Osud Moji byl zpečetěn už po narození, musela z Prahy

Pavel Baroch
1. 12. 2011 21:50
V pražské zoo by gorila nemohla mít mladé, experti pro ni vybrali španělského partnera
Z české zvířecí celebrity, gorily Moji, už je španělská...
Z české zvířecí celebrity, gorily Moji, už je španělská... | Foto: Miroslav Bobek

Cabárcena /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Nejznámější české zvíře současnosti - sedmiletá gorila Moja - tráví své první dny v novém domově, severošpanělském přírodním parku Cabárcena.

O tom, že slavný lidoop opustí pražskou zoologickou zahradu, se ovšem rozhodlo už v okamžiku, kdy se Moja narodila, a testy následně potvrdily, že malá gorila je samička. Řešilo se jen, kdy se tak stane a především kam zamíří.

"Moja bude v Praze hodně chybět. Asi jen stěží se za ni najde náhrada," svěřil se ředitel pražské zahrady Miroslav Bobek bezprostředně poté, co gorilu "předal" svým španělským kolegům.

"Ostatně náhradu ani hledat nechci. Moja je jenom jedna. Má ale právo na plnohodnotný život - a za ním musela odejít," dodal Bobek.

V Praze nemohla mít mladé

Plnohodnotný život je i založení vlastní rodiny. A to v Praze nebylo dost dobře možné. Musela by mít potomka se svým otcem, samcem Richardem, což by nebylo dobré pro zachování kvalitního evropského chovu goril. Moja, která už dorostla do reprodukčního věku, proto už zhruba rok bere antikoncepci.

Zástupci Evropského záchovného programu ve spolupráci se Zoo Praha proto pro gorilu začali hledat novou, vhodnou rodinu. Podstatnou roli hrál i čas. "Nedoporučuje se, aby samice, která ještě neměla mladé, brala antikoncepci," vysvětlil Bobek.

Celebrita Moja

  • Narodila se 13. prosince 2004 jako první gorilí mládě v Česku.
  • Jméno Moja znamená ve svahilštině "první".
  • Jejím otcem je Richard, matkou Kijuvu.
  • Dlouho nebylo známo její pohlaví - s jistotou ho určil až rozbor DNA.
  • Dva a půl roku byla Moja jediným mládětem v pavilonu, dnes má dva sourozence - samečky Tatua a Kiburiho.

Španělsko je výborná volba

Volba nakonec padla na španělský přírodní park Cabárcena a vedení pražské zoo je spokojeno. "Nebylo to tak, že by byl seznam a my jsme si vybírali. Cabárcena se ale jeví jako výborná volba," řekl Aktuálně.cz Bobek.

Tříčlennou španělskou skupinu tvoří pětadvacetiletý geneticky cenný samec Nicky, který má pro evropský chov goril obrovský význam - pochází z volné přírody. A navíc teď čeká mládě s šestiletou Chelewou. "Ukázal se jako dobrý samec," poznamenal Bobek. Španělskou rodinu doplňuje třicetiletá samice Nadia.

"Složení skupiny nahrává tomu, aby byla doplněna další samicí," konstatoval Bobek. Právě to, že Nadia je březí, transport Moji do Španělska uspíšilo. Chovatelé chtěli, aby se nová gorilí samice připojila ke skupině ještě předtím, než Nadia porodí.

Sever Španělska je rovněž pro Moju, narozenou v Praze, klimaticky příznivý.

V prvních dnech zůstane Moja (uprostřed) v oddělené místnosti, ale v kontaktu s novou rodinou.
V prvních dnech zůstane Moja (uprostřed) v oddělené místnosti, ale v kontaktu s novou rodinou. | Foto: Khalil Baalbaki

Moja jako zvířecí celebrita

Výběr místa, kam Moja nakonec zamíří, se řešil od loňského roku. Ředitel Bobek nezakrývá, že pro českou zoo bylo hodně důležité, jaký nový domov zástupce Evropského záchovného programu nakonec vybere.

"Požádali jsme ho, aby Moje věnoval mimořádnou pozornost," poznamenal Bobek. Z Moji se díky projektu Odhalení a dalším aktivitám stala skutečná zvířecí celebrita.

Když se rozhodlo o jejím stěhování, její příznivci jí psali vzkazy na rozloučenou. Nedlouho před odletem byl papír se vzkazy dlouhý více než 180 metrů. Největší milovníci Moji oznámili, že se za ní hodlají do Španělska vypravit.

Moja se navíc stala tváří českých aktivit na pomoc gorilám nížinám, kterým hrozí v Africe vyhubení.

Do pražské zoo se už nevrátí

Ve Španělsku mají s Mojou velké plány. "Jsme rádi, že k nám dorazila taková celebrita, jako je právě Moja," řekl Aktuálně.cz ředitel zahrady Carlos Recio. Doufá, že Moja bude ve španělské zoo stejně populární jako v Česku.

Recio dodal, že Moja by měla pomoci tamní gorilí skupinu rozšířit o další zvířata. Ta by pak měla zamířit do dalších evropských zahrad. Výhodou bude, pokud to budou samičky. "Po nich je samozřejmě největší poptávka," konstatoval Bobek.

Do Prahy to ovšem kvůli příbuzným genům nebude. Moja ani její potomci se patrně nikdy nevrátí. "Je to krajně nepravděpodobné," dodal Bobek.

 

Právě se děje

Další zprávy