Ovoce do českých škol? Anglická mrkev, slovenské hrušky

Pavel Baroch
29. 11. 2012 15:15
Z českých veřejných peněz se v projektu EU podporují i zahraniční pěstitelé
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pomeranče ze Španělska, mrkev z Anglie, rajčata z Holandska, ředkvičky a meruňky z Itálie, mandarinky z Chorvatska nebo hrušky ze Slovenska.

Zhruba 80 procent ovoce a zeleniny, do něhož se i tento školní rok aspoň jednou měsíčně zdarma zakousnou stovky tisíc žáků v rámci projektu Ovoce do škol, se dováží ze zahraničí. Z českých polí a zahrad pochází jen menšina.

Ačkoli jde o evropský program, kterou z větší části platí Brusel, české "doplňkové" dotace se blíží k 30 procentům. Znamená to, že Česko ze svého rozpočtu dotuje i zahraniční pěstitele ovoce a zeleniny.

Státní zemědělský intervenční fond, který má Ovoce do škol na starosti, uvedl, že ve školním roce 2012/2013 má na ovoce a zeleninu pro žáky bezmála 140 milionů korun. Evropská komise letos Česku přiklepla dotaci skoro 4 milionů eur, což je 73 procent z celkových nákladů, takže na české zdroje zbývá 27 procent.

Dovozu z ciziny se nevyhneme

Do škol dodává ovoce a zeleninu 14 společností, ovšem největší z nich - Laktea - zásobuje více než polovinu přihlášených škol - z 3364 jich 1914 odebírá plody právě od Laktey.

A Laktea uvedla, že z české produkce pochází zhruba 20 procent ovoce, zeleniny, ovocných a zeleninových šťáv. Zbytek se dováží takřka z celé Evropy. Mezi tradiční české produkty pro školáky patří jablka.

"Je potřeba si uvědomit, že dodávky probíhají mimo hlavní sezónu. Školy požadují zahájení dodávek spíše až koncem září a ukončení začátkem června, zatímco sezóna našich pěstitelů právě během letních měsíců vrcholí. České produkty podle možností dodáváme, v zimním a jarním období jsme však odkázáni v podstatě jen na produkci jižních států Evropy," řekl Aktuálně.cz Michal Němec z Laktey. 

Foto: Tomáš Adamec

Pravidla pro české ovoce nejsou

Mluvčí zemědělského intervenčního fondu Petr Hlavatý uvedl, že v současné době nejsou nastavená pravidla, která by určovala původ ovoce a zeleniny.

"Je třeba si uvědomit, že podle údajů ministerstva zemědělství produkce českého ovoce a zeleniny pokrývá pouze asi 40 procent potřeby. Připravili jsme metodický pokyn, který mimo jiné doporučuje, aby dodávky produktů byly přednostně z České republiky a ze zemí Evropské unie," řekl Aktuálně.cz Hlavatý.

Dodal, že fond ani nemá přehled o tom, jaké ovoce a v jakém množství se dováží a které pochází od domácích pěstitelů.

"Povinnost evidovat původ produktů ovoce a zeleniny nevyplývá z žádného legislativního předpisu, a tudíž tuto informaci od dodavatelů nepožadujeme. Jedním z důvodů je i snižování administrativní zátěže žadatelů o podporu," poznamenal mluvčí Hlavatý.

Brusel dotace Česku zdvojnásobil

Dodal, že Česko patří v projektu Ovoce do škol mezi mimořádně úspěšné. "Již od začátku programu ve školním roce 2009/2010 se nám daří bezproblémově čerpat přidělené prostředky z Evropské unie," řekl Hlavatý. 

Díky tomu Brusel zdvojnásobil částku, z níž se nakupuje ovoce a zelenina pro české žáky. Zatímco v letech 2009 až 2012 dostávalo Česko každoročně 1 988 100 eur, pro letošní školní rok to je 3 956 971 eur.

Foto: Aktuálně.cz

Cílem programu Ovoce do škol je naučit školáky zdravým stravovacím návykům, přičemž letos se do projektu přihlásily školy s více než 400 tisíci dětmi. 

"S ohledem na nesoběstačnost České republiky v produkci ovoce a zeleniny se dovozu ze zahraničí není možné vyhnout. Obecně je důležité, aby si děti zvykly na pravidelnou konzumaci ovoce a zeleniny jako takové, bez ohledu na zemi původu," dodal mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Petr Hlavatý.

Co s granátovým jablkem?

Oslovená učitelka z jedné pražské základní školy se ale na akci dívá spíše rozpačitě. Její zkušeností je, že spoustu ovoce, které děti dostanou jednou měsíčně zdarma, stejně skončí v koši. Občas navíc dorazí do školy ovoce, s nímž si žáci nevědí rady - například granátové jablko.

Podle ní by se daly peníze využít lepším způsobem a zdravému životnímu stylu by stejně měli učit rodiče školáků.

 

Právě se děje

Další zprávy