Chládek narazil. Sáblíková si na ovál ještě musí počkat

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
10. 12. 2014 12:31
Poslanci zamítli nápad ministra školství, který chtěl od roku 2015 vytvořit v rozpočtu speciální program na stavbu a opravy sedmi VIP sportovních areálů. Stamiliony měly jít k vlivným personám.
Dočkají se Eva Samková a Martina Sáblíková nových sportovišť? Zatím není nic jisté.
Dočkají se Eva Samková a Martina Sáblíková nových sportovišť? Zatím není nic jisté. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha – Poslanci ve středu zatrhli ministru školství Marcelu Chládkovi z ČSSD speciální investiční program, z něhož se měla financovat například stavba rychlobruslařského oválu pro olympijskou vítězku Martinu Sáblíkovou nebo snowboardcrossová trať pro letošní šampionku ze Soči Evu Samkovou.

Ministr chtěl do vybraných sedmi sportovních areálů poslat polovinu všech peněz určených na český sport.

Proti plánu na vytvoření takzvaných Národních olympijských center se ale postavilo hned několik sněmovních výborů, během samotného hlasování pak 129 poslanců. Poslancům se nelíbí, že zatímco dosud se tato sportoviště ucházela o dotace stejně jako ostatní spolky, nyní by měla automaticky zajištěno až 400 milionů ročně.

Národní sportovní centra

Nymburk: atletika, fotbal, tenis, házená, volejbal, beach volejbal, basketbal, plavání...

Račice + Praha/Troja: veslování, kanoistika, vodní slalom

Harrachov: lyžování, skoky na lyžích, severská kombinace

Prostějov: tenis

Nové Město na Moravě: biatlon, horská kola, běh na lyžích, rychlobruslení

Ostrava: atletika

Praha/Strahov: fotbal

Ministr doufal, že pro národní centra sežene peníze navíc, poslanci ale ve středu těsně zamítli i návrh sociálních demokratů přidat sportu miliardu korun. Chládek by tak musel sebrat peníze ostatním žadatelům, mezi které patří i menší venkovská sportoviště. Celkově má přitom ministerstvo na investice do sportu ročně pouze 820 milionů korun.

"Polovina prostředků by šla do nich a polovina na menší akce. Já bych rozhodně nechtěl, aby do těch olympijských center plynulo všechno, mělo by tu rozhodně zůstat třeba poměrné zastoupení pro venkovské tělovýchovné jednoty a podobně," popisoval Chládek svůj plán předtím, než ho poslanci zamítli.

Hlavní odpůrce Chládkova záměru, poslanec Jiří Holeček (ANO), to označil za vytváření "VIP sportovišť“. Všichni žadatelé by se podle něj měli o dotace ucházet stejným způsobem jako dosud.

Soustřeďme se na to, co nám jde

Chládek se brání tím, že Česká republika by měla podporovat především sporty, v nichž se jí daří. "Ty peníze, o kterých se bavíme, by do sportu šly stejně, jen by se třeba různě rozkutálely. Nemůžeme se masivně soustřeďovat na všechno,“ dodal ministr.

Poslanci plán kritizovali i proto, že ač se mají sportoviště nazývat jako národní a mají dostávat štědré dotace, stát v nich nemá žádný vlastnický podíl. Zato se kolem nich pohybují mocní muži českého sportu.

Jde například o tenisový klub Agrofert Prostějov pod vedením Miroslava Černoška, Sportcentrum Nymburk České unie sportu, jíž předsedá vlivný právník s vazbami na ČSSD Miroslav Jansta, nebo Sportcentrum Račice, kde vede dozorčí radu předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Celkově chtěl Chládek v průběhu příštích deseti let nalít do olympijských center tři až čtyři miliardy korun. "Ve sportovních centrech, která by vláda takto vybrala, by se mladé naděje připravovaly po celý olympijský cyklus, právě sem by se přednostně koncentrovaly prostředky na modernizaci a rozšíření infrastruktury,“ uvedl Chládek.

Součástí zamítnutého plánu bylo i vybudování rychlobruslařského areálu pro Martinu Sáblíkovou. "Počítá se v té souvislosti s Novým Městem na Moravě, byť stále ještě probíhá diskuse. Co se týče nákladů na vybudování, v Novém Městě mi slibovali, že do dvou set milionů jsou schopni se dostat,“ dodal ministr.

V Harrachově chtěl Chládek stavět snowboardcrossovou trať pro zlatou medailistku Evu Samkovou za zhruba 2,5 milionu.

Areály pro přední české sportovce stále ještě mohou peníze získat, budou ovšem muset požádat v rámci obecného dotačního balíku a soupeřit s ostatními žadateli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy