Skoro 60letý český generál na prestižních studiích v USA. Je to demotivující signál, tvrdí politici

Jan Gazdík Jan Gazdík
13. 2. 2017 10:58
Osmapadesátiletý brigádní generál Štefan Muránský zamířil loni v létě do USA na roční studium na jedné z nejprestižnějších vojenských škol na světě. Mezi některými českými zákonodárci to vyvolalo kritiku. Diví se, proč česká armáda vysílá na Vysokou válečnou školu národní obrany ve Washingtonu muže v "důchodovém" věku. Jiní dodávají, že česká armáda prochází personální krizí. Podle ministerstva obrany je vyslání Muránského do USA potřeba pro jeho další působení mezi českými vojáky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Washington – Je na tom česká armáda už tak špatně, že vysílá na prestižní Vysokou válečnou školu národní obrany ve Washingtonu téměř důchodce?

I tuhle otázku si kladou čeští zákonodárci poté, co vyšlo najevo, že český brigádní generál Štefan Muránský začal loni v červnu v 58 letech studovat jednu z nejlepších vojenských škol na světě. Studium v USA by měl skončit na konci letošního jara. 

Služební poměr se mu tím navíc automaticky prodlužuje až do roku 2022, kdy bude Muránskému třiašedesát let. Prodloužení služby náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře (57) o pouhý jeden rok přitom ministr obrany Martin Stropnický pečlivě zvažoval i přesto, že Bečvář je ještě mladší než Muránský.

Je to trochu moc

Z informací Aktuálně.cz vyplývá, že o vyslání Muránského na jednu z nejprestižnějších vojenských škol v zahraničí se na ministerstvu obrany hodně diskutovalo. A velení armády muselo generálova studia opakovaně vysvětlovat.

"Nemám nic proti schopnostem pana Muránského, ale osmapadesát let už je na vojáka docela vysoký věk. To, že zahájil studia pro mladé a perspektivní důstojníky, mi nedává smysl. Co si asi teď říkají třicátníci nebo čtyřicátníci v armádě? Možná se ptají, co vlastně v armádě ještě pohledávají, když místo nich vyjíždějí na studia lidé v důchodovém věku. Musí to být pro ně hodně demotivující signál," říká poslankyně Jana Černochová (ODS) z výboru pro obranu Poslanecké sněmovny ČR.

"Pro někoho zřejmě přísná pravidla kariérního řádu platí a pro jiného ne. Proč by tedy měli v armádě dál sloužit perspektivní důstojníci, když se takhle hazarduje s jejich motivací?" dodává Černochová.

Jak výkonný bude šedesátník?

"Studuje tady se mnou pětašedesát cizinců ze čtyřiapadesáti zemi světa, včetně osmi generálů," brání se v e-mailové odpovědi z Washingtonu sám generál Muránský. "Kromě maďarského velitele pozemních sil jsme všichni ve věku nad padesát let. K vyšším pozicím patří zkrátka i odpovídající praxe a zkušenosti," dodává. 

Generál Muránský si nemyslí, že by byl věk pro jeho další využití v české armádě limitující. "Spíš naopak. Rád bych veškeré nabyté znalosti dál uplatňoval ve prospěch našich ozbrojených sil," ujišťuje.

Muránského vyslání do USA je ale mezi českými armádními špičkami neobvyklé. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý odcházel na stejnou Vysokou válečnou školu národní obrany ve Washingtonu v jednačtyřiceti letech. Pak velel elitní brigádě rychlého nasazení, pozemním silám a nakonec i generálnímu štábu.

I nynější zástupce šéfa generálního štábu Jiří Baloun vyrazil na válečná studia do Washingtonu v šestačtyřiceti letech.

Má to smysl? 

"Mí američtí nebo britští spolužáci měli našlápnuto na důležité posty v ozbrojených silách USA, na velitelství brigád a výše. Nejstarším bylo pětačtyřicet let v hodnosti podplukovníků a plukovníků, aby měla – mimochodem dost nákladná – studia pro armádu smysl," říká armádní generál Šedivý.

V této věkové kategorii je v rámci české armády například bývalý velitel brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč (aktuálně ředitel odboru rozvoje pozemních sil sekce ministerstva obrany) nebo nedávný velitel 7. mechanizované brigády Josef Kopecký (nyní šéf velitelství výcviku ve Vyškově). Oba jazykově vybavení a při spojeneckých manévrech vysoce hodnocení důstojníci.

Poslankyně Černochová nechápe, proč zůstávají doma. "Generace pana Muránského zažila v armádě až neuvěřitelné zvraty. Ať už jde o nekoncepční vyklízení a stěhování posádek nebo drastické škrty v rozpočtu. Tihle vojáci si rozhodně vytrpěli své a odvedli přitom slušnou práci. Teď už by ale měli uvolnit místo nové generaci," říká Černochová.

Jsou za tím zákulisní hry? 

Jeden z vysoce postavených armádních činitelů k tomu pod podmínkou anonymity dodává, že ho zákulisní tahy při vysílání perspektivních lidí na důležité posty v armádě nepřekvapují. "Všechna čest výjimkám," dodává. 

Podle předsedy senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Františka Bublana (ČSSD) není Muránského vyslání na studia do USA příliš logické. "Neznám kvality pana Muránského. Ale pokud bych se na to měl podívat velmi obecně, vojáky v tomto věku už bych na studia do zahraničí nevysílal," říká Bublan.

Vlivný pracovník generálního štábu mluví o personální a systémové strnulosti celé instituce. "Ve velení armády posilují úředníci bez jakýchkoli bojových zkušeností. To si mezi sebe jen tak někoho nepustí. Natož ty, kteří se osvědčili jako bojovníci," tvrdí. 

Dejte šanci mladým 

Náměstek ministra obrany Daniel Koštoval připomíná, že armáda prochází citelnou personální nouzí. Chybí jí podle něj zkušení velitelé ještě z dob, kdy byla podstatně početnější než dnes.

"Protože do budoucna počítáme s větší armádou, každý odborník, který ji takto ještě pamatuje, je velmi cenný. Každý rok jejich služby může armádě prospět, protože mladí tolik potřebnou zkušenost ještě nemají," namítá Koštoval.

Pokud se z toho ale podle Jany Černochové stává pravidlo, generální štáb z personální krize nevybředne. Budou ho totiž opouštět perspektivní důstojníci a generálové, kteří nebudou mít ve velení armády kvůli přesluhujícím důchodcům uplatnění.

Pokud vůbec budou mít jako lidé s bojovými zkušenostmi chuť v "uzavřeném" systému sloužit. "Pan Muránský už jednu školu generálního štábu má. Opravdu nerozumím tomu, proč se nedává šance mladým," dodává poslankyně Černochová.

Může sloužit do roku 2022 i dál

Vyslání Štefana Muránského na Vysokou válečnou školu národní obrany ve Washingtonu odpovídá podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce požadavkům jeho služebního zařazení na pozici zástupce ředitele společného operačního centra ministerstva obrany. Stejně jako jeho předpokládanému dalšímu působení v české armádě.

"Rozhodně není pravda, že by jmenovaný získané zkušenosti dál nevyužil. Doba trvání stávajícího služebního poměru generála Muránského je stanovena do poloviny roku 2022 (v té době bude Štefanu Muránskému zmíněných třiašedesát – pozn. red.) s možností dalšího prodloužení," naznačuje mluvčí další perspektivu Štefana Muránského v české armádě.

Po návratu z USA se s ním podle mluvčího Šulce počítá na společném operačním centru ministerstva obrany v klíčové pozici při řízení sil a prostředků nasazených v zahraničních operacích, ale i při operačním plánování a řízení jednotek působících v Česku.

Čelíme reálným a zvyšujícím se kybernetickým hrozbám, propaganda může mít vliv na výsledky voleb, říká ministr obrany Martin Stropnický. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy