Pacienti ujdou jen pár kroků, hrozí jim amputace. Novinka za 15 milionů je vrací rychleji do života

Radek Nohl Radek Nohl
15. 5. 2016 15:49
Lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady začali operovat v angiolince, za kterou pražské zdravotnické zařízení zaplatilo patnáct milionů korun. Nově tu budou operovat pacienty, kteří trpí postižením tepen a hrozí jim i ztráta končetiny. První dva lidé podstoupili operaci před několika dny a již byli propuštěni z nemocnice domů.
První hybridní operace ve vinohradské nemocnici.
První hybridní operace ve vinohradské nemocnici. | Foto: Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Praha - První dva pacienti, kteří trpí postižením tepen, se ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady podrobili hybridní operaci. Zákrok podstoupili v nové angiolince, za kterou pražské zdravotnické zařízení zaplatilo patnáct milionů korun. Díky angiolince může pacient zákrok podstoupit naráz, zatímco dřív by musel být operován nadvakrát.

Lékaři počítají s tím, že odteď provedou ročně padesát až sto podobných operací. Výhodou hybridního zákroku je podle chirurga Jana Bafrnece, který je součástí nového týmu, kromě kompletního ošetření všech zúžených úseků tepen i menší riziko během operace.

Tato metoda také umožňuje rychlý návrat pacienta k běžným aktivitám a rychlejší zahojení ran. "Mohou fungovat několik let bez jakýchkoliv problémů," uvedl Bafrnec. Nemocnice také oproti běžným operacím ušetří.

Dva lidé, kteří byli jako první v angiolince operováni, měli problémy s chůzí a trpěli takzvanou kritickou ischemií. "Nemocným se daří dobře, prokrvení končetin se významně zlepšilo," řekl Bafrnec s tím, že byli v úterý propuštěni z nemocnice.

Ročně čeká operace stovku pacientů

Ve vinohradské nemocnici nyní vznikl tým pro léčbu cévních onemocnění, v němž jsou spolupracující lékaři z více oborů na jednom sále. Jde o chirurga Petera Baláže a angiologa Filipa Roháče, kteří budou případy dalších nemocných řešit. Právě Baláž zmíněnou operaci vedl.

V Česku je podle odhadů zhruba 150 tisíc pacientů, kteří trpí postižením tepen nohou. Asi třetina z nich je vhodná pro operaci v nové angiolince. Ročně se výkonu dočká ale maximálně sto lidí.

Jedná se často o ty, kterým hrozí až amputace končetiny. "Nebo jde o pacienty, kteří nemohou ujít ani dvacet metrů a pak se musí zastavit, protože jim krev do nohou prakticky neteče," uvádí další příklad Bafrnec.

Nové přístroje chtějí lékaři využívat ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady i v dalších oborech, například v kardiologii, neurologii nebo traumatologii.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy