Do vězení za vraždu už ve 13 letech, navrhují poslanci. Chtějí zpřísnit i tresty pro mladistvé

Martin Ťopek Lucie Stuchlíková ČTK Martin Ťopek, Lucie Stuchlíková, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2016 12:59
Trestní zodpovědnost mladistvých by se v krajních případech mohla snížit už na třináct let. Navrhují to poslanci ústavního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem. Na rozdíl od předešlých pokusů snížit limitní věk pro trestní odpovědnost má podle předkladatelů tento návrh reálnou šanci na to, aby prošel napříč sněmovnou. Ne všichni oslovení poslanci však souhlasí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poslanci sněmovního ústavněprávního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem (ČSSD) navrhují, aby u nejzávažnějších trestných činů byli jejich pachatelé odpovědní už po dovršení 13 let. Obecně podle návrhu zůstává pro trestní odpovědnost patnáctiletá hranice. Záměr, který představili ve Sněmovně, také zpřísňuje tresty pro vraždu s rozmyslem nebo vylučuje v některých případech možnost promlčení vraždy.

Návrh rovněž počítá s tím, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let, a to včetně jména a místa trvalého pobytu odsouzeného.

"Ve všech případech trestných činů, kde hrozí dospělému výjimečný trest, by byly odpovědné i děti od třinácti do patnácti let," uvedl Tejc na tiskové konferenci. U mladistvých mezi 15 a 18 lety by se také zvýšily maximální sazby, které může soud uložit, v nejzávažnějších případech z aktuálních deseti na 15 let. "Za posledních 20 let se postupně zvyšovaly sazby za nejzávažnější násilné činy, nicméně nepromítlo se to do sazby u mladistvých," vysvětlil Tejc.

V návrhu se také zařazuje mezi trestné činy, kde uplynutím promlčecí doby nezaniká odpovědnost, například vražda více osob, těhotné ženy, osoby mladší 15 let.

Pokud si vraždu pachatel předem promyslí a uváží, mělo by být vždy možné uložit výjimečný trest, tedy 20 až 30 let vězení či doživotí. Aktuálně v takovém případě hrozí 12 až 20 let. "Soud samozřejmě bude mít možnost zvážit okolnosti případu," uvedl Tejc.

Populistické gesto, tvrdí kritici

Novela má podle Martina Plíška (TOP 09) podporu napříč politickým spektrem. "Už máme slíbenou podporu zástupců čtyř poslaneckých klubů: TOP 09, ČSSD, ANO a Úsvitu. Chceme obejít všechny kluby a do čtrnácti dnů bychom novelu oficiálně předložili," řekl.

Ne všichni oslovení poslanci však sdíleli Plíškovo nadšení. "Myslím, že je to příliš velký skok. V žádném případě bych nehlasoval o snížení na 13 let, a i na 14 let bych si to musel hodně rozmyslet," uvedl Pavel Blažek z ODS.

"Já osobně si nejsem jist, jestli je nutné to snižovat, ale určitě je to legitimní návrh, o kterém se budeme bavit," uvedl Tejcův stranický kolega Roman Sklenák.  

Šéf občanských demokratů Petr Fiala dokonce návrh novely označil za populistické gesto. "Snížení trestní odpovědnosti na 13 let je příliš radikální. Dává mladistvým povinnosti, ale již neřeší jejich práva. Jedná se o přehnanou reakci na některé konkrétní zločiny. Politika se takto nemá dělat, je to populismus," řekl.

Návrh má však postihnout jen závažné násilné trestné činy, jejich pachatelé si podle navrhovatelů už ve 13 letech uvědomují, že vraždit se nemá. "Chci také zdůraznit, že nechceme hýbat s věkovou hranicí pro legální sexuální styk," dodal Plíšek.

Poslanci se na návrhu nikdy neshodli

Šanci návrhu dává skutečnost, že se nejedná o plošné zrušení patnáctileté hranice, ale jen v závažných případech. Bylo by to poprvé, kdy se poslanci na snížení trestné odpovědnosti shodnou. Už v minulosti na toto téma poslanci několikrát diskutovali.

Naposledy se podobnou debatu pokusila zavést v roce 2010 tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kolářová. "Ze statistik, které máme k dispozici, vyplývá, že je ročně registrována maximálně jedna vražda spáchaná mladšími 15 let. To nás ale nemůže uklidnit, za tím na první pohled nepatrným číslem se totiž skrývá zbytečně ztracený život a bolest blízkého okolí," uvedla tehdy Kolářová s tím, že navrhuje podpořit hranici trestní odpovědnosti.

Teď navíc návrh počítá s tím, že by se zveřejňoval pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým, pokud soud uložil aspoň osm let, a to včetně jména a místa trvalého pobytu odsouzeného. "Myslíme si, že to může mít určitý preventivní charakter," řekl Tejc. V některých případech si dovedu představit tvrdší variantu, předkládán je kompromis, i když někomu může připadat razantní, uvedl.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 29 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 58 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy