Byl u smrti parašutisty Mikše. Protektorátního četníka Ometáka po 79 letech očistili

V roce 1942 zemřel v přestřelce s čs. výsadkářem. Ostatky četníka teď pietně uložili
Zádušní mše za strážmistra Františka Ometáka v mutějovickém kostele sv. Václava.
Obřadu se zúčastnili policisté v historických uniformách.
Vynášení rakve s exhumovanými ostatky Františka Ometáka.
"Vážený kolego. Je pro nás velkou ctí, že dnes ukládáme tvé ostatky tak, jak by sis to zcela jistě kdysi (v roce 1942 - pozn. red.) přál. Budiž ti země i nadále lehká - čest tvé památce," rozloučil se za české policisty René Černý.
Foto: Jan Gazdík
Jan Gazdík Jan Gazdík
30. 7. 2021 19:00
Strážmistr František Ometák byl vlastenec, za druhé světové války pomáhal lidem pronásledovaným gestapem, přesto paradoxně zahynul v přestřelce s čs. parašutistou Arnoštem Mikšem. Nacistická propaganda i proto vojáky zahraničního odboje označovala za vrahy českých lidí. Ostatky Františka Ometáka byly v pátek znovu uloženy do hrobu. "Čest tvé památce," vzdal mu hold René Černý z policejního muzea.

Co se vlastně 30. dubna 1942 odehrálo v Požárech na Křivoklátsku?

Odbojáři potřebovali dostat do bezpečí kontejnery, padáky a kombinézy, které zde po seskoku ukryli parašutisté skupin BIOSCOP a BIVOUAC. Dopoledne byl však na Požárech při polních pracích z ornice vyvláčen vak z vojenské celtoviny s kufříkem, v němž byla radiostanice. Okupační úřady proto v celé oblasti posílily hlídky protektorátního četnictva.

Strážmistr František Ometák spolu s četnickým praporčíkem Václavem Komínkem s ostře nabitými zbraněmi drželi na místě nálezu hlídku, když kolem desáté hodiny večer spatřili ve tmě dva stíny. Ometák zvolal: "Ruce vzhůru!"

Parašutista Arnošt Mikš z paraskupiny ZINC se okamžitě zastavil, sklonil se a zároveň zvedal levou ruku. Polohlasně řekl: "Vždyť máme." A tasil pistoli.

Z rekonstrukce incidentu i nedávné exhumace ostatků Františka Ometáka na hřbitově v Mutějovicích na Rakovnicku je možné - po 79 letech - doplnit obraz tragédie.

"Vše nasvědčuje tomu, že Ometák odevzdal Mikšovi svou pušku - ať již dobrovolně, či ne. Střílet ovšem začal praporčík Komínek, jemuž se rozhodnutí Ometáka zřejmě nelíbilo. Mikše smrtelně poranil. Ten opětoval střelbu, Komínka těžce zranil a Ometáka, který se nad parašutistou skláněl, zasáhl výstřelem smrtelně. Svědčí o tom i poranění exhumovaných ostatků," analyzuje událost René Černý z Muzea policie ČR.

Na svého parťáka Josefa Kusého stačil ještě Mikš vykřiknout: "Běž domů, já už se k vám nevrátím!" Načež svou pistoli obrátil proti sobě.

"Jde o jednu z nejparadoxnějších tragédií válečné doby na našem území. Jako kdyby po sobě stříleli bratři. I bratr parašutisty Mikše - František - byl četník a četníci z táborského černického pohotovostního oddílu doposud Arnoštu Mikšovi v jeho odbojové činnosti hodně pomáhali," konstatuje René Černý.

Z dostupných dokumentů, ale i z expertního ohledání Ometákových ostatků vyplývá, že po výsadkářovi Mikšovi nestřílel. Mrtvý parašutista totiž ležel na jeho pušce, kterou mu předtím Ometák podle všeho odevzdal. "Do celé tragédie byl vtažen až příliš agilním jednáním velitele hlídky praporčíkem Komínkem. A dalo by se to říct i tak, že se vlastenec František Ometák ocitl v nesprávnou chvíli na nesprávném místě," dodává René Černý z Muzea policie ČR - instituce, která se zasloužila o exhumaci i vyjasnění role Františka Ometáka v incidentu s parašutistou Mikšem.

Pokud by se podle něj Ometákovi podařilo pokračovat v odbojové činnosti, zcela jistě by se stal s velitelem křivoklátské četnické stanice vrchním strážmistrem Wildem vůdčí osobností květnového povstání lidu na Křivoklátsku.

S tím souhlasí i expert na období druhé světové války, badatel a spisovatel Jaroslav Čvančara. "I devětasedmdesát let po válce objevujeme stále nové detaily o tehdejší velmi složité době a chování lidí. Zároveň nás to nutí k nelehkým otázkám: jak bychom se asi my zachovali, být na místě našich předků?"

Rakev Františka Ometáka byla při jeho válečném pohřbu v Mutějovicích v roce 1942 zahalena vlajkou s hákovým křížem. V pátek rakev s jeho exhumovanými ostatky pokryla česká vlajka. František Ometák byl tak po 79 letech definitivně očištěn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

před 33 minutami

V souvislosti s kampaní před nedělními parlamentními volbami v Německu zaznamenala policie více než 4200 trestných činů

Informoval o tom v sobotu list Die Welt, který se dotazoval úřadů v jednotlivých spolkových zemích. V roce 2017 den před parlamentními volbami informovaly úřady o 3660 trestných činech. Velkou většinu zaznamenaných trestných činů tvoří poškození cizí věci, většinou volebních plakátů. Policie se ale musela v souvislosti s volbami zabývat i násilnými trestnými činy či urážkami na cti.

před 47 minutami

Spilková je po prvním kole turnaje v Arkansasu pátá

Golfistka Klára Spilková výborně rozehrála turnaj LPGA v Rogersu a po prvním kole Arkansas Championship se dělí o páté místo. Česká olympionička zahrála šest ran pod par a ztrácí dva údery na vedoucí trojici, kterou tvoří Australanka Katherine Kirková a Korejky Či Un-i a Kim A-lim.

Spilková začala eaglem na úvodní čtyřparové jamce. Na další jamce přidala birdie, kterých v prvním kole zaznamenala celkem pět. Chybovala jen na dvanácté jamce, kde zahrála bogey. O páté místo se šestadvacetiletá česká golfistka dělí s dalšími čtyřmi hráčkami.

Tříkolový turnaj v Rogersu se hraje s dotací 2,3 milionu dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy