Do vězení za vraždu už ve 13 letech, navrhují poslanci. Chtějí zpřísnit i tresty pro mladistvé

Martin Ťopek Lucie Stuchlíková ČTK Martin Ťopek , Lucie Stuchlíková , ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2016 12:59
Trestní zodpovědnost mladistvých by se v krajních případech mohla snížit už na třináct let. Navrhují to poslanci ústavního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem. Na rozdíl od předešlých pokusů snížit limitní věk pro trestní odpovědnost má podle předkladatelů tento návrh reálnou šanci na to, aby prošel napříč sněmovnou. Ne všichni oslovení poslanci však souhlasí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poslanci sněmovního ústavněprávního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem (ČSSD) navrhují, aby u nejzávažnějších trestných činů byli jejich pachatelé odpovědní už po dovršení 13 let. Obecně podle návrhu zůstává pro trestní odpovědnost patnáctiletá hranice. Záměr, který představili ve Sněmovně, také zpřísňuje tresty pro vraždu s rozmyslem nebo vylučuje v některých případech možnost promlčení vraždy.

Návrh rovněž počítá s tím, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let, a to včetně jména a místa trvalého pobytu odsouzeného.

"Ve všech případech trestných činů, kde hrozí dospělému výjimečný trest, by byly odpovědné i děti od třinácti do patnácti let," uvedl Tejc na tiskové konferenci. U mladistvých mezi 15 a 18 lety by se také zvýšily maximální sazby, které může soud uložit, v nejzávažnějších případech z aktuálních deseti na 15 let. "Za posledních 20 let se postupně zvyšovaly sazby za nejzávažnější násilné činy, nicméně nepromítlo se to do sazby u mladistvých," vysvětlil Tejc.

V návrhu se také zařazuje mezi trestné činy, kde uplynutím promlčecí doby nezaniká odpovědnost, například vražda více osob, těhotné ženy, osoby mladší 15 let.

Pokud si vraždu pachatel předem promyslí a uváží, mělo by být vždy možné uložit výjimečný trest, tedy 20 až 30 let vězení či doživotí. Aktuálně v takovém případě hrozí 12 až 20 let. "Soud samozřejmě bude mít možnost zvážit okolnosti případu," uvedl Tejc.

Populistické gesto, tvrdí kritici

Novela má podle Martina Plíška (TOP 09) podporu napříč politickým spektrem. "Už máme slíbenou podporu zástupců čtyř poslaneckých klubů: TOP 09, ČSSD, ANO a Úsvitu. Chceme obejít všechny kluby a do čtrnácti dnů bychom novelu oficiálně předložili," řekl.

Ne všichni oslovení poslanci však sdíleli Plíškovo nadšení. "Myslím, že je to příliš velký skok. V žádném případě bych nehlasoval o snížení na 13 let, a i na 14 let bych si to musel hodně rozmyslet," uvedl Pavel Blažek z ODS.

"Já osobně si nejsem jist, jestli je nutné to snižovat, ale určitě je to legitimní návrh, o kterém se budeme bavit," uvedl Tejcův stranický kolega Roman Sklenák.  

Šéf občanských demokratů Petr Fiala dokonce návrh novely označil za populistické gesto. "Snížení trestní odpovědnosti na 13 let je příliš radikální. Dává mladistvým povinnosti, ale již neřeší jejich práva. Jedná se o přehnanou reakci na některé konkrétní zločiny. Politika se takto nemá dělat, je to populismus," řekl.

Návrh má však postihnout jen závažné násilné trestné činy, jejich pachatelé si podle navrhovatelů už ve 13 letech uvědomují, že vraždit se nemá. "Chci také zdůraznit, že nechceme hýbat s věkovou hranicí pro legální sexuální styk," dodal Plíšek.

Poslanci se na návrhu nikdy neshodli

Šanci návrhu dává skutečnost, že se nejedná o plošné zrušení patnáctileté hranice, ale jen v závažných případech. Bylo by to poprvé, kdy se poslanci na snížení trestné odpovědnosti shodnou. Už v minulosti na toto téma poslanci několikrát diskutovali.

Naposledy se podobnou debatu pokusila zavést v roce 2010 tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kolářová. "Ze statistik, které máme k dispozici, vyplývá, že je ročně registrována maximálně jedna vražda spáchaná mladšími 15 let. To nás ale nemůže uklidnit, za tím na první pohled nepatrným číslem se totiž skrývá zbytečně ztracený život a bolest blízkého okolí," uvedla tehdy Kolářová s tím, že navrhuje podpořit hranici trestní odpovědnosti.

Teď navíc návrh počítá s tím, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let, a to včetně jména a místa trvalého pobytu odsouzeného. "Myslíme si, že to může mít určitý preventivní charakter," řekl Tejc. V některých případech si dovedu představit tvrdší variantu, předkládán je kompromis, i když někomu může připadat razantní, uvedl.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 7 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy