Oslavy 28. října budou letos střídmější. Zeman vyznamená Klause, Piťhu i Kusturicu

ČTK ČTK
21. 10. 2019 17:46
Pietní akty, přísaha vojáků, povýšení generálů i udělení státních vyznamenání připomenou výročí založení republiky. Většina akcí se tradičně uskuteční v pondělí 28. října, už na neděli je ale naplánována například vojenská přísaha na Hradčanském náměstí nebo setkání prezidenta Miloše Zemana s velvyslanci. Oproti loňskému 100. výročí vzniku Československa budou letošní oslavy střídmější.
Prezident Miloš Zeman při loňských oslavách 28. října.
Prezident Miloš Zeman při loňských oslavách 28. října. | Foto: Ludvík Hradilek

Jejich vyvrcholením bude tradiční předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Seznam oceněných bude oficiálně znám až v pondělí po 20:00, prezident ale už některá jména odtajnil.

Řád bílého lva nejvyšší třídy by měl letos dostat válečný veterán Emil Boček nebo bývalý prezident Václav Klaus. Vyznamenán bude také vojenský kynolog Tomáš Procházka, který loni v říjnu padl v misi v Afghánistánu, katolický kněz Petr Piťha, srbský režisér a hudebník Emir Kusturica nebo čínská bohemistka Sü Wej-ču.

Do Vladislavského sálu bylo pozváno asi 800 hostů, dalších více než 1000 pak dorazí na následnou recepci do Španělského sálu. Někteří politici ale nepočítají s tím, že pozvánku využijí.

Koudelku Zeman jmenovat generálem asi znovu odmítne

V pondělí se také bude za účasti vrcholných politiků konat tradiční pietní akt na pražském Vítkově, při kterém položí věnce u hrobu neznámého vojína. Odpoledne pak Zeman na Pražském hradě jmenuje nové generály. Vláda prezidentovi navrhla osm jmen včetně ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Toho Zeman opakovaně jmenovat do generálské hodnosti odmítl. Podle Deníku N nebude Koudelka povýšen ani tentokrát. Mluvčí BIS Ladislav Šticha serveru řekl, že z Hradu dosud nedorazila pozvánka. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to nekomentoval.

Na pondělí jsou plánovány i další pietní a slavnostní akty. Zástupci České konference rektorů plánují položit květiny u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Večer pak společnost Post Bellum pořádá ve Foru Karlín Koncert pro Paměť národa, kterým si chce připomenout i 30. výročí pádu komunismu. Vystoupí například Hudba Praha, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta nebo Jan Burian s Anetou Langerovou.

Svaz bojovníků za svobodu se přesune na Hrad

Vznik Československa si chce připomenout i Český svaz bojovníků za svobodu. Zatímco v uplynulých letech svaz pořádal pietní akce na pražském Vítkově, letos se akce přesune na Pražský hrad do Míčovny. Svaz v poslední době čelí kritice například za projevy svého předsedy Jaroslava Vodičky. Senát proto doporučil senátorům, aby se jeho akcí neúčastnili. Svaz kritiku odmítá.

Mluvčí organizace Ioannis Sideropulos řekl, že přesun na Hrad nastal poté, co ještě asi před měsícem panovaly kolem pořádání akce nejasnosti. Vodička proto požádal Zemana o zajištění jiných prostor. Na asi hodinovém setkání promluví například tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus a předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.

Už na nedělní odpoledne pozval Zeman na Pražský hrad zahraniční velvyslance na každoroční setkání. Ještě předtím se prezident zúčastní vojenské přísahy, která se bude konat na Hradčanském náměstí. Přísaha se v minulosti konala také 28. října. V roce 2017 byla přesunuta do Vyškova a do Brna. Loni na 100. výročí se vrátila zpět na Hradčanské náměstí, uskutečnila se ale už 27. října.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy