Ostrava rudne. Koalice ČSSD s komunisty je téměř jistá

Petra Sasínová
3. 11. 2008 22:55
ČSSD marně láká lidovce do společné vlády s komunisty
Budoucí hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas z ČSSD nemá ke komunistům daleko. Před rokem 1989 studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu a hned po vyhraných volbách prohlásil, že mu komunisté nevadí
Budoucí hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas z ČSSD nemá ke komunistům daleko. Před rokem 1989 studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu a hned po vyhraných volbách prohlásil, že mu komunisté nevadí | Foto: Martin Popelář

Ostrava - Vláda sociálních demokratů s komunisty je v Moravskoslezském kraji na spadnutí. Sociální demokraté sice lákají lidovce do trojkoalice s KSČM, křesťanští demokraté však nemají zájem.

Lídr lidovců v Moravskoslezském kraji Pavol Lukša několikrát oznámil, že spolupráci s komunisty odmítá a potvrdil to i v pondělí večer, kdy ČSSD nabídku zopakovala. Zřejmě naposledy.

„Předsednictvo krajského výkonného výboru dalo svým vyjednavačům jako hlavní mandát pokračování jednání o trojkoalici ČSSD, KSČM a KDU-ČSL," potvrdil krátce po jednání předsednictva manažer moravskoslezské ČSSD Ivan Krejčí.

„Nechceme vládnout s komunisty. Oznámili jsme to hned po volbách. A nic se na tom nezměnilo," reagoval šéf moravskoslezské KDU-ČSL Pavol Lukša.

„Naše krajská organizace spolupráci s komunisty jasně odmítla. Rovněž okresní organizace, které jsem oslovil, mají záporné stanovisko. Lídrovi sociálních demokratů jsem to před několika dny oznámil," uvedl Lukša.

Sociální demokraté v Moravskoslezském kraji stojí o tuto trojkoalici, ale mohli by většinově vládnout s kteroukoliv z dalších tří stran, které se dostaly do zastupitelstva. Z šedesáti pěti křesel jich získali třicet jedna, ODS obhájila osmnáct pozic, komunisté mají jedenáct a lidovci pět.

Doba se změnila, komunisté nevadí

Budoucí hejtman a lídr ČSSD v kraji Jaroslav Palas byl ještě po roce 1989 v komunistické straně a již po volbách řekl, že mu komunisté nevadí. „Náš program má mnoho společného," sdělil v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Doba pokročila a komunisté už nevadí," dodal tři dny po volbách.

Přizvat k vládnutí komunisty odpovídá také obsahu prohlášení předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, že spolupráci s nimi nebude bránit. Moravskoslezský kraj asi nebude jediný, který toho využije. Sociální demokraté na Vysočině již oznámili, že komunisté slíbili v krajském zastupitelstvu podporu jejich menšinové jednobarevné radě.

Velká koalice dvou nejsilnějších stran v Moravskoslezském kraji také není možná. Sociální demokraté tam vyřadili ODS z vyjednávání o koaliční spolupráci hned po první schůzce.

Jaroslav Palas poté oznámil, že koalici pouze s lidovci, kdy by měli na přehlasování opozice jen tři hlasy navíc, považuje za nepravděpodobnou. „Kraj potřebuje stabilnější vládu," prohlásil.

Palas o komunistech

  • "Co se týká vymezování vůči komunistům, chci říct, že život jde dopředu. A v politice není nic nemožného. Koalice se uzavírají podle toho, co je prospěšné pro kraj."

Dále čtěte:
Rozhovor s Jaroslavem Palasem

A Komunisté v Moravskoslezském kraji nemají zájem "jen" podporovat menšinovou vládu ČSSD. „Nepovažoval bych takovou spolupráci za smysluplnou," řekl lídr moravskoslezských komunistů Josef Babka.

Babka proto věří, že během několika dnů bude jasno. Vláda ČSSD a KSČM je v současné situaci jediná varianta. „Předpokládám, že to nebude dlouho trvat a k dohodě dojde brzy," řekl Babka.

Všichni účastníci koaličních jednání přesto připomínají, že vláda sociálních demokratů s komunisty a lidovci by nebyla v Ostravě ničím novým. Tyto tři strany vládly v letech 2002 až 2006 ostravskému magistrátu. Ani lidovci, kteří to tehdy umožnili, už ale o podobnou spolupráci nestojí.

Budoucí hejtman Palas prohlásil,  že chce mít jasno do 13. listopadu. To se mají poprvé sejít noví zastupitelé.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy