Chládek narazil. Sáblíková si na ovál ještě musí počkat

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
10. 12. 2014 12:31
Poslanci zamítli nápad ministra školství, který chtěl od roku 2015 vytvořit v rozpočtu speciální program na stavbu a opravy sedmi VIP sportovních areálů. Stamiliony měly jít k vlivným personám.
Dočkají se Eva Samková a Martina Sáblíková nových sportovišť? Zatím není nic jisté.
Dočkají se Eva Samková a Martina Sáblíková nových sportovišť? Zatím není nic jisté. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha – Poslanci ve středu zatrhli ministru školství Marcelu Chládkovi z ČSSD speciální investiční program, z něhož se měla financovat například stavba rychlobruslařského oválu pro olympijskou vítězku Martinu Sáblíkovou nebo snowboardcrossová trať pro letošní šampionku ze Soči Evu Samkovou.

Ministr chtěl do vybraných sedmi sportovních areálů poslat polovinu všech peněz určených na český sport.

Proti plánu na vytvoření takzvaných Národních olympijských center se ale postavilo hned několik sněmovních výborů, během samotného hlasování pak 129 poslanců. Poslancům se nelíbí, že zatímco dosud se tato sportoviště ucházela o dotace stejně jako ostatní spolky, nyní by měla automaticky zajištěno až 400 milionů ročně.

Národní sportovní centra

Nymburk: atletika, fotbal, tenis, házená, volejbal, beach volejbal, basketbal, plavání...

Račice + Praha/Troja: veslování, kanoistika, vodní slalom

Harrachov: lyžování, skoky na lyžích, severská kombinace

Prostějov: tenis

Nové Město na Moravě: biatlon, horská kola, běh na lyžích, rychlobruslení

Ostrava: atletika

Praha/Strahov: fotbal

Ministr doufal, že pro národní centra sežene peníze navíc, poslanci ale ve středu těsně zamítli i návrh sociálních demokratů přidat sportu miliardu korun. Chládek by tak musel sebrat peníze ostatním žadatelům, mezi které patří i menší venkovská sportoviště. Celkově má přitom ministerstvo na investice do sportu ročně pouze 820 milionů korun.

"Polovina prostředků by šla do nich a polovina na menší akce. Já bych rozhodně nechtěl, aby do těch olympijských center plynulo všechno, mělo by tu rozhodně zůstat třeba poměrné zastoupení pro venkovské tělovýchovné jednoty a podobně," popisoval Chládek svůj plán předtím, než ho poslanci zamítli.

Hlavní odpůrce Chládkova záměru, poslanec Jiří Holeček (ANO), to označil za vytváření "VIP sportovišť“. Všichni žadatelé by se podle něj měli o dotace ucházet stejným způsobem jako dosud.

Soustřeďme se na to, co nám jde

Chládek se brání tím, že Česká republika by měla podporovat především sporty, v nichž se jí daří. "Ty peníze, o kterých se bavíme, by do sportu šly stejně, jen by se třeba různě rozkutálely. Nemůžeme se masivně soustřeďovat na všechno,“ dodal ministr.

Poslanci plán kritizovali i proto, že ač se mají sportoviště nazývat jako národní a mají dostávat štědré dotace, stát v nich nemá žádný vlastnický podíl. Zato se kolem nich pohybují mocní muži českého sportu.

Jde například o tenisový klub Agrofert Prostějov pod vedením Miroslava Černoška, Sportcentrum Nymburk České unie sportu, jíž předsedá vlivný právník s vazbami na ČSSD Miroslav Jansta, nebo Sportcentrum Račice, kde vede dozorčí radu předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Celkově chtěl Chládek v průběhu příštích deseti let nalít do olympijských center tři až čtyři miliardy korun. "Ve sportovních centrech, která by vláda takto vybrala, by se mladé naděje připravovaly po celý olympijský cyklus, právě sem by se přednostně koncentrovaly prostředky na modernizaci a rozšíření infrastruktury,“ uvedl Chládek.

Součástí zamítnutého plánu bylo i vybudování rychlobruslařského areálu pro Martinu Sáblíkovou. "Počítá se v té souvislosti s Novým Městem na Moravě, byť stále ještě probíhá diskuse. Co se týče nákladů na vybudování, v Novém Městě mi slibovali, že do dvou set milionů jsou schopni se dostat,“ dodal ministr.

V Harrachově chtěl Chládek stavět snowboardcrossovou trať pro zlatou medailistku Evu Samkovou za zhruba 2,5 milionu.

Areály pro přední české sportovce stále ještě mohou peníze získat, budou ovšem muset požádat v rámci obecného dotačního balíku a soupeřit s ostatními žadateli.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy