Otec podal stížnost, chce zpátky týraného Ondřeje

Eliška Bártová, Ludvík Hradilek
1. 6. 2007 13:30
Kauza Kuřim: otec žádá kontakt se svými syny
Radek Coufal, otec Jakuba a Ondřeje: "Kluci teď zažívají další trauma."
Radek Coufal, otec Jakuba a Ondřeje: "Kluci teď zažívají další trauma." | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Již třináctý den neviděl Radek Coufal své dvě děti. Přestože soud dvakrát zamítl žádost sociálních pracovníků o zákaz návštěv, vedení Klokánku dál znemožňuje otci kontakt se syny.

Jakub a Ondřej byli do zařízení Fondu ohrožených dětí umístěni poté, co policie objevila Ondru nahého a svázaného v komoře domu, kde žili s matkou Klárou Mauerovou.

Ta je stejně jako její sestra Kateřina obviněná z týrání a omezování osobní svobody, obě jsou ve vazbě.

Radek Coufal obviněn nebyl. "Chci, aby se ten případ oddělil od toho, co teď mé děti i já zažíváme," říká. "Jsem odhodlaný vybojovat je zpět. Jsem jejich otec a nic jsem neudělal."

Na ministerstvo práce a sociálních věcí se proto dnes obrátil s tím, že je mu upíráno právo být se svými dětmi, stěžuje si také na postup pracovníků Klokánku, sociálních pracovníků a státního zastupitelství.

Souvislosti případu
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Souvislosti případu

Škrlovou neznám, nedává mi to logiku

Radek Coufal s rodinou nežije od roku 2003, se syny se však pravidelně vídal. Ondru viděl 14 dní před tím, než soused objevil jeho záběry na kameře baby setu.

"Neumím si to vysvětlit," říká otec. "Bývalé ženě jsem vždy věřil, jako na matku bych na ni nedal dopustit. Odsuzuji ten čin, ale neznám motiv, tak nechci soudit ji."

Údajnou Aničku viděl párkrát. "Anička, to byla záležitost mé bývalé ženy, nezajímal jsem se o to," řekl Aktuálně.cz Radek Coufal. "Žena mi říkala, že se bojí cizích lidí, tak jsem to respektoval a když byla Anička doma, nechodil jsem dovnitř, nebo jsem byl s klukama v jiném pokoji."

To, že se za Aničku vydávala Barbora Škrlová, která pracovala stejně jako Kateřina Mauerová v domě dětí a mládeže, je pro pana Coufala nepochopitelné. "Nedává mi to žádnou logiku," říká. "Paní Škrlovou jsem neznal."

Klokánek jedná bez požehnání soudu

Vedení Klokánku odmítá pana Coufala za syny už dva týdny pustit. I když je ochoten stýkat se s dětmi za přítomnosti pracovníků Klokánka nebo policie, jak tomu bylo při posledních návštěvách.

"Chodím za klukama obden, nikdo mi nic na papíře nedal, jen mi vždycky řeknou, že za nimi nesmím," říká Radek Coufal. "Přijde mi, že teď zažívají další trauma, nevím, jak jim vysvětlili, že s nimi nejsem."

Sociální pracovnice dvakrát o zákaz návštěv žádaly soud. Ten však oba jejich návrhy zamítl. Advokát pana Coufala si proto od vedení Klokánka vyžádal písemné zdůvodnění, proč dál styk s dětmi otci znemožňují.

Klokánek sdělil, že tak jednají na doporučení policie, sociálních pracovnic a státního zástupce. Advokát si proto vyžádal vyjádření všech orgánů. Zatím se mu nedostalo odpovědi.

"Ve vyjádření policie, které je založené v soudním spise, je uvedeno, že děti jsou korunní svědci a mohlo by dojít k jejich ovlivňování," řekl Aktuálně.cz advokát otce Stanislav Keršner. "Otec není obviněn, ba ani podezřelý, a podle našeho trestního řádu nelze zakázat, aby se stýkali svědci mezi sebou. Nota bene, jedná-li se o rodinné příslušníky."

Ministr Nečas:
Ministr Nečas: | Foto: Ludvík Hradílek

Ve stížnosti ministru práce a sociálních věcí Nečasovi upozorňuje na to, že zbavit rodičovské zodpovědnosti může pouze soud. Ten to odmítl, proto je advokát Keršner přesvědčen, že jednání vedení Klokánka je protiprávní.

Systémové důsledky

V dopise si také stěžuje na to, jak bylo s dětmi zacházeno v Klokánku krátce po jejich příchodu.

"Nezamezili tomu, aby mí synové sledovali zprávy o případu v televizi, a to dokonce ještě před tím, než starší ze synů ve věci svědčil," uvádí se ve stížnosti. "Vzhledem k předpojatému vyjadřování ředitelky Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové i dalších pracovnic této organizace máme vážnou obavu, zda děti nebyly vystaveny další manipulaci proti rodině, která by se mohla promítnout i do jejich další případné výpovědi."

Podle vyjádření právníka Keršnera je postup českých státních orgánů i Klokánku v rozporu s mezinárodní Úmluvou o právech dítěte, podle které má dítě právo na styk se svými rodiči, a omezen může být pouze ve výjimečných případech.

"Je to neuvěřitelné," říká Keršner. "Po ministrovi žádáme, aby kromě umožnění styku dětí s otcem vyvodil z jednání všech zúčastněných systémové důsledky."

Marie Vodičková :
Marie Vodičková : | Foto: Ludvík Hradilek

Naivní to řešit

Ministr Nečas už před týdnem sám naznačil, že ani jemu se postup pracovníků Klokánku nezdá správný.

"Plně respektuji rozhodnutí soudu, ale vzniká spousta otazníků a pochybností u svěření péče dětí do zařízení Klokánek," uvedl tehdy Nečas. "Ještě nechci říci, že pochybili, počkám na více informací, a budu spoléhat na svůj pocit a intuici."

Ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková však ve vyjádření pro Aktuálně.cz pochybení svých pracovníků bagatelizovala. Chlapce v Klokánku prý ostříhali proto, že dětem lezly vlasy do očí.

"Děti nemohly dobře číst, psát. Neptali jsme se otce na souhlas, a nevidím důvod, proč bychom měli," řekla Vodičková. "Ani chlapců se neptali, ale nebránili se. A i kdyby, tak bychom je stejně ostříhali, protože to přeci nejde, aby jim padaly vlasy do očí."

Kritiku odmítá, i když je řeč o tom, jak chlapci viděli záběry týrání Ondry v televizi. "Přijde mi naivní, že to někdo vůbec řeší," říká Vodičková. "Stejně by se o tom dozvěděli, spolužáci by jim to pustili na internetu."

Dita Pokorná ředitelka v brněnském Klokánku. Z láskyplné péče se dá uniknout oknem.
Dita Pokorná ředitelka v brněnském Klokánku. Z láskyplné péče se dá uniknout oknem. | Foto: Ludvík Hradilek

Na zákazu návštěv ředitelka dál trvá. "Kontakty s rodinou nejsou v zájmu dětí, psychicky jim neprospívají, akorát se jím tím připomíná, co zažili," řekla dnes Aktuálně.cz Vodičková. "Otec je navíc riziková osoba. Nemám pro to důkazy, ale pravděpodobně si to soudce myslí, když mu dítě nesvěřil do péče."

Podle Vodičkové ani ministerstvo na jejím postoji nic nezmění. "Jsme soukromé zařízení a žádné ministerstvo nám nemůže nařídit, zda máme dovolit kontakt s otcem, nebo ne," řekla Aktuálně.cz. "To nám může nařídit pouze soud, ať si otec požádá o upravení styku."

Otec: Jsem připraven se postarat

Otec dětí si také stěžuje na rozhodnutí soudu o nesvěření dětí do péče. Přestože podle jeho advokáta zařízení Klokánek jedná protiprávně, dál v něm děti zůstávají.

"Otec nám pouze předložil cáry papíru, kde bylo chci, chci, mám, mám, ale nic nedoložil," vysvětlil Aktuálně.cz místopředseda městského soudu v Brně Roman Kiš, proč syny otci nesvěřil. "Má pro ně postele, zdravotní matrace, nádobí, oblečení, hračky, vše proto, aby byly v pohodě?"

Soud si před rozhodnutím, komu děti svěří, nevyžádal žádnou kontrolu, která by zjistila, zda skutečně vše potřebné pro děti Radek Coufal má.

"Na kontrolu u něj nebyl čas," vysvětlil soudce Kiš. "V Klokánku víme, jak to vypadá, soudci tam chodí na návštěvy a pravidelně pořádáme sbírky na hračky do Klokánku. Tam víme, že dětem bude líp."

Foto: Ludvík Hradilek

Soudce považuje pravidlo, že prioritou je, aby děti byly se svými biologickými rodiči, pokud to jen trochu jde, za "klišé." I přesto, že ministr Nečas jasně řekl, že právě toto je priorita. "Nečas není právník, mě jeho názory nezajímají," řekl soudce Kiš.

Nakonec ale vychází najevo, co doopravdy za rozhodnutím nesvěřit děti otci stálo. "Vždyť je podezřelý ze spáchání trestného činu," říká Kiš na adresu Radka Coufala. "Oficiálně to nevím, ale byla u něj prováděna domovní prohlídka, tak to je indicie."

Soud tak s největší pravděpodobností rozhodl pouze z obavy, že by se ukázalo, že i pan Coufal je zapojen do týrání Ondry.

"Podívejte, my je jeden den svěříme otci a druhý den se dozvíme, že věděl o týrání," říká soudce. "A pak za mnou přijdou média a budou mi spílat, jak to, že jsem mu děti dal."

Advokát pana Coufala však trvá na tom, že neexistují žádné důvody, proč by mu děti neměly být svěřeny.

 

Právě se děje

Další zprávy