Otočili při gripenech. A ztratili paměť

Adam Junek, Sabina Slonková
1. 3. 2007 18:00
Praha - Byli proti gripenům, pak změnili názor. Co k tomu poslance vedlo? Prý si dnes nepamatují. Uvnitř: ROZHOVOR S JITKOU SEITLOVOU
Foto: Ondřej Besperát

Rozhovor s Jitkou Seitlovou

Už to řeknu jen policii!
Bývalá senátorka a nyní pravá ruka ombudsmana Jitka Seitlová byla jednou ze tří senátorů, kteří hovořili v souvislosti s gripeny o korupci veřejně. V krátkém rozhovoru s Aktuálně.cz Seitlová říká: "Novináři si dost vymýšlejí, už to řeknu jen policii."

Můžete popsat, jak měl proběhnout pokus o vaše uplacení?
Nebyl mi nabídnut úplatek. Řekli mi, že pokud bych se rozhodla příslušný zákon podpořit, tak se mi to vyplatí. Ale nechci se k tomu už vyjadřovat.

Takže ani neřeknete, kdo vám toto řekl?
Nezlobte se, ale nebudu o tom mluvit. Teď napsali, že mě ulovili na chodbě. Tak to rozhodně nebylo, vymýšlejí si. Informace předám už jen policii, pokud o to bude stát.

Vysvětlíte alespoň, proč jste tehdy nepodala trestní oznámení?
Myslím, že můj postup byl naprosto v pořádku. Odmítla jsem nabídku, nahlásila jsem to šéfovi svého klubu. A protože jsem neměla žádný důkaz a nebyli u toho ani svědci, tak jsem nepodávala trestní oznámení. Ani si nejsem jista, jestli tím byl spáchán trestný čin.

Jak hlasovali poslanci

V konečném hlasování o nákupu gripenů 13. června 2002 bylo pro 100 poslanců. Hlasů bylo třeba 101. Podívejte se, jak hlasovali.

  • ODS: Všichni se postavili proti
  • ČSSD: Všichni jsou pro nákup vyjma Ivana Davida a Radima Turka, kteří chyběli. Naopak oproti původnímu hlasování se za gripeny postavil i Jaromír Císař.
  • KDU-ČSL: Všichni poslanci podpořili gripeny kromě Viléma Holáně a nově také kromě Tomáše Kvapila.
  • Unie Svobody: Z devatenácti poslanců už při dřívějším hlasování bylo pro pouze šest: Karel Kühnl, Ivan Pilip, Pavel Němec, Pavel Pešek, Ladislav Korbel a Pavel Svoboda. Nově se k nim přidal i Jaroslav Perger.
  • KSČM: Klub je proti. Od počátku však gripeny mají oporu v Miloslavu Ransdorfovi a Stanislavu Fischerovi.
  • Nezávislý (dříve US): Před tím hlasoval Vladimír Paulík proti, tentokrát zmáčkl souhlasné tlačítko.

Celou kauzu plánovaného nákupu letounů pro českou armádu a jejich následný pronájem nově rozvířily dvě reportáže švédské televize SvT.

Hlavní "hvězdou" druhého dílu se stal exministr zahraničí Jan Kavan a jeho blízký spolupracovník, lobbista Petros Michopulos. Otevřeně v dokumentu hovořili o korupci. Kavan se sice na poslední chvíli rozhodl, že neprozradí jména lidí, kteří byli podle něho uplaceni, indicii ale spolu s Michopulosem poskytli.

"K nám byl Steve Mead (manažer BAE, pozn. red) vždy velmi otevřený," říká v reportáži Michopulos. "Nehlásil týden po týdnu, koho uplatil a koho ne.... Někdy nám to řekl, někdy se to poznalo ze změny postoje. Jeho hlavní aktivity byly u ODS a u sociálních demokratů," pokračuje, zatímco jej novináři natáčejí skrytou kamerou.

Foto: sh
ČTĚTE: FAKTA: Vše o kauze Gripeny  - Může to být jedna z největších polistopadových afér. Projděte si přehled nejpodstatnějších článků, které ke kauze připravili reportéři Aktuálně.cz.

Tlak nebyl, říká Císař

Jedním z těch, kteří na gripeny změnili názor, byl sociálněděmokratický ministr Jaromír Císař. Původně byl ostře proti, nakonec pro švédské stíhačky zdvihl ruku.

Dnes říká, že už si nevzpomíná, proč během měsíce otočil. Tvrdě ale popírá, že by byl vystaven nějakému tlaku, natož korupci.

"Já už prostě nevím, proč došlo ke změně stanoviska. Žádný tlak na mě vyvíjen nebyl," sdělil deníku Aktuálně.cz Císař, který se právě zotavuje po náročné operaci srdce.

Císař v ČSSD nikdy nepatřil do zemanovského křídla, k jehož vlivným členům se řadil například právě Jan Kavan. Naopak kvůli neshodám nakonec přišel o ministerský post.

Unionista: Bylo to svobodné

Sdílnější nebyl ani někdejší poslanec za Unii svobody Jaroslav Perger. Původně se stavěl proti gripenům, ale při posledním hlasování v červnu 2002 zákon o jejich nákupu podpořil.

"Bylo to moje svobodné rozhodnutí po zralé úvaze. Vyslechl jsem si argumenty kolegů, kteří byli v našem klubu pro. Úplatek mi rozhodně nikdo nenabízel a ani jsem se s ničím podobným ve sněmovně nesetkal," řekl dnes deníku Aktuálně.cz Perger, který se do poslanecké lavice dostal jako náhradník.

Přehmat za miliardy

Jeho bývalý kolega z klubu Vladimír Paulík v té době už nepatřil k unionistům. Byl vyloučen ze strany kvůli machinacím s vnitrostranickými hlasy. Také on mezi dvěma rozhodujícími hlasováními v květnu a červnu změnil ne v ano. Po hlasování tvrdil: "Přehmátl jsem se."

Na okolnosti obchodu si už podle svého tvrzení nevzpomíná ani tehdejší unionistický poslanec Pavel Pešek, který byl v obou případech hlasování pro gripeny. "Já už si dokonce ani pořádně nevzpomínám, jak jsem hlasoval. Říkáte, že pro? Je to možné, ale víc vám k tomu opravdu neřeknu. Nevím," odpověděl na otázku Aktuálně.cz.

Za hlas do vlády

Snapshot z internetových stránek švédské televize SvT
Snapshot z internetových stránek švédské televize SvT | Foto: Převzato z SvT

Unie svobody byla v otázce gripenů rozdělená. Část kolem Ivana Pilipa a Karla Kühnla byla pro, lidé spojovaní s Janem Rumlem proti.

"Pilip tehdy argumentoval i tak, že to je výhodné pro stranu jako celek. On nás požádal, abychom pro gripeny hlasovali," uvedl jeden z tehdejších unionistů.

Pilipa se nepodařilo redakci Aktuálně.cz zastihnout. Už dříve ale nepopřel, že svým kolegům jistá doporučení dával.

Na poznámku reportéra Mf Dnes, že před svědky prohlásil: kdo bude pro nákup stíhaček, sestaví i příští vládu, Pilip před pěti lety odpověděl: "Pochybuji, že jsem to prohlásil doslova takhle. Ale přesto je pravda, že to rozhodování má jistý politický rozměr, je to prostě ekonomicko-politické rozhodování. Samozřejmě: kdyby byla proti ODS a my, byl by to jistý signál, zároveň by nebylo příliš dobré, kdybychom hlasovali odlišně v rámci Koalice."

Miloslav Ransdorf diskutuje s Jiřím Dolejšem
Miloslav Ransdorf diskutuje s Jiřím Dolejšem | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Ransdorf měl informace

Proti rozhodnutí své strany hlasovali pro nákup gripenů také dva komunisté - Miloslav Ransdorf a Stanislav Fischer. Vojtěch Filip, tehdejší šéf klubu, zamítavý postoj komunistického klubu vysvětloval tím, že by o nákupu neměla rozhodovat stávající sněmovna, ale až ta, která vzejde z parlamentních voleb.

Ransdorf vysvětluje svůj postoj lepší informovaností. "Byl jsem jedním z mála lidí, kteří si dali tu práci a setkali se se zástupci BAE System a nechali si vysvětlit přínosy off-setových programů, které mohly být pro Česko velmi výhodné," vysvětlil deníku Aktuálně.cz.

Údajné úplatky odbývá: "To je takový folklór hovořit o úplatcích ve sněmovně. Nikdy jsem se s ničím takovým nesetkal."

 

Právě se děje

Další zprávy