Do vězení za vraždu už ve 13 letech, navrhují poslanci. Chtějí zpřísnit i tresty pro mladistvé

Martin Ťopek Lucie Stuchlíková ČTK Martin Ťopek, Lucie Stuchlíková, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2016 12:59
Trestní zodpovědnost mladistvých by se v krajních případech mohla snížit už na třináct let. Navrhují to poslanci ústavního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem. Na rozdíl od předešlých pokusů snížit limitní věk pro trestní odpovědnost má podle předkladatelů tento návrh reálnou šanci na to, aby prošel napříč sněmovnou. Ne všichni oslovení poslanci však souhlasí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poslanci sněmovního ústavněprávního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem (ČSSD) navrhují, aby u nejzávažnějších trestných činů byli jejich pachatelé odpovědní už po dovršení 13 let. Obecně podle návrhu zůstává pro trestní odpovědnost patnáctiletá hranice. Záměr, který představili ve Sněmovně, také zpřísňuje tresty pro vraždu s rozmyslem nebo vylučuje v některých případech možnost promlčení vraždy.

Návrh rovněž počítá s tím, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let, a to včetně jména a místa trvalého pobytu odsouzeného.

"Ve všech případech trestných činů, kde hrozí dospělému výjimečný trest, by byly odpovědné i děti od třinácti do patnácti let," uvedl Tejc na tiskové konferenci. U mladistvých mezi 15 a 18 lety by se také zvýšily maximální sazby, které může soud uložit, v nejzávažnějších případech z aktuálních deseti na 15 let. "Za posledních 20 let se postupně zvyšovaly sazby za nejzávažnější násilné činy, nicméně nepromítlo se to do sazby u mladistvých," vysvětlil Tejc.

V návrhu se také zařazuje mezi trestné činy, kde uplynutím promlčecí doby nezaniká odpovědnost, například vražda více osob, těhotné ženy, osoby mladší 15 let.

Pokud si vraždu pachatel předem promyslí a uváží, mělo by být vždy možné uložit výjimečný trest, tedy 20 až 30 let vězení či doživotí. Aktuálně v takovém případě hrozí 12 až 20 let. "Soud samozřejmě bude mít možnost zvážit okolnosti případu," uvedl Tejc.

Populistické gesto, tvrdí kritici

Novela má podle Martina Plíška (TOP 09) podporu napříč politickým spektrem. "Už máme slíbenou podporu zástupců čtyř poslaneckých klubů: TOP 09, ČSSD, ANO a Úsvitu. Chceme obejít všechny kluby a do čtrnácti dnů bychom novelu oficiálně předložili," řekl.

Ne všichni oslovení poslanci však sdíleli Plíškovo nadšení. "Myslím, že je to příliš velký skok. V žádném případě bych nehlasoval o snížení na 13 let, a i na 14 let bych si to musel hodně rozmyslet," uvedl Pavel Blažek z ODS.

"Já osobně si nejsem jist, jestli je nutné to snižovat, ale určitě je to legitimní návrh, o kterém se budeme bavit," uvedl Tejcův stranický kolega Roman Sklenák.  

Šéf občanských demokratů Petr Fiala dokonce návrh novely označil za populistické gesto. "Snížení trestní odpovědnosti na 13 let je příliš radikální. Dává mladistvým povinnosti, ale již neřeší jejich práva. Jedná se o přehnanou reakci na některé konkrétní zločiny. Politika se takto nemá dělat, je to populismus," řekl.

Návrh má však postihnout jen závažné násilné trestné činy, jejich pachatelé si podle navrhovatelů už ve 13 letech uvědomují, že vraždit se nemá. "Chci také zdůraznit, že nechceme hýbat s věkovou hranicí pro legální sexuální styk," dodal Plíšek.

Poslanci se na návrhu nikdy neshodli

Šanci návrhu dává skutečnost, že se nejedná o plošné zrušení patnáctileté hranice, ale jen v závažných případech. Bylo by to poprvé, kdy se poslanci na snížení trestné odpovědnosti shodnou. Už v minulosti na toto téma poslanci několikrát diskutovali.

Naposledy se podobnou debatu pokusila zavést v roce 2010 tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kolářová. "Ze statistik, které máme k dispozici, vyplývá, že je ročně registrována maximálně jedna vražda spáchaná mladšími 15 let. To nás ale nemůže uklidnit, za tím na první pohled nepatrným číslem se totiž skrývá zbytečně ztracený život a bolest blízkého okolí," uvedla tehdy Kolářová s tím, že navrhuje podpořit hranici trestní odpovědnosti.

Teď navíc návrh počítá s tím, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let, a to včetně jména a místa trvalého pobytu odsouzeného. "Myslíme si, že to může mít určitý preventivní charakter," řekl Tejc. V některých případech si dovedu představit tvrdší variantu, předkládán je kompromis, i když někomu může připadat razantní, uvedl.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Při ranním požáru ve sklepě paneláku v Brně zemřel člověk

Jeden člověk zemřel při ranním požáru sklepa panelového domu v Rerychově ulici v Brně-Bystrci. Evakuace ostatních obyvatel domu nebyla nutná, informovali hasiči na twitteru a v přehledu zásahů na svých webových stránkách. Na místě pracují vyšetřovatelé.

 

před 22 minutami

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 tisíc, nejvíce nových přibylo v Praze a okolí a na jižní Moravě

Začalo podnikat téměř 60 tisíc lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 tisíc lidí, o deset tisíc méně jich bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF. 

Nejvíce lidí začalo loni podnikat v Praze (9567), ve Středočeském kraji (7810) a v Jihomoravském kraji (6786). Nejméně lidí začalo naopak podnikat v Karlovarském kraji (1405), v Libereckém kraji (2380) a v Plzeňském kraji (2838).

Česká národní banka zrušila k 1. dubnu 2019 podnikatelské oprávnění 120 tisíc fyzických osob, které měly založené oprávnění k podnikání v pomocných finančních službách, především jako zprostředkovatelé úvěrů a pojistných produktů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy