Fotoblog: 75 let od první záměrné zkušenosti s LSD. Československo bylo psychedelickou velmocí

Fotoblog: 75 let od první záměrné zkušenosti s LSD. Československo bylo psychedelickou velmocí
Jiřina Šiklová je jednou z dobrovolnic, která se v šedesátých letech zúčastnila experimentů s LSD. Přichází do Továrny v Holešovicích vyprávět o svých zkušenostech. Experimentátorů byly v Československu stovky. Většinou na to rádi vzpomínají. "Byli jsme u kamaráda Jirky Hermacha na chatě u Orlíku. Asi v roce 1972. Měli jsme lahvičku lysergidu. Mladý Miloš si vzal, nevypadal, že by to na něj působilo, asi jak byl mohutnej. Pak se to přeci projevilo a my měli strach, aby se neutopil v jezeře. Nikdo netušil, jestli by plaval."
Továrna, kde se má slavit první cílené požití nejsilnějšího známého halucinogu zvaného LSD, je zatím prázdná.
Ale už přijíždějí první oslavovatelé.
Lidé po celém světě i v Holešovicích si totiž 19. dubna připomněli "Bicycle Day".
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
20. 4. 2018 12:47
Je tomu 75. let, co si chemik Albert Hofmann ve své laboratoři farmaceutické firmy Sandos potřísnil ruku dietylamidem kyseliny D-lysergové a zjistil její psychedelické účinky. Několik dní poté si vzal 250 mikrogramů nově objeveného LSD a vydal se domů na kole. 19. duben se slaví jako Cyklistický den.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Dálnice D1 na Prahu byla za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 byla odpoledne za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii cisterny a osobního auta. Původně oznámená byla nehoda cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček. Provoz byl obnoven před 9:30, kolony měly asi osm kilometrů.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Před 9:30 byl provoz obnoven dvěma pruhy, havarovaná auta byla odstavena na krajnici.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Jedna z obžalovaných v kauze Kuciak se neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud jedná o odvoláních v případu vraždy novináře Jána Kuciaka. Jedna ze tří obžalovaných se líčení na vlastní žádost neúčastní.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy