován nadvakrát.

Lékaři počítají s tím, že odteď provedou ročně padesát až sto podobných operací. Výhodou hybridního zákroku je podle chirurga Jana Bafrnece, který je součástí nového týmu, kromě kompletního ošetření všech zúžených úseků tepen i menší riziko během operace.

Tato metoda také umožňuje rychlý návrat pacienta k běžným aktivitám a rychlejší zahojení ran. "Mohou fungovat několik let bez jakýchkoliv problémů," uvedl Bafrnec. Nemocnice také oproti běžným operacím ušetří.

Dva lidé, kteří byli jako první v angiolince operováni, měli problémy s chůzí a trpěli takzvanou kritickou ischemií. "Nemocným se daří dobře, prokrvení končetin se významně zlepšilo," řekl Bafrnec s tím, že byli v úterý propuštěni z nemocnice.

Ročně čeká operace stovku pacientů

Ve vinohradské nemocnici nyní vznikl tým pro léčbu cévních onemocnění, v němž jsou spolupracující lékaři z více oborů na jednom sále. Jde o chirurga Petera Baláže a angiologa Filipa Roháče, kteří budou případy dalších nemocných řešit. Právě Baláž zmíněnou operaci vedl.

V Česku je podle odhadů zhruba 150 tisíc pacientů, kteří trpí postižením tepen nohou. Asi třetina z nich je vhodná pro operaci v nové angiolince. Ročně se výkonu dočká ale maximálně sto lidí.

Jedná se často o ty, kterým hrozí až amputace končetiny. "Nebo jde o pacienty, kteří nemohou ujít ani dvacet metrů a pak se musí zastavit, protože jim krev do nohou prakticky neteče," uvádí další příklad Bafrnec.

Nové přístroje chtějí lékaři využívat ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady i v dalších oborech, například v kardiologii, neurologii nebo traumatologii.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy