Ovčáček očistil pomník Rudé armádě, pak z něj někdo urazil hvězdu. Fašistické svině, zlobí se mluvčí

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 11. 6. 2018 16:23
Minulý týden kdosi posprejoval růžovou barvou hvězdu na pomníku, Ovčáček ji poté pomáhal čistit. V pondělí hvězdu vandalové zcela urazili.
Jiří Ovčáček čistí pomník Rudé armády.
Jiří Ovčáček čistí pomník Rudé armády. | Foto: Jiří Ovčáček/Twitter

Praha - Pomník Rudé armádě v ulici Mariánské hradby u Pražského hradu již podruhé poničili neznámí vandalové, informoval na Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. V komentáři pachatele označil za "fašistické svině" a uvedl, že událost ohlásil na policii.

Ovčáček již minulý týden zveřejnil na svém Twitteru fotografii pomníku s hvězdou, kterou kdosi posprejoval růžovou barvou. "Nějaký dobytek zneuctil pomníček osvoboditelů naší vlasti před Pražským hradem. Emanuel Moravec se radostně směje v pekle," odkázal v komentáři mluvčí na válečného kolaboranta.

Poté se nechat vyfotografovat s hadrem, jak pomník pomáhá drhnout. "Považoval jsem za svoji občanskou povinnost pomoci při čištění zneuctěného pomníku osvoboditelů naší vlasti!" napsal k tomu na Twitteru. Příspěvek pak sdílel i s komentářem v ruštině.

Jenže v pondělí někdo pomník poničil znovu, pěticípou hvězdu z něj urazil.

"Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků -, definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit," napsal k tomu Ovčáček.

"Mohu potvrdit, že vámi dotazovanou událost momentálně prošetřujeme. O jaký delikt se v dané věci bude jednat, vám nyní zodpovědět nemohu, neboť ke stanovení odpovídající právní kvalifikace bude nutné reálné vyčíslení vzniklé škody ze strany vlastníka pomníku," řekl k události mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy