Ztracenou pětiletou dívku našli i s otcem ve Švédsku. Po deseti měsících ji předali matce

ČTK ČTK
27. 1. 2017 14:38
Otec vzal svou pětiletou dceru na prázdniny do Švédska, ale matce už ji nevrátil. Dívka se vrátila domů až po deseti měsících, když byl otec zadržen švédskou policií. Proti vydání Švéda do České republiky je spolek K 213, který se věnuje obhajobě rodičovských práv.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

LiberecPolicie téměř po deseti měsících odvolala pátrání po pohřešované pětileté dívce ze Semil. V té souvislosti byl ve Švédsku zadržen její otec, čtyřicetiletý Švéd. "Ve čtvrtek bylo dítě předáno matce," řekla krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Muž i přes rozhodnutí soudu nevrátil loni 3. dubna dítě do péče jeho matce, své bývalé přítelkyni. E-mailem jí tehdy pouze napsal, že si s dcerou užije prázdniny. Policie po obou krátce poté vyhlásila pátrání, muže ale zatkla až švédská policie před několika dny. "Zadržen byl na základě evropského zatýkacího rozkazu. Čeká se na další rozhodnutí tamních justičních orgánů," uvedla Suchánková.

Proti vydání muže do České republiky je spolek K 213, který se věnuje obhajobě rodičovských práv. Sdružuje především otce, kteří se z různých důvodů nemohou stýkat se svými dětmi. V tiskovém prohlášení vyzývá spolek švédskou stranu, aby ignorovala mezinárodní zatykač a muže propustila. Podle spolku by se muži v České republice nedostalo spravedlivého procesu.

"Prohlašujeme, že jsme připraveni plně se švédskými justičními orgány spolupracovat a předložit jim stovky a stovky důkazů o mrzačení dětí českou justicí, stejně jako o naprosté ignoraci nejen mezinárodního, ale i vnitrostátního práva, které diskriminaci rodičů oficiálně samozřejmě neumožňuje, přesto se masově děje," uvedl spolek v prohlášení podepsaném jeho předsedou Jiřím Fialou.

 

Právě se děje

Další zprávy