Ovoce do českých škol? Anglická mrkev, slovenské hrušky

Pavel Baroch
29. 11. 2012 15:15
Z českých veřejných peněz se v projektu EU podporují i zahraniční pěstitelé
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pomeranče ze Španělska, mrkev z Anglie, rajčata z Holandska, ředkvičky a meruňky z Itálie, mandarinky z Chorvatska nebo hrušky ze Slovenska.

Zhruba 80 procent ovoce a zeleniny, do něhož se i tento školní rok aspoň jednou měsíčně zdarma zakousnou stovky tisíc žáků v rámci projektu Ovoce do škol, se dováží ze zahraničí. Z českých polí a zahrad pochází jen menšina.

Ačkoli jde o evropský program, kterou z větší části platí Brusel, české "doplňkové" dotace se blíží k 30 procentům. Znamená to, že Česko ze svého rozpočtu dotuje i zahraniční pěstitele ovoce a zeleniny.

Státní zemědělský intervenční fond, který má Ovoce do škol na starosti, uvedl, že ve školním roce 2012/2013 má na ovoce a zeleninu pro žáky bezmála 140 milionů korun. Evropská komise letos Česku přiklepla dotaci skoro 4 milionů eur, což je 73 procent z celkových nákladů, takže na české zdroje zbývá 27 procent.

Dovozu z ciziny se nevyhneme

Do škol dodává ovoce a zeleninu 14 společností, ovšem největší z nich - Laktea - zásobuje více než polovinu přihlášených škol - z 3364 jich 1914 odebírá plody právě od Laktey.

A Laktea uvedla, že z české produkce pochází zhruba 20 procent ovoce, zeleniny, ovocných a zeleninových šťáv. Zbytek se dováží takřka z celé Evropy. Mezi tradiční české produkty pro školáky patří jablka.

"Je potřeba si uvědomit, že dodávky probíhají mimo hlavní sezónu. Školy požadují zahájení dodávek spíše až koncem září a ukončení začátkem června, zatímco sezóna našich pěstitelů právě během letních měsíců vrcholí. České produkty podle možností dodáváme, v zimním a jarním období jsme však odkázáni v podstatě jen na produkci jižních států Evropy," řekl Aktuálně.cz Michal Němec z Laktey. 

Foto: Tomáš Adamec

Pravidla pro české ovoce nejsou

Mluvčí zemědělského intervenčního fondu Petr Hlavatý uvedl, že v současné době nejsou nastavená pravidla, která by určovala původ ovoce a zeleniny.

"Je třeba si uvědomit, že podle údajů ministerstva zemědělství produkce českého ovoce a zeleniny pokrývá pouze asi 40 procent potřeby. Připravili jsme metodický pokyn, který mimo jiné doporučuje, aby dodávky produktů byly přednostně z České republiky a ze zemí Evropské unie," řekl Aktuálně.cz Hlavatý.

Dodal, že fond ani nemá přehled o tom, jaké ovoce a v jakém množství se dováží a které pochází od domácích pěstitelů.

"Povinnost evidovat původ produktů ovoce a zeleniny nevyplývá z žádného legislativního předpisu, a tudíž tuto informaci od dodavatelů nepožadujeme. Jedním z důvodů je i snižování administrativní zátěže žadatelů o podporu," poznamenal mluvčí Hlavatý.

Brusel dotace Česku zdvojnásobil

Dodal, že Česko patří v projektu Ovoce do škol mezi mimořádně úspěšné. "Již od začátku programu ve školním roce 2009/2010 se nám daří bezproblémově čerpat přidělené prostředky z Evropské unie," řekl Hlavatý. 

Díky tomu Brusel zdvojnásobil částku, z níž se nakupuje ovoce a zelenina pro české žáky. Zatímco v letech 2009 až 2012 dostávalo Česko každoročně 1 988 100 eur, pro letošní školní rok to je 3 956 971 eur.

Foto: Aktuálně.cz

Cílem programu Ovoce do škol je naučit školáky zdravým stravovacím návykům, přičemž letos se do projektu přihlásily školy s více než 400 tisíci dětmi. 

"S ohledem na nesoběstačnost České republiky v produkci ovoce a zeleniny se dovozu ze zahraničí není možné vyhnout. Obecně je důležité, aby si děti zvykly na pravidelnou konzumaci ovoce a zeleniny jako takové, bez ohledu na zemi původu," dodal mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Petr Hlavatý.

Co s granátovým jablkem?

Oslovená učitelka z jedné pražské základní školy se ale na akci dívá spíše rozpačitě. Její zkušeností je, že spoustu ovoce, které děti dostanou jednou měsíčně zdarma, stejně skončí v koši. Občas navíc dorazí do školy ovoce, s nímž si žáci nevědí rady - například granátové jablko.

Podle ní by se daly peníze využít lepším způsobem a zdravému životnímu stylu by stejně měli učit rodiče školáků.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 34 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy