Ovlivňování vyšetřování kauzy Drobil prověří i Pospíšil

ČTK Jan Němec (redaktor) ČTK, Jan Němec (redaktor)
23. 5. 2011 17:46
Ministr spravedlnosti se sejde s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kvůli aféře s možným ovlivňováním vyšetřování údajné korupce na fondu životního prostředí se odpoledne sejde ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Týdeník Respekt napsal, že v kauze skrytých nahrávek, kvůli které odstoupil vloni na podzim tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), nařídila pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová žalobkyni Šárce Pokorné, aby se už prověřování údajné korupce na fondu životního prostředí zastavilo.

"Nejvyšší státní zástupce text tohoto pokynu podrobně nezná, stejně jako aktuální stav řízení," napsalo Nejvyšší státní zastupitelství ve svém stanovisku ke kauze. "Nicméně nejvyšší státní zástupce ke kauze již vyjádřil svůj názor, když kontrolou skončené věci uložil provést další úkony prověřování," pokračuje stanovisko Pavla Zemana. "Bude kladen důraz na to, aby byly prověřeny všechny aspekty a souvislosti možného trestného jednání."

Konkrétní důkaz o tom, že by Hercegová skutečně nařídila Pokorné, aby vyšetřování kauzy zastavila, ale Respekt neuvedl a neobjevil se dosud ani nikde jinde. Ve fragmentu zveřejněného dokumentu nic takového uvedeno není, popřela to jak Hercegová, tak Pokorná.

Zveřejněný dokument pouze dokládá, že Hercegová nabádá svou podřízenou, aby Drobilovy věty ze skryté nahrávky posuzovala v kontextu a nikoli samostatně.

Ministr Pospíšil se až do schůzky se Zemanem nechce k aféře vyjadřovat.

Pochyby o nestrannosti žalobců přicházejí v době, kdy probíhá zákulisní "válka" mezi ministrem spravedlnosti Pospíšilem a vedením vrchního státního zastupitelství v Praze, které má většinu citlivých kauz pod palcem. Pospíšil se chce zejména jejich šéfa Vlastimila Rampuly zbavit, protože podle něj brzdí vyšetřování. Zatím se tak ale nestalo kvůli ministrově obavě, že by Rampula a spol. vyhráli případný soudní spor o své posty.

Rampula: Je to útok na státní zastupitelství

Ke kauze se odpoledne vyjádřil i vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula, který varoval před "mediální masáží".

"Dochází k destrukci státního zastupitelství," prohlásil Rampula v souvislosti s článkem Respektu.

Vrchní státní zastupitelství přes den vyšetřovalo, odkud "doporučení" Hercegové uniklo a konstatovalo, že z vrchního zastupitelství ne.

Právě Rampulu ovšem chtěl už v březnu odvolat nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a navrhl to ministru spravedlnosti. Nebyl spokojený s Rampulovou prací, konkrétní důvody svého rozhodnutí ale nepopsal, jeho mluvčí mluvila jen o "závažných porušeních povinností vyplývajících z funkce vedoucího státního zástupce".

Někteří odborníci Zemana k odvolání Rampuly vyzývali už dříve kvůli jeho napojení na bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Podle vyjádření Tranparency International právě odchod mj. Rampuly může vést k znovuobnovení důvěry lidí v systém státních zastupitelství.

Zastavit šetření?

Sama Hercegová v pondělí důrazně popřela, že by nabádala svou podřízenou zastavit šetření, a dodala, že vyšetřování pokračuje. Týdeník Respekt nicméně píše, že má příslušné "doporučení" k dispozici.

Hercegová tvrdí, že v dokumentu pouze upozorňovala obvodní žalobkyni na to, že policie při zahájení trestního řízení popsala skutek tak, že zcela neodpovídá všem souvislostem, za jakých se rozhovor uskutečnil. Odkázala také na příslušnou judikaturu Ústavního soudu.

Na kauzu chystané údajné korupce na fondu životního prostředí upozornil jeho později odvolaný šéf Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek. Na nich Drobilův poradce Martin Knetig popisuje, jak získat peníze pro ODS a na financování další kariéry Pavla Drobila.

Drobil zpátky do vlády?

Pavel Drobil už vloni obvinění odmítl, rozhodl se ale rezignovat. Premiér Petr Nečas (ODS) v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz nevyloučil, že by se Pavel Drobil mohl po skončení vyšetřování, pokud by dopadlo negativně, vrátit do vlády.

Libor Michálek, který spustil kauzu
Libor Michálek, který spustil kauzu | Foto: Ludvík Hradilek

Podle týdeníku Respekt požadoval nejvyšší státní zástupce Zeman, aby vyšetřovatelé prověřili kauzu v celém kontextu a nedělili ji na jednotlivé trestné činy. Přesně to se ale podle Respektu stalo.

Skončilo už vyšetřování toho, zda premiér Petr Nečas nebo tehdejší ministr vnitra Radek John (VV) nepochybili, když neohlásili údajnou korupci. Konkrétně s Johnem se Libor Michálek radil o dalším postupu. Vyšetřovatelé ale konstatovali, že ani premiér, ani John trestný čin nespáchali.

Nejvyšší státní zastupitelství v Brně ale vydalo v rámci kontroly závazný pokyn, že státní žalobkyně Pokorná musí zahájit trestní řízení proti konkrétní osobě s podezřením na podplácení a pro zneužití pravomoci úřední osoby. Podle informací našeho deníku měla prověřit konkrétně Drobila.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy