Ovčáček odmítá odpovídat na dotazy novinářů Aktuálně.cz a HN. Omezuje svobodu, ohradil se syndikát

Domácí Domácí
9. 1. 2018 18:42
Redaktor Aktuálně.cz se snažil získat informace ohledně financování prezidentské kampaně. Mluvčí Hradu odmítl odpovědět s tím, že Aktuálně.cz a HN jsou "volební věstník Jiřího Drahoše".
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček.
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček. | Foto: ČTK

Praha - Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček prohlásil, že odmítá komunikovat a poskytovat informace novinářům a redaktorům vydavatelství Economia, pod které spadá deník Aktuálně.cz, Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt.

Podle Ovčáčka je důvodem, že vydavatelství údajně oficiálně podpořilo Zemanova soupeře v boji o Hrad Jiřího Drahoše.

To však není pravda. Týdeník Respekt v komentáři pouze uvedl, že Drahoš je vhodným adeptem na prezidentský post.

Redaktor Aktuálně.cz Jakub Zelenka se v úterý dopoledne snažil získat informace ohledně financování prezidentské kampaně. Prezidentův mluvčí se však odpovědi vyhnul, což zdůvodnil tím, že Zelenka píše pro vydavatelství Economia.

"Ptáte se mě jako Bakalův (Zdeněk Bakala, vlastník vydavatelství Economia, pozn. red.) novinář, jehož vydavatelství podpořilo oficiálně Jiřího Drahoše. Fakt nebudu odpovídat volebnímu věstníku prezidentského kandidáta," napsal Ovčáček.

Redaktor se ani po opakovaném dotazu na financování Zemanovy předvolební kampaně nedočkal odpovědi. Po výměně několika textových zpráv Ovčáček redaktora odkázal na zákon č. 106/1999 o svobodném přístupu k informacím.

"Jako pracovník volebního věstníku Jiřího Drahoše máte plné právo využít zákona č. 106. Médiím budu samozřejmě nadále odpovídat na otázky, to je má povinnost," napsal mluvčí Hradu.

Vydavatelství Economia se proti jednání prezidentova mluvčího důrazně ohradilo. "Jedná se o bezprecedentní postup, který nemá v české demokratické společnosti obdoby. Hrad oznámil, že bude blokovat naše média poté, co jsme mu položili otázky týkající se financování kampaně prezidenta Miloše Zemana," sdělil ředitel redakcí vydavatelství Vladimír Piskáček.

"Naši novináři samozřejmě budou dál důsledně sledovat a popisovat veškeré aspekty politického i ekonomického dění v české společnosti, a to i ty, které se týkají Miloše Zemana a Hradu. Prohlášení prezidentova mluvčího nás rozhodně nemůže zastrašit ani zastavit. Naopak, podobně naivní a nesmyslné kroky ze strany kanceláře nejvyššího ústavního činitele nás motivují k další práci. A tu, mohu-li soudit podle reakcí i zájmu o naše zpravodajství, naši čtenáři oceňují," dodal ředitel redakcí.

Postup prezidentova mluvčího ostře odsoudil i Syndikát novinářů ČR. "Považujeme to za jasné omezení svobody získávat a šířit informace," uvedl na Twitteru.

Miloš Zeman se cítí prezidentem všech, i svých protivníků. Nikdo není neomylný, pan prezident se může mýlit, říká jeho mluvčí Jiří Ovčáček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 22 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy