Ostrava podává žalobu na stát. Chce dýchat čistý vzduch

Pavel Baroch
3. 5. 2010 11:35
Na Ostravsku je nejvíce znečištěné ovzduší v Evropě
Ostravě došla trpělivost. Za čistý vzduch chce bojovat u soudu
Ostravě došla trpělivost. Za čistý vzduch chce bojovat u soudu | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Ostravský magistrát si chce soudní cestou vymoci, aby obyvatelé města dýchali čistší vzduch.

V polovině května bude mít dokončenu žalobu na stát, který podle Ostravy nedělá dostatečné kroky k tomu, aby se katastrofální stav ovzduší na severu Moravy zlepšil.

"Došla nám trpělivost," řekl Aktuálně.cz náměstek ostravského primátora Dalibor Madej.

"Byli tady už tři ministři životního prostředí. Každý přijel, nasliboval, odjel a už se nic neděje," vysvětlil Madej, proč chce dát Ostrava žalobu na stát za nečinnost.

Ostrava a okolní region patří v některých ukazatelích k místům s nejhorším ovzduším v Evropě. Projevilo se to například tuto zimu, kdy koncentrace zvláště drobných částic prachu a karcinogenního benzo(a)pyrenu několikanásobně překračovaly hygienické limity.

Bez pomoci státu ovzduší nevyčistíme

Náměstek ostravského primátora Dalibor Madej tvrdí, že kompetence města při ochraně svého ovzduší jsou velmi omezené a takřka vyčerpané.

"Teď je řada na státu," poznamenal Madej. Ostravské ovzduší znečišťuje tamní těžký průmysl, automobilová doprava, ale také vytápění domů nekvalitním palivem či dokonce odpadky anebo velké zdroje v sousedním Polsku.

Když je tma, komíny nejsou vidět

Madej tvrdí, že město nemá ani účinnou možnost, jak přimět lidi, aby doma netopili například i PET lahvemi naplněnými použitým olejem.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Vycvičili jsme patnáct strážníků, aby mohli kontrolovat tmavost kouře z komínů. Ale když v zimě padne tma, stejně není nic vidět," řekl Aktuálně.cz ostravský náměstek primátora Dalibor Madej, který by uvítal, kdyby stát více motivoval domácnosti k tomu, čím mají topit.

Jako jeden z příkladů, jak se stát staví k ostravskému ovzduší, uvádí Madej tamní novou dálnici.

Ostrava marně žádala po ministerstvu dopravy, aby úsek přes město zůstal bez poplatku, aby tak pomohl odvést dopravu z centra města, než budou dostavěny další silnice. Jenže výjimku Ostrava nedostala.

Ať peníze za exhalace zůstanou v Ostravě

Náměstek Madej připomněl, že velké podniky v Ostravě odvádějí do Státního fondu životního prostředí desítky milionů korun za vypouštění exhalací.

Mittal Steel Ostrava
Mittal Steel Ostrava | Foto: Ondřej Besperát

"Tyto prostředky mají zůstat tady," tvrdí Madej. Dodal, že o tom už s ministry životního prostředí také mluvil, ale všechny peníze z fondu se dále rozdělují v Praze.

Bízková: Ostrava je priorita

Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková uvedla, že čistší vzduch v Ostravě a celém tamním regionu je pro ni prioritou. Její první cesta ve funkci vedla právě na sever Moravy.

"Mým cílem je podpořit firmy, a to právě v Moravskoslezském kraji, kde je špatné ovzduší, aby investovaly do modernějších technologií a snížily emise dříve, než jim to ukládá současná platná legislativa," řekla Bízková. Dodala, že stejně se chce věnovat i dopravě a domácímu vytápění.

K vyčištění vzduchu chce použít peníze z evropského Operačního programu životní prostředí. Prvním krokem bude seznam projektů, které povedou k lepšímu ovzduší.

Strany před volbami slibují

Ke zlepšení ostravského ovzduší se ve svých volebních programech hlásí prakticky všechny rozhodující politické strany včetně obou největších - ČSSD a ODS.

"V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší, především na Ostravsku a Ústecku, omezíme průmyslové znečištění revizí integrovaných povolení, snížíme znečištění z dopravy zvýhodněním nákupu vozidel na alternativní pohon pro rezidenty a mýtným pro vjezd do center měst. Dále předložíme novou úpravu zákona o ochraně ovzduší s cílem zamezit spalování nedovolených paliv v domácnostech," stojí v programu sociální demokracie.

ODS nezůstává pozadu. Právě vyčištění ovzduší na Ostravsku jmenoval volební lídr strany Petr Nečas jako jednu z priorit, když představoval ekologický volební program občanských demokratů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy