Pacienti hodnotí nemocnice jinak než zdravotníci

Vendula Křížová
25. 11. 2008 22:26
U pacientů vyhrál Městec Králové, u zdravotníků Třinec
Pacienti hodnotili laskavost personálu a útulnost nemocnic
Pacienti hodnotili laskavost personálu a útulnost nemocnic | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nemocnice Městec Králové opět získala titul nejlaskavější nemocnice. Stejně jako v loňském roce bylo s péčí v ní spokojeno nejvíce pacientů.

Zdravotníci však jako nejlepší hodnotí nemocnici v Třinci. Ta je zároveň i nejlepší nemocnicí, pokud se porovnají pohledy pacientů, zdravotníků a úspěšného hospodaření zdravotnických zařízení s penězi.

Vyplývá to z ankety Health-Care Institutu, který už třetím rokem anketu Nemocnice ČR organizuje.

Absolutně nejlepší nemocnicí se tak stala již zmiňovaná nemocnice v Třinci. Do konečného žebříčku se ale dostalo pouze deset nemocnic. Pro zařazení do hodnocení totiž bylo nutné, aby se z každé nemocnice sešlo minimálně 30 dotazníků jak od pacientů, tak od zaměstnanců zdravotnického zařízení. A to se povedl právě pouze u deseti nemocnic.

"České nemocnice jsou hodnoceny pouze průměrnou ratingovou hodnotou, žádná nemocnice nedosahuje nejvyššího ratingu A. Především kvůli nízké úrovně finančního zdraví českých nemocnic," uvádí autor zprávy Daniel Vavřina z Health Care Institutu.

Absolutní žebříček Nemocnice roku 2008:
1. Nemocnice Třinec, příspěvková org.
2. Karvinská hornická nemocnice a.s.
3. Vojenská nemocnice Olomouc
4. Nemocnice Strakonice
5. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
6. Fakultní nemocnice Hradec Králové
7. Nemocnice Nové Město na Moravě, p.o.
8. Nemocnice Na Františku s poliklinikou
9. Nemocnice v Ústí nad Orlicí
10. Fakultní nemocnice Brno

Pacienti vs. zaměstnanci nemocnic

Pacienti mohli anketní lístky vyplnit přímo v nemocnicích nebo na internetu v průběhu letošního září a října. Odpovídali přitom na otázky týkající se kvality provedených zákroků, přístupu lékařů a sester nebo kvalitu stravy.

Průzkumu se zúčastnilo přes bezmála 13 500 respondentů ve sto padesáti nemocnicích.

Mezi první pětkou nemocnic z pohledu pacientů je například ještě pražská soukromá rehabilitační klinika Mediterra, Karvinská hornická nemocnice, nemocnice Milosrdných boromejek a Masarykova městská nemocnice v Jilemnici.

Pacienti stále nemají pocit soukromí při vyšetřeních v nemocnici
Pacienti stále nemají pocit soukromí při vyšetřeních v nemocnici | Foto: Jan Langer

Průzkum mezi zaměstnanci nemocnic probíhal letos v květnu, zúčastnilo se ho 1884 lidí z 97 nemocnic v České republice. Třetina pracovníků v nemocnicích podle průzkumu nepovažuje provoz nemocnic za hospodárný a efektivní.

Nedostatky v nemocnicích: stále to samé

"Tento projekt mimo jiné identifikoval určité problémové oblasti ve spokojenosti pacientů českých nemocnic," uvádí Vavřina.

Hlavní slabinou českých nemocnic stále zůstává komunikace s pacientem a především jeho informování před samotným nástupem do nemocnice. České nemocnice jsou stále neútulné a pacienti v nich nemají při vyšetřování lékařem dostatek soukromí.

"Lidé si v dotaznících často stěžovali na to, personál se k pacientům nechová jako ke klientům, kteří do nemocnic vlastně přinášejí své finance," uvádí Vavřena. Takový pocit nemělo pouze 43 procent respondentů.

Pacienti českých nemocnic by ocenili existenci oficiálního žebříčku kvality péče. V loňském roce by ho uvítalo 83 procent respondentů, letos 68. Výrazný podíl pacientů, kteří se účastnili dotazníkového šetření, by pak uvítal, kdyby v nemocnicích existoval systém pravidelných kontrol bezpečnosti a kvality poskytovaných služeb v nemocnicích.

Žebříček nemocnic podle pacientů:
1. Nemocnice Městec Králové
2. MEDITERRA s.r.o. - Rehabilit. klinika
3. Karvinská hornická nemocnice a.s.
4. Nemocnice Milosrd.sester sv. K. Boromejského v Praze
5. Masarykova městská nemocnice Jilemnice
6. Úrazová nemocnice v Brně
7. Vojenská nemocnice Olomouc
8. Nemocnice Kadaň, s.r.o.
9. Domažlická nemocnice, a.s.
10. Nemocnice na Homolce v Praze

Žebříček nemocnic podle zaměstnanců:
1. Nemocnice Třinec, příspěvková org.
2. Úrazová nemocnice v Brně
3. Karvinská hornická nemocnice a.s.
4. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
5. Vojenská nemocnice Olomouc
6. Fakultní nemocnice Hradec Králové
7. Nemocnice Na Františku s poliklinikou
8. Nemocnice Strakonice
9. Ústřední vojenská nemocnice Praha
10. Nemocnice Nové Město na Moravě, p.o.
11. Nemocnice v Ústí nad Orlicí
12. Nemocnice s poliklinikou Havířov, p.o.
13. Fakultní nemocnice Brno

Zdroj dat: Celostátní projekt NEMOCNICE ČR 2008 - HealthCare Institute.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy