reklama
 
 

V Ostravě se mění koalice, zasednou v ní piráti a lidovci. Primátorem zůstane Macura

Aktualizováno 25. 10. 2018 18:31
Koaliční smlouvu v Ostravě  podepsali ANO, Piráti a lidovci. Primátorem bude opět Tomáš Macura (ANO). Koalice má v zastupitelstvu 29 křesel z 55. Novinářům to řekli zástupci koaličních stran. Podoba magistrátní koalice se tak na poslední chvíli změnila. Původně se na ní dohodli vítězní ANO, lidovci, druhé hnutí Ostravak a ODS.

Ostrava - Místo dosavadních 11 bude mít rada devět členů, z toho tři neuvolněné. Kromě Macury, který bude mít na starosti i finance a dopravu, bude mít ANO náměstka Radima Babince (majetek a veřejné zakázky) a náměstkyně Kateřinu Šebestovou (životní prostředí a IT) a Zuzanu Bajgarovou (investice, územní plán). Neuvolněnými radními za ANO budou Martin Bednář a Karel Malík.

Macura připomněl, že po volbách a už i před nimi deklaroval, že cílem bude pokračování v dosavadní koalici, tedy ANO, Ostravak, ODS a KDU-ČSL.

"Jednání jsme začali vést hned první den po volbách, nicméně do dneška, a je to téměř už tři týdny, jsme nebyli schopni se dohodnout na detailech spolupráce, tím spíš, že některé strany do toho začaly spojovat řešení na magistrátu s řešením na centrálním městském obvodě," řekl Macura.

"Piráti budou mít v radě dva zástupce," uvedl lídr kandidátky pirátů v Ostravě David Witosz. Sám bude členem rady, ale v neuvolněné pozici. Naopak trojka kandidátky pirátů Andrea Hoffmannová se má stát náměstkyní primátora.

"Jednali jsme s ANO o programu a celou dobu nám pan primátor říkal, že ANO preferuje čtyřkoalici s ODS, Ostravákem a lidovci. Ale situace zřejmě vykrystalizovala tak, že náš programový průnik byl větší než u těch dalších dvou potenciálních partnerů. A došlo ke změně stanoviska v této věci," vysvětloval změnu plánované koalice Witosz. "Možná vyhrála slušnost a věcnost nad snahou dostat víc," dodal.

"My všichni jsme cítili, že to, co se stalo v Brně, ovlivnilo celé hnutí ANO. Že by to bylo to hlavní, to si netroufám soudit, ale nějaký vliv to mělo. Ale na jednání s hnutím ANO nic takového nezaznělo," řekl pirát. 

Dvojblok Ostravak a ODS 

Jako hlavní problém při vyjednávání označil Macura vytvoření dvojbloku Ostravak a ODS. "Ukázalo se nicméně, že mezitím vznikl silný dvojblok hnutí Ostravak a ODS, který vyústil do neochoty obou partnerů v jednání pokračovat nebo k podpisu koaliční smlouvy se připojit," řekl Macura.

Proto se ANO, piráti a lidovci rozhodli, že uzavřou jen trojkoalici, řekl. Nevyloučil ale, že by ještě mohli čtvrtého člena přibrat. "Jsme si jisti, že zvládneme ve třech celé volební období, ale nezavíráme se," řekl Macura. Rada by se podle něj mohla i znovu rozšířit na 11 míst.

Nechtěl komentovat jednání s Ostravakem, která podle něj byla nejsložitější. "Musím říct, že kdyby se splnilo jenom to, na čem jsme byli domluveni včera o půl osmé večer, tak dneska koalice je podepsaná ve čtyřech. Musím jednoznačně říct, že jsme to byli my, kteří tři týdny kontinuálně ustupovali novým a novým požadavkům," řekl Macura.

Dodal, že dál už ustupovat nechtěl. "Jestli je schopen někdo se spojit se svým úhlavním nepřítelem, jestli pan (Lukáš) Semerák (Ostravak) je schopen se spojit s panem (Miroslavem) Svozilem (ODS), proti kterému, říká, že vstoupil do politiky, tak v politice je možné úplně všechno," řekl Macura.

Nevyloučil, že ohledně ODS hrála roli i situace v Brně, kde občanští demokraté nakonec přes původní domluvu uzavřeli koalici bez ANO. "Jestli mně někdo bude dneska vyčítat, že jsme někoho obešli nebo podvedli, tak si rád vždycky pustím znova záznam z toho, jak komentoval pan Petr Fiala, předseda ODS, situaci v Brně slovy: Taková je politika," řekl Macura.

Dodal, že vývoj v Brně mu přišel neuvěřitelný i na to, na co jsme v politice zvyklí. "Takže možná i proto jsme zintenzívnili jednání s Piráty," řekl Macura.

Mysleli jsme, že Macura drží slovo

Lídři hnutí Ostravak a ODS neskrývali své překvapení. Lídr občanských demokratů Zdeněk Nytra řekl, že měl primátora za někoho, kdo drží slovo. "Svůj názor jsem si musel poopravit. Kompetenci na to má, dostatek hlasů na to má a přeji mu hodně úspěchů," uvedl Nytra.

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák řekl, že náhlou změnu situace a důvody, které k ní primátora vedly, absolutně nechápe. "Překvapilo mě to, možná víc, než pana Nytru. To, že jeho vztah k ODS byl místy odtažitý, to jsem vnímal, na druhou stranu ten náš byl velmi dobrý. Asi nejsem daleko od toho, aby mě někdo štípnul, jestli nejsem ve snu. A lidsky? Hodný Tomáš už není hodný Tomáš, ale politik," řekl Semerák.

Domníval se, že město koalice dál povede bezpečnými vodami, zatímco Piráti podle něj primátora zlákali na otevřené moře. "Tak doufám, že se tam neutopí, a že se tam neutopí celé město."

Bylo by zdravé, kdyby lidé v politice byli dvě tři volební období a pak se vrátili zpátky, míní primátor Ostravy a Babišův kritik v ANO Tomáš Macura. | Video: Martin Veselovský |  20:54

autoři: ČTK, Kateřina Frouzová | 25. 10. 2018 16:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama