Otcové si na diskriminaci znovu stěžují ve Štrasburku

Tomáš Fránek
6. 8. 2007 14:46
Jde už o pátou vlnu žalob kvůli rodičovským sporům
Čtyři otcové s transparentem "Spravedlnost dětem" před časem protestovali před ústeckým krajským soudem; vpravo Luboš Patera, zmocněnec sdružení Spravedlnost dětem.
Čtyři otcové s transparentem "Spravedlnost dětem" před časem protestovali před ústeckým krajským soudem; vpravo Luboš Patera, zmocněnec sdružení Spravedlnost dětem. | Foto: www.iustin.cz

Brno - K Evropskému soudu pro lidská práva míří pátá vlna žalob českých otců, kterým se nelíbí, jak úřady a soudy řeší jejich rodičovské spory.

Po stížnostech na regulaci nájemného a problémy s vydáváním majetku zemědělských družstev patří žaloby otců mezi nejčastější podněty z Česka, které musí Evropský soud pro lidská práva řešit. Ve Štrasburku jsou nyní desítky žalob otců.

A od poloviny loňského roku už štrasburský soud v několika případech rozhodl, že místní úřady a soudy porušují práva na respektování soukromého a rodinného života.

Půl milionu za diskriminaci

Půl milionu soudci například přiznali Jiřímu Koudelkovi, který se od roku 1993 soudil o možnost vídat svou dceru. Jde o nejvyšší odškodnění, které zatím český stát za porušení tohoto práva zaplatí.

Podle Luboše Patery ze sdružení Spravedlnost dětem ale ani odsuzující rozhodnutí štrasburského soudu zatím přístup českých úřadů a soudů k otcům nezměnila, proto podávají další vlnu žalob.

"Je to neochota a neschopnost českých soudů a dalších úřadů zajistit otcům nezletilých dětí základní lidská práva na výchovu svých dětí a uchování rodinných vztahů s dětmi i po rozvodu a rozchodu rodičů," uvedl Patera.

Do Štrasburku tak zamíří stížnost otce sedmileté dcery, jejíž matka trpí duševní poruchou. Dívku soud svěřil do výchovy osmdesátileté babičce.

Evropský soud bude také řešit stížnost otce dvou dcer, který se marně snaží se svými dětmi stýkat. Nedaří se mu to i přesto, že matka už od soudů dostala pokutu za to, že otci styk s dcerami neumožňuje.

Proč ona a já ne?

A další stížnost otce na diskriminaci míří na to, že soud přes stejné podmínky otce i matky pro výchovu neumožnil střídavou péči o dva syny a styk otce s dětmi omezil jenom na minimální dobu.

Kromě štrasburského soudu se už čeští otcové obrátili se svou stížností také na český Nejvyšší soud a Rada Evropy.

Ministryně Stehlíková otcům přiznává: Diksriminace existuje
Ministryně Stehlíková otcům přiznává: Diksriminace existuje | Foto: Ludvík Hradilek

V roce 2006 se při rozvodech rozhodovalo o dalším osudu 31 573 dětí. Přes 28 tisíc jich bylo svěřeno matkám, 1 818 otcům a jen 679 do střídavé péče.

A politici už přiznávají, že situace v Česku není zdaleka ideální.

"Musím dát za pravdu celé řadě otců, že v přidělování dětí po rozvodu dnes panuje diskriminace. Střídavá péče jako řešení je z evropského hlediska velmi moderní. Nicméně je třeba najít nějaký model, který by vyhovoval prostředí v Česku," řekla ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

 

Právě se děje

Další zprávy