Osud rotvajlera od Rokytky dojal lidi, šli mu na pomoc

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
4. 6. 2013 13:19
Reportáž Aktuálně.cz o rozvodněné Rokytce a opuštěném psovi spustila záchrannou akci
Rotvajler v zatopené Smetance u Rokytky. Tato fotka nedala spát desítkám čtenářů.
Rotvajler v zatopené Smetance u Rokytky. Tato fotka nedala spát desítkám čtenářů. | Foto: Zuzana Kleknerová

Praha - Je to jen jeden z mnoha příběhů ve velkém záplavovém dramatu, ale svým způsobem vypovídá o současné atmosféře v Česku. Po reportáži Zuzany Kleknerové z Aktuálně.cz o rozvodněné Rokytce a opuštěném rotvajlerovi, kterému evakuovali pána, se rozjela vlna čtenářského zájmu a solidarity.

Lidé se začali intenzivně zajímat o osud psa a snažili se přispět k jeho záchraně.

"Je mi hrozně líto rotvajlera, který je na fotce zachycený za plotem domu. (…) Bohužel jsem z Braníku a nemám se do Hrdlořez jak dostat, ale nedá mi to spát," psala jedna ze čtenářek. Další volali a volají naší reportérce na mobil.

Ozvala se také Dana Bočková, která provozuje útulek v Kralupech nad Vltavou.  Ta zalarmovala veterinární výjezdovou službu i útulek v pražské Troji.

"Když se domluví s policií, mohou do zahrádky k psovi vstoupit. Nový zákon to umožňuje, policie může vstoupit na pozemek, kde je podezření na týrání zvířat," říká.

Záchrannou akci rozjela, ačkoliv má sama práce až nad hlavu. Kralupy jsou těžce postižené povodněmi, útulek odříznutý od města navíc přijímal další a další "plaváčky" - tedy psy, z nichž se kvůli povodním stali bezdomovci. Momentálně je již přeplněný.

Takto nyní vypadá příjezdová cesta k útulku v Kralupech nad Vltavou.
Takto nyní vypadá příjezdová cesta k útulku v Kralupech nad Vltavou. | Foto: Útulek Kralupy

"Vypadá to tu jako za války. Jsme odříznutí od města, nikdo sem nemůže. Máme plno plaváčků, jsou to velcí psi, o malé se lidé postarali a vzali si je s sebou. Kudy chodím, tudy prosím, aby si někdo adoptoval psy, co už tu máme déle, aby se nám uvolnily kapacity. Nikdo je ale nechce. Plaváčky dávat nechceme, pro ty si majitelé přijdou, až budou moci," líčí současnou situaci.

Útulek naštěstí pod vodou neskončil a žrádla prý mají psi také zatím dost.

Článek si večer přečetl i majitel veterinární převozové a odchytové služby Jakub Michálek a ještě v pondělí v noci za rotvajlerem vyrazil.

Povodeň na Rokytce "zajištěné" proti povodni:

"Rotvík vypadá docela přátelsky, ale hlídá si svoje teritorium. Ale žádné cenění zubů nebo něco, čeho by se člověk měl bát. Přišel až tak po pěti minutách, co jsem se jej snažil najít a vylákat, takže předpokládám, že tam má nějakou boudu nebo nějaký úkryt před deštěm," psal po návratu.

V úterý ráno vyrazil na Smetanku znovu, tentokrát již za světla, aby zjistil víc. To už ale byla na místě i Policie České republiky a městská odchytová služba.

"Zjistili jsme, že psovi teď aktuálně nic nehrozí, má tam zázemí a hlad také nemá. Navíc Rokytka již klesla, takže je v bezpečí. Zkoušíme kontaktovat jeho pána, ale jeho telefon je nedostupný," říká Jakub Michálek a dodává: "Nicméně jak říkám, rotvajler již není ohrožen."

Zdá se tedy, že příběh o opuštěném psovi, kterého si všimla reportérka Aktuálně.cz a o jehož záchranu se začaly zajímat desítky čtenářů, má dobrý konec.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy