Osudová chyba: Tak vám přítel na Facebooku vysaje účet

Domácí Domácí
9. 4. 2013 14:55
Myslíte, že se vám to nemůže stát? "Přítel" na Facebooku se může hodně prodražit
Prostředí sociálních sítí navozuje pocit přátelství, důvěry a volnosti.To je živná půda pro podvodníky.
Prostředí sociálních sítí navozuje pocit přátelství, důvěry a volnosti.To je živná půda pro podvodníky. | Foto: Reuters

Frýdek-Místek - Facebook je místo volné zábavy, lidé zde bezstarostně sdílejí informace, komunikují se známými a přidávají si nové přátele. Zatímco lehkovážně klikají, můžou snadno naletět podvodníkům.

Na nejnovější podvod upozorňují frýdecko-místečtí policisté. To, co popisují, vypadá na první pohled málo pravděpodobně, ale už řada lidí takto přišla o tisíce korun.

Postup vypadá takto: Neznámá osoba si na sociální síti vytvoří profil, který je takřka shodný s profilem určité osoby. Zde podvodník záměrně zamění například malé či velké písmeno ve jméně a jako profilovou fotku použije foto získané z profilu poškozeného.

Ostatní uživatelé Facebooku se tak mylně domnívají, že se jedná o osobu, kterou znají. Strůjce podvodu s klamně vytvořenou stránkou následně oslovuje známé člověka, za kterého se vydává. A souběžně s komunikací tyto lidi podvádí.

Zdokumentované případy začaly na první pohled nevinně. Poškozené oslovil po Facebooku jejich kamarád s žádostí o zaslání jejich telefonního čísla, které údajně potřeboval například pro aktivaci svého zablokovaného e-mailu.

Nic netušící lidé číslo poslali a vzápětí jim přišel vygenerovaný kód, který svému "kamarádovi" poslali dál. Podvodník je uklidňoval, že se jedná o nějakou chybu a ať to neřeší. Brzy však poznali, že chybu udělali právě oni.

"Podvodník si lstivým způsobem, pomocí mobilního operátora a důvěřivých lidí, kteří mu zaslali kód, dobíjel kredit například pro online sportovní sázky. Falešný kamarád je takto vždy připravil o několik tisíc korun," dodává mluvčí frýdecko-místeckých policistů Vlastimil Starzyk.

Uživatelé zůstávají lehkovážní

"Aby nedocházelo k podobným podvodům, vyzýváme širokou veřejnost k obezřetnosti a k bezpečnému chování na internetu a zejména pak na sociálních sítích. Chraňte si své osobní údaje a co nejlépe si data zabezpečte proti zneužití," varuje policie.

Odborníci již několik let zdůrazňují, že profilová fotografie na Facebooku je vždy veřejně přístupná a bývá využívána i pro spamy a podvody. Doporučují proto nedávat do profilové fotografie vlastní podobiznu. Když se však člověk rozhlédne po síti, většina uživatelů toto bezpečnostní pravidlo nedodržuje.

Zdaleka se však nejedná o jediný trik používaný na sociálních sítích. K těm starším patří například podvodná žádost o přátelství. Když ho tlačítkem potvrdíte, dostanete se mimo facebookové stránky, přesně tam, kde vás podvodníci chtějí mít.

Jedna z mnoha falešných zpráv, odhalená stránkami Hoax-Slayer.
Jedna z mnoha falešných zpráv, odhalená stránkami Hoax-Slayer. | Foto: Facebook - Hoax Slayer

Hoax se přestěhoval na Facebook

Jindy zase od tzv. facebookového týmu přijde e-mail informující o změně hesla. Obsahuje přiložený "zip". V něm zabalený soubor je obvykle trojský kůň.

Na důvěřivé bezpečně funguje i výstraha, že Facebook je přetížen, a proto budou neaktivní profily smazány. Aby dotyčný demonstroval svou aktivitu, nakliká cokoliv, co po něm podvodný e-mail žádá, a opět se ocitá v pasti.

Vzhledem k masové popularitě sociálních sítí se na ně stěhují hoaxy neboli falešné zprávy, dříve typické spíše pro e-mail. Ten už je nyní považován za staré a v mnohých ohledech překonané médium, takže se stále více hoaxů přelévá na Facebook, upozorňuje server www.hoax.cz.

Falešné zprávy opět obsahují různé podvodné a nebezpečné odkazy, na něž se má kliknout.

Podle hoax.cz patří mezi "nejvděčnější" podvržené fotky nemocných dětí. Kliknutím na odkaz či sdílením dané zprávy má člověk pomoci ve sbírce peněz. Uživatel Facebooku si třívteřinovou činností přivodí dobrý pocit - a ohrozí svůj počítač.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy