Do vězení za vraždu už ve 13 letech, navrhují poslanci. Chtějí zpřísnit i tresty pro mladistvé

Martin Ťopek Lucie Stuchlíková ČTK Martin Ťopek, Lucie Stuchlíková, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2016 12:59
Trestní zodpovědnost mladistvých by se v krajních případech mohla snížit už na třináct let. Navrhují to poslanci ústavního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem. Na rozdíl od předešlých pokusů snížit limitní věk pro trestní odpovědnost má podle předkladatelů tento návrh reálnou šanci na to, aby prošel napříč sněmovnou. Ne všichni oslovení poslanci však souhlasí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poslanci sněmovního ústavněprávního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem (ČSSD) navrhují, aby u nejzávažnějších trestných činů byli jejich pachatelé odpovědní už po dovršení 13 let. Obecně podle návrhu zůstává pro trestní odpovědnost patnáctiletá hranice. Záměr, který představili ve Sněmovně, také zpřísňuje tresty pro vraždu s rozmyslem nebo vylučuje v některých případech možnost promlčení vraždy.

Návrh rovněž počítá s tím, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let, a to včetně jména a místa trvalého pobytu odsouzeného.

"Ve všech případech trestných činů, kde hrozí dospělému výjimečný trest, by byly odpovědné i děti od třinácti do patnácti let," uvedl Tejc na tiskové konferenci. U mladistvých mezi 15 a 18 lety by se také zvýšily maximální sazby, které může soud uložit, v nejzávažnějších případech z aktuálních deseti na 15 let. "Za posledních 20 let se postupně zvyšovaly sazby za nejzávažnější násilné činy, nicméně nepromítlo se to do sazby u mladistvých," vysvětlil Tejc.

V návrhu se také zařazuje mezi trestné činy, kde uplynutím promlčecí doby nezaniká odpovědnost, například vražda více osob, těhotné ženy, osoby mladší 15 let.

Pokud si vraždu pachatel předem promyslí a uváží, mělo by být vždy možné uložit výjimečný trest, tedy 20 až 30 let vězení či doživotí. Aktuálně v takovém případě hrozí 12 až 20 let. "Soud samozřejmě bude mít možnost zvážit okolnosti případu," uvedl Tejc.

Populistické gesto, tvrdí kritici

Novela má podle Martina Plíška (TOP 09) podporu napříč politickým spektrem. "Už máme slíbenou podporu zástupců čtyř poslaneckých klubů: TOP 09, ČSSD, ANO a Úsvitu. Chceme obejít všechny kluby a do čtrnácti dnů bychom novelu oficiálně předložili," řekl.

Ne všichni oslovení poslanci však sdíleli Plíškovo nadšení. "Myslím, že je to příliš velký skok. V žádném případě bych nehlasoval o snížení na 13 let, a i na 14 let bych si to musel hodně rozmyslet," uvedl Pavel Blažek z ODS.

"Já osobně si nejsem jist, jestli je nutné to snižovat, ale určitě je to legitimní návrh, o kterém se budeme bavit," uvedl Tejcův stranický kolega Roman Sklenák.  

Šéf občanských demokratů Petr Fiala dokonce návrh novely označil za populistické gesto. "Snížení trestní odpovědnosti na 13 let je příliš radikální. Dává mladistvým povinnosti, ale již neřeší jejich práva. Jedná se o přehnanou reakci na některé konkrétní zločiny. Politika se takto nemá dělat, je to populismus," řekl.

Návrh má však postihnout jen závažné násilné trestné činy, jejich pachatelé si podle navrhovatelů už ve 13 letech uvědomují, že vraždit se nemá. "Chci také zdůraznit, že nechceme hýbat s věkovou hranicí pro legální sexuální styk," dodal Plíšek.

Poslanci se na návrhu nikdy neshodli

Šanci návrhu dává skutečnost, že se nejedná o plošné zrušení patnáctileté hranice, ale jen v závažných případech. Bylo by to poprvé, kdy se poslanci na snížení trestné odpovědnosti shodnou. Už v minulosti na toto téma poslanci několikrát diskutovali.

Naposledy se podobnou debatu pokusila zavést v roce 2010 tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kolářová. "Ze statistik, které máme k dispozici, vyplývá, že je ročně registrována maximálně jedna vražda spáchaná mladšími 15 let. To nás ale nemůže uklidnit, za tím na první pohled nepatrným číslem se totiž skrývá zbytečně ztracený život a bolest blízkého okolí," uvedla tehdy Kolářová s tím, že navrhuje podpořit hranici trestní odpovědnosti.

Teď navíc návrh počítá s tím, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let, a to včetně jména a místa trvalého pobytu odsouzeného. "Myslíme si, že to může mít určitý preventivní charakter," řekl Tejc. V některých případech si dovedu představit tvrdší variantu, předkládán je kompromis, i když někomu může připadat razantní, uvedl.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy