Otec zachránil synovi život, dal mu část svých jater

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
27. 2. 2014 15:30
Dítě se narodilo s vrozenou infekcí, bez transplantace by nepřežilo.
Foto: IKEM

Praha - Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) úspěšně transplantovali játra půlročnímu dítěti.

Chlapec se narodil s vrozenou cytomegalovirovou infekcí, neonatální hepatitidou a cirhózou jater. Bez transplantace by nepřežil.

Dárcem jater byl chlapcův zdravý otec. 

Jedenáctihodinová operace

"Byli jsme v situaci, kdy se pravděpodobnost, že získáme část jater od zemřelého dárce v takové kvalitě, abychom chlapce zachránili, blížila nule. Promluvil jsem s rodinou. Tatínek neváhal a nechal se vyšetřit. Obrovské štěstí bylo, že byl vhodným dárcem - je to štíhlý a zdravý člověk, který měl naprosto zdravá játra i ostatní orgánové systémy," uvedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.

Dvojitý zákrok, tedy odebrání části jater otce a jejich voperování dítěti, trval jedenáct hodin.

"Odebrat část životně důležitého orgánu zdravému člověku a tu pak transplantovat dětskému příjemci je jedna z nejobtížnějších transplantací. Pro malého Vojtu nebyla jiná možnost, čekat na játra od zemřelého dárce už nemohl, jeho stav se rapidně zhoršoval," popsal Froněk, který obě operace provedl.

I přes náročnost situace měl chlapcův otec v rozhodování zcela jasno. "Neváhal jsem ani vteřinu. Když mi lékaři řekli, že bych mohl Vojtíškovi zachránit život tím, že mu dám kousek svých jater, byl jsem okamžitě pro. To by přece udělal každý rodič," řekl Josef Beránek.

Komplikace se podařilo překonat

Podobný náročný zákrok provedli chirurgové do té doby pouze třikrát, naposledy před dvěma lety.

Podle přednostky Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Evy Kieslichové vyžadují děti se závažným onemocněním jater vysoce specializovanou péči jak v průběhu náročného operačního výkonu, tak i v pooperačním období. Malí pacienti jsou na resuscitačním oddělení ošetřováni v samostatných boxech a mají pravidelný kontakt s rodiči.

Operace dopadla dobře a podle Kieslichové chlapcova nová játra fungují od začátku výborně. "Ačkoliv bylo Vojtíškovi už půl roku, vážil pouze šest kilogramů a jeho organismus byl velmi zranitelný, všechny komplikace se podařilo překonat. Chlapec je nyní stabilizovaný a postupně nabývá sil," dodala doktorka.

Lékaři v IKEM loni provedli celkem sedmaosmdesát transplantací jater, z toho devět u dětí. V sedmi případech použili metodu, při níž se jedna játra rozdělí mezi dva příjemce. Větší část putuje k dospělému, menší k dítěti.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy