Varování: Ozdravné pobyty VZP mohou stát až o pětinu více

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
Aktualizováno 11. 7. 2014 15:00
Pojišťovna by cestovní kanceláři kvůli nesprávně uplatněnému daňovému režimu mohla vyplatit až desítky milionů navíc.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej poskytl redakci Aktuálně.cz v plném znění.

Praha - Daňoví experti mají pochybnosti o smlouvě, kterou podepsala se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ostravská cestovní kancelář Kovotour plus. Pro největší pojišťovnu v zemi posledních pět let zajišťuje ozdravné pobyty pro malé astmatiky, známé jako Mořský koník.

Jde o nákladný projekt - v následujících třech letech by jí měla VZP podle smlouvy zaplatit i s daní celkem 248 milionů korun. Bez daně jde o sumu 205 milionů.

Upřesnění

V původní verzi článku jsme chybně uvedli, že společnost Kovotour Plus zajišťuje projekt Mořský koník pro VZP 14 let. Tato informace nebyla přesná, proto jsme ji uvedli na pravou míru a opravili na fakticky správné období pěti let. Text původní verze článku zároveň budil dojem, že společnost Kovotour Plus již provedla vykázání daně a došlo tak k proplacení daně ze strany VZP. K datu publikace článku však k tomuto nedošlo. Za nepřesnost se omlouváme společnosti Kovotour Plus i čtenářům.

Jenomže právě tady je podle odborníků problém. Pojišťovna by firmě kvůli nesprávně uplatněnému daňovému režimu mohla vyplatit až desítky milionů navíc.

"Pro cestovní kanceláře platí zvláštní režim. Na daňovém dokladu je zakázáno vyčíslit vlastní daň z přidané hodnoty," uvádí se například v odborném stanovisku Jana Rambouska z komory daňových poradců ČR, který má redakce Insideru k dispozici.

Cestovní kanceláře podle něj neodvádějí státu jednadvacet procent z celkové ceny zájezdu. Daň vypočítávají jenom z přirážky, kterou si samy stanovily. "Částka se obvykle pohybuje v rozmezí 2 až 8 procent," tvrdí daňový poradce. Jeho stanovisko bylo vypracováno na žádost jednoho z neúspěšných uchazečů ve výběrovém řízení na zajištění ozdravných pobytů.

Pokud by si společnost Kovotour plus řekla o celou jednadvacetiprocentní daň z 248 milionů, jak původně vyplývalo z uzavřené smlouvy s VZP, postupovala by podle něj v rozporu se zákonem.

Omyl nebo záměr?

A nejen to. "Pokud potom odvede daň podle platných zákonů, dojde k odvodu nikoliv v sazbě 21 procent, jak deklaruje, ale v reálné sazbě 2 až 8 procent. Tím bude navýšena cena bez daně jako základního hodnoticího kritéria pro výběrové řízení, aniž by to mohl zadavatel zjistit," píše Rambousek. Nelze podle něj vyloučit to, že jde o chybu záměrnou.

Souhlasí s ním i další oslovení kolegové. "Je to tak," potvrzuje například daňový poradce z Bystřice pod Hostýnem Jan Pořízka.

Cestovní kancelář se proti nařčení ohrazuje. "Nejednalo se o chybu, ale pouze o výklad. Dodavateli by se vždy účtovala jen opravdová výše daně dle cestovní služby," tvrdí jednatel cestovní kanceláře Kovotour Jiří Hájek.

Všeobecná zdravotní pojišťovna sice chybu připouští, ale jen částečně. Daň byla podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého skutečně vyčíslena nesprávně, pojišťovna to ale napravila. "Z důvodu nepřesného výpočtu daně byl sjednán dodatek ke smlouvě," vysvětluje Tichý. V tomto dokumentu se už o konkrétní dani nemluví.

Dodatek potvrdil úmysl

Jenomže podle Rambouska dodatek nic nevyřešil. Jen prokázal úmysl. "Celý dodatek svědčí o propojenosti obou stran zlegalizovat smlouvu, která musí být zrušena, a výběrové řízení buď vyhodnoceno jinak, nebo zopakováno," uvádí.

Daň se totiž podle něj v oblasti cestovního ruchu počítá vždy shora. To znamená, že nejprve musí být známa cena zájezdu včetně daně, a teprve z této částky se vypočítá daň směrem dolů. "Přičemž základem daně je pouze vlastní marže," uzavírá.

Mořský koník, jak se nazývají ozdravné pobyty k moři, na sebe upoutal pozornost už v době, kdy na něm VZP spolupracovala i s jinými kancelářemi, než Kovotour plus.

Mrtvé duše u moře

V roce 2011 například vzbudilo rozruch to, že na inspekční cestu k dětem vyjelo do Řecka a do Chorvatska celé vedení pojišťovny - osm lidí. Doprovázeli je i dva delegáti z cestovních kanceláří. "Bylo nás osm a na cestách jsme strávili týden," přiznal tehdy jeden z členů expedice – poslanec za TOP 09 a člen dozorčí rady Martin Gregora.

Při zájezdu podle něj došlo i na výlety a koupání.

Tentýž rok navíc Nejvyšší kontrolní úřad odhalil, že pojišťovna platila cestovkám i za neobsazená místa. Cestování "mrtvých duší" začalo v roce 2007 při zájezdu do Černé Hory. "VZP uhradila za neobsazená místa celkem 322 tisíc eur – podle tehdejšího kurzu přes devět milionů korun," stojí ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu.

Při pozdější cestě do Řecka VZP vyplatila šest a půl milionu za 620 neexistujících dětí. Podobně pojišťovna účtovala i o rok později. V součtu částka vychází na 24 milionů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy