Ovčáček vstoupil mezi lidické bojovníky za svobodu vedené Bobošíkovou

Lukáš Werner Lukáš Werner, Markéta Rizikyová
Aktualizováno 26. 2. 2016 12:15
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vstoupil do Českého svazu bojovníků za svobodu Lidice, který vede někdejší kandidátka na prezidenta Jana Bobošíková. Následoval kardinála Dominika Duku, který do lidické buňky vstoupil loni v prosinci. Ovčáček chce "podpořit udržení odkazu ve veřejnosti, především mezi mladými lidmi". Pomáhat hodlá i finančně. "Ať si každý udělá vlastní názor," řekl k Ovčáčkovu vstupu Petr Hroník, šéf kladenského svazu bojovníků.
Památník 82 zavražděným lidickým dětem.
Památník 82 zavražděným lidickým dětem. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Lidice - Český svaz bojovníků za svobodu v Lidicích se rozrostl o další známou osobnost. Organizaci vedenou někdejší neúspěšnou kandidátkou na prezidenta Janou Bobošíkovou před několika dny posílil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Jeho přihlášku schválil výbor jednomyslně. Podle dopisu, který organizace zveřejnila na svém webu, organizace ocenila Ovčáčkovu snahu pomoci udržet odkaz boje za svobodu, za kterou je podle něj třeba bojovat stále.

Ovčáček do lidické organizace vstoupil zhruba dva měsíce poté, co stejný krok učinil kardinál Dominik Duka. Arcibiskupství tehdy označilo Dukovo členství za symbolické.

„S panem Ovčáčkem se známe osobně z dob novinářské praxe,“ uvedla šéfka lidické organizace a bývalá novinářka a politička Jana Bobošíková. "Na důvody, proč k nám vstoupil, se zeptejte jeho," řekla Aktuálně.cz.

Proti přepisování historie

"Inspirací mi bylo rozhodnutí pana kardinála. Motivem pak vyjádření úcty k československému odboji a situace, kdy existují snahy přepisovat naši historii. Těm je nutno se osobně postavit a bojovat s nimi," napsal Ovčáček v SMS.

Podle svých slov chce "podpořit udržení odkazu ve veřejnosti, především mezi mladými lidmi". Pomáhat hodlá i "osobním a finančním vkladem".

Poté, co se Bobošíková loni v létě dostala do vedení lidické organizace, začaly z ní odcházet lidické ženy - tři poslední žijící dospělé svědkyně lidické tragédie. Obávaly se toho, že by tuto funkci mohla využít ke svému zviditelnění.

Ať si každý udělá názor sám

Kriticky se tehdy vyjadřovala i kladenská organizace svazu. Vstup mluvčího prezidenta ovšem její představitelé komentovat nechtějí.

"Výbor ČSBS Lidice považuje vstup pana Ovčáčka za významné posílení. Naproti tomu považuji za významné posílení ČSBS vstup lidické ženy paní Miloslavy Kalibové do kladenské organizace. To je vše, co k tomu mohu dodat. Ať si každý udělá vlastní názor," řekl Aktuálně.cz předseda kladenské organizace Petr Hroník. Kalibová byla právě jednou ze tří žen, které lidickou organizaci opustily po tom, co vedení převzala Bobošíková.

Podobně mluví i vnučka Kalibové. "Vyjadřovat se k tomu nechci. Nemám proč. Vše k vývoji v ČSBS Lidice již bylo řečeno v minulých týdnech. Autentické svědkyně lidického masakru v organizaci nejsou. Na těch a na nás ostatních v zásadě nezáleží," dodala Klára Kalibová.

Ani ústředí Českého svazu bojovníků za svobodu se k Ovčáčkovu vstupu vyjadřovat nechce. "To nebudu komentovat. Nebudu dělat šaška novinářům," odmítl cokoli říct předseda Jaroslav Vodička.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy