Kritika ohledně 21. srpna je nepřijatelná, vzkazují Rusku Babiš, Zeman i opozice

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 12. 2019 17:21
Ruská kritika toho, že Česko zařadilo 21. srpen mezi památné dny, je nepřijatelná. Okupaci Československa v roce 1968 a její oběti je nutné si připomínat, ne na ně zapomenout, uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Stejný názor zastávají také vládní i opoziční politici. Ruské ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že český krok sotva přispěje ke spolupráci mezi oběma státy.
Politici kritizují, že Rusko vytýká Česku zařazení 21. srpna mezi památné dny.
Politici kritizují, že Rusko vytýká Česku zařazení 21. srpna mezi památné dny. | Foto: Czech Top Photo

"Vyjádření je absolutně nepřiměřené a nepřijatelné. Okupaci v roce 1968 a její nevinné oběti je nutno si připomínat, nikoliv na obojí zapomenout. Fakt, že pan prezident příslušný zákon 13. prosince podepsal, je jasným a principiálním stanoviskem," napsal Ovčáček v textové zprávě.

Česko si bude 21. srpen připomínat jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Novelu zákona předložilo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM, počátkem prosince ji schválil Senát a Zeman ji minulý týden podepsal.

"Je absolutně nepřijatelné, aby nám Rusko jakkoliv mluvilo do našeho rozhodnutí. Všem je jasné, co se v srpnu 1968 stalo. Byla to invaze ruských vojsk, s nevinnými civilními oběťmi a český národ z ní dodnes má trauma. Rusové mu tenkrát ukradli 21 let svobodného života. A my si to rozhodně musíme důstojně připomínat," uvedl premiér Andrej Babiš.

"Snaha Prahy znovu se vracet k událostem starým půl století s cílem zapojit je do současného politického kontextu, neochota otočit tuto stránku dějin, která kalí ovzduší rusko-českých vztahů, sotva napomůže úspěšnému průběhu dvoustranné spolupráce," uvedla ve středu ruská diplomacie v textu označeném jako komentář tiskového oddělení.

Dokument mluví o velkém rozčarování ze schválení zákona, podle něj odporuje dvoustranným úmluvám, zakotveným v česko-ruské smlouvě o přátelských vztazích a spolupráci ze srpna 1993.

Oběti je nutné si připomínat, napsal Petříček

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) byl 21. srpen 1968 národní tragédií a je legitimní připomínat si oběti. Připomněl, že kvůli věcné a odborné debatě o společné historii vzniklo společné česko-ruské fórum a na této platformě je Praha připravena o minulosti debatovat. "Je důležité, aby se historie nestala součástí politiky," zdůraznil. Vytvoření památného dne ale za zapojení politiky do historie nepovažuje, podle něj jde o připomínku obětí.

"21. srpen 1968 byl národní tragédií. Napadení naší země vojsky Varšavské smlouvy je nezpochybnitelné, mnoho nevinných lidí při tom zemřelo. Vojska opustila ČSR až v roce 1990. Naštěstí jsme od té doby suverénním státem. Státem, který se rozhodl památku těchto obětí uctít. Je zcela legitimní, že si připomínáme civilní oběti. Ovzduší kalí spíše snaha události roku 1968 relativizovat," napsal ministr.

Petříček také předpokládá, že se počátkem příštího roku setká s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) by od ruské strany očekával vzhledem k událostem roku 1968 více pokory. Spolupráci mezi státy podle něj nepřispívá snaha o přepisování dějin.

"Vzhledem k tomu, co se v roce 1968 stalo, bych od ruské strany očekával více pokory. Jestli něco nepřispívá ke spolupráci mezi oběma státy, tak je to snaha o přepisování dějin," uvedl Hamáček. 

Vyjádření ruského ministerstva považuje za nepřijatelné, necitlivé a arogantní vůči obětem okupace předseda opoziční ODS Petr Fiala. "Rusko nejen tímto krokem vědomě vytváří tlak na Českou republiku a zhoršuje vzájemné vztahy. Ukazuje se znovu, jak je pro nás životně důležité, že jsme součástí západních struktur a máme tak garantovanou naši bezpečnost a suverenitu," uvedl.

Rusové chtějí přepisovat historii, řekl Výborný

Slova ministerstva jsou podle šéfa KDU-ČSL Marka Výborného jasným důkazem ruské snahy přepisovat historii a dezinterpretovat moderní dějiny. "Srpen 68 byla okupace a jasný útok na nezávislý stát. Rusko by mělo mlčet nebo lépe se omluvit obětem jejich agrese. ČR je suverénní stát a nikdo nám nebude diktovat koho z obětí můžeme a koho ne uctít. Jen to potvrzuje důležitost návrhu KDU-ČSL na zavedení tohoto dne jako významného dne v našem kalendáři," poznamenal. Hlavním předkladatelem zákona byl lidovecký poslanec Jiří Mihola.

"Dobré spolupráci mezi oběma státy především neprospívá, když jedna ze stran strká nos, kam nemá. Popírání historie je ruská oblíbená disciplína. Jsem rád, že zařazení 21. srpna 1968 mezi významné dny ještě posílí uvědomění si této historické skvrny našich vzájemných vztahů," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

"Okupace Sovětskou armádou v roce 1968 byla agresí a porušením mezinárodního práva. Česká republika má svrchované právo uctít si oběti této agrese a nikdo nemá právo to jakkoliv negativně komentovat, neboť to byli naši občané," poznamenal šéf SPD Tomio Okamura.

"Ruská diplomacie nás nabádá, abychom nevzpomínali na rok 1968 a 'otočili' list. Něco takového se naopak stát nesmí a už vůbec ne v situaci, kdy Rusové chtějí okupanty oslavovat jako válečné veterány. Nejen, že nesmíme zapomenout, ale musíme si také uvědomit, že se nezměnili," uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

Právě se děje

Další zprávy