Ostravsko už ví, proč má špatný vzduch. Špiní jej hutě

Tomáš Netočný
26. 1. 2008 15:26
Primátor Havířova: "Máme důkaz, že nám Mittal škodí."
Arcelor Mittal Ostrava v srpnu 2007. Hnědý emisní mrak obsahuje zejména oxidy železa a další prvky tvořící tuhé znečišťující látky. Právě železo v neobvykle vysokých koncetracích se objevilo v polétavém prachu na území nedalekého Havířova.
Arcelor Mittal Ostrava v srpnu 2007. Hnědý emisní mrak obsahuje zejména oxidy železa a další prvky tvořící tuhé znečišťující látky. Právě železo v neobvykle vysokých koncetracích se objevilo v polétavém prachu na území nedalekého Havířova. | Foto: Eva Matějková

Havířov/Ostrava - V nepřehledném sporu o to, kdo nese hlavní podíl na stále horším stavu ovzduší na Ostravsku, se objevila první fakta, jež mohou usvědčit viníky.

Nová měření Státního zdravotního ústavu na území Havířova totiž ukazují, že hlavním zdrojem polétavého prachu v ovzduší jsou hutní podniky v Ostravě.

Až dosud panovala na Ostravsku paradoxní situace. Stav ovzduší se v posledních letech neustále zhoršoval, ale nikdo nedokázal odhalit příčinu. "Je to doprava, průmysl a lokální zdroje, například kotle v rodinných domech," opakovali odborníci. Konkrétněji však viníka dosud neurčili.

Lékaři přitom varují, že pokud se situace na Ostravsku nezlepší, bude to znamenat další vážná rizika pro zdraví stovek tisíc obyvatel regionu. K tomu je však nutné zjistit, odkud znečištění pochází.

Čtěte více k tématu: Lidé v Ostravě dýchají jedy. Je to riziko, varují lékaři 

"My to teď víme jasně," uvedl pro Aktuálně.cz primátor Havířova František Chobot. "Je to společnost Arcelor Mittal v Ostravě." Na podporu tohoto tvrzení zveřejnil Havířovský magistrát závěry ze zprávy zdravotního ústavu. 

Mittal v obrazech Aktuálně.cz

Nebe nad Mittalem 3

  • Jak je možné, že průmyslové firmy včetně Mittalu plní předepsané limity pro vypouštění emisí a přesto se stav ovzduší na Ostravsku zhoršuje?
  • V případě hutních firem to může být dáno také tím, že z jejich areálů uniká množství polétavého prachu, které se nedá nijak měřit. "Stačí otevřít střešní okna v halách a je to venku," tvrdí primátor Havířova František Chobot.
  • Redakce Aktuálně.cz má několik obrazových materiálů, které podobné situace dokumentují. Je to vlastní videozáznam poruchy jedné z koksoven a také snímky amatérské fotografky z Vratimova.

Video: Kdo to tady kazí vzduch? Viděli jsme Mittal

Foto: Jak Mittal straší Ostravu? Podívejte se

A v těch se píše: "Ze závěrů studie vyplývá, že město Havířov je ovlivněno průmyslovými zdroji v Ostravě. Vyšší hodnoty polétavého prachu souvisí spíše s významným zdrojem znečištění ovzduší typu metalurgické výroby, a nikoli se zdroji lokálního významu. Kovy analyzované v prachu - železo, arsen - pocházejí z hutní výroby."

Účet za měření? Půlka pro Mittal

Havířov leží asi pět kilometrů vzdušnou čarou od areálu největší hutní firmy v České republice Arcelor Mittal v Ostravě Kunčicích. Plošné měření na území města objednal magistrát loni na podzim a zaplatí za ně tři sta tisíc korun.

Samotná firma Mittal slíbila Havířovu, že polovinu nákladů uhradí. "Zástupci Mittalu nám to na podzim sami nabídli. Byli si tehdy asi jistí, že to pro ně dobře dopadne," říká primátor Chobot.

Hutní firma teď závěry měření zpochybňuje. "Výsledky upozorňují pouze na skutečnost, že hutní výroba má vliv na ovzduší v Havířově," uvedla mluvčí Mittalu Jana Dronská. "To jsme ale věděli už dávno. Primátor Havířova asi potřebuje před lidmi obhájit, že město neutratilo peníze za meření zbytečně "

Vedoucího chemické laboratoře Státního zdravotního ústavu v Ostravě Jiřího Bílka komentář tiskové mluvčí překvapil. "Tak to od Mittalu slyším poprvé. Až dosud opakovaně tvrdili, že je u nich vše v pořádku a že ovzduší na Ostravsku neovlivňují," uvedl Jíří Bílek, který měření na území Havířova řídil.

Narozdíl od havířovského primátora je však Jiří Bílek ve svých závěrech mnohem opatrnější. "Ačkoli je Mittal z hutních firem jasně největší, není v Ostravě jediný. Abychom dokázali vyčíslit přesný podíl jednotlivých podniků na znečištění ovzduší polétavým prachem, museli bychom ve výzkumu ještě pokračovat," upřesnil.

Čtěte rozhovor: Prach označkovat neumíme, ale máme jiné metody

V Moravskoslezském kraji působí tři významní výrobci oceli. Vedle Mittalu jsou to ještě Třinecké železárny a ostravská společnost Vítkovice Steel. Měření státního zdravotního ústavu vyloučilo, že by ovzduší Havířova ovlivňovaly Třinecké železnárny. Ve hře tedy ještě zůstávají Vítkovice.

Další výsledky za půl roku

Měření polétavého prachu v Havířově bude pokračovat nejméně do poloviny tohoto roku, kdy by měly být k dispozici další údaje. Čekají na ně obyvatelé a radní také v jiných městech a obcích na Ostravsku.

Vladimír Rozbroj z Šenova vytografoval ve svém městě oblohu. Objektiv nasměroval nad areál Arcelor Mittal Ostrava a fotografii nazval "Mittalův hřib". Fotograf je jedním z autorů petice, která požaduje snížení emisí vypouštěných továrnou do ovdzuší.
Vladimír Rozbroj z Šenova vytografoval ve svém městě oblohu. Objektiv nasměroval nad areál Arcelor Mittal Ostrava a fotografii nazval "Mittalův hřib". Fotograf je jedním z autorů petice, která požaduje snížení emisí vypouštěných továrnou do ovdzuší. | Foto: Vladimír Rozbroj

Například lidé v sousedním Šenově podepisují petici, která žádá Mittal i odpovědné úřady, aby přijaly taková opatření, která by situaci v regionu zlepšila. Podobnou petici už loni podepsalo několik tisíc obyvatel ostravského obvodu Radvanice a Bartovice.

Více o protestech: Ostravsko se bojí Mittalu. Je tu další petice

"Výsledky měření v Havířově jsou pro nás velkým povzbuzením," uvedla místostarostka Radvanic a Bartovic Ivana Michálková. Městský obvod leží v těsném sousedství Arcelor Mittal. "Jsou to argumenty potvrzující skutečnost, kterou tady všichni dobře známe. Na vině je Mittal."

Také její radnice objednala u zdravotního ústavu výzkum monitorující stav životního prostředí. Vedle nepřetržitého měření stavu ovzduší dokončují odborníci analýzu, která by měla vyhodnotit přítomnost škodlivin například v půdě, rostlinách nebo třeba ovoci v okolí hutní firmy.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy