Na Hrad 28. října opět nedorazí část rektorů. Mám důstojnější program, říká šéf VŠCHT

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2018 18:12
Slavnostního ceremoniálu 28. října na Hradě se někteří rektoři přestali účastnit v roce 2014, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někteří rektoři se zřejmě letos opět nezúčastní slavnostního ceremoniálu na Hradě, při kterém bude prezident Miloš Zeman 28. října udělovat státní vyznamenání. Letos se slavnostní akt uskuteční u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Nezúčastní se také někteří politici, chybět budou například někteří zástupci Starostů a nezávislých či TOP 09.

Někteří rektoři už pozvánku na Hrad obdrželi, dalším by pravděpodobně mohla přijít v nadcházejících dnech. Třeba rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Karel Melzoch ale podle mluvčího školy stejně nehodlá pozvání z Hradu přijmout. Rektor Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petr Oslzlý pozvání nepřijal, sdělil mluvčí školy.

"Už je poněkud nudné každý rok reagovat na tyto trapné truc akce. Veřejnost to už jen obtěžuje. Každý si vystavuje sám svoji vizitku," řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Zástupci vysokých škol měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. Slavnostního ceremoniálu 28. října se přestali účastnit v roce 2014, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů a že kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání na Pražský hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a bývalého šéfa Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera.

Letos v březnu většina z nich nebyla ani na inauguraci znovuzvoleného prezidenta, ačkoli s výjimkou Beka pozvání na slavnostní akt rektoři dostali.

Rektor Bek dosud neobdržel ani pozvánku na letošní předávání vyznamenání, řekla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Naproti tomu předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima pozvání dostal. Zda dorazí, je ale zatím nejasné. "Pan rektor pozvánku obdržel a o své účasti se rozhodne pravděpodobně ve středu," řekl mluvčí UK Václav Hájek.

Pozvání z Hradu potvrdili také například rektor Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Vojtěch Petráček, podobně jako rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička. Naopak rektorce Vysoké školy ekonomické v Praze Haně Machkové či rektorovi Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Karlu Melzochovi zatím pozvánka nedorazila.

Mám důstojnější program

Melzoch má nicméně už nyní jasno, že na Hrad v neděli nedorazí. Podle mluvčího VŠCHT Michala Janovského "má v plánu důstojnější program". Dopoledne se Melzoch hodlá zúčastnit kladení věnců na Vítkově, potom univerzitní akce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka a vojenské přehlídky v Dejvicích a večer půjde na Koncert pro republiku, který bude v Obecním domě.

"Náš pan rektor Petr Oslzlý pozvání nepřijal, a ceremoniálu na Hradě se tedy nezúčastní," uvedl mluvčí JAMU Lubomír Mareček.

Naopak rektor ČVUT Petráček, který byl i na Zemanově inauguraci letos v březnu, se na Hrad chystá. Podle mluvčí školy Andrey Vondrákové obdržel pozvánku v pátek. "Pozvánku z Hradu jsem přijal a zúčastním se," napsal Petráček v SMS.

V nedávném sporu mezi ním a bývalým ředitelem Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Vladimírem Maříkem, kterého Petráček odvolal, se přitom Zeman postavil za Maříka.

Prezident tehdy prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka uvedl, že "rektor, který sám ani není profesorem, se zbavuje úspěšných spolustraníků".

Z politiků nepřijde Kalousek nebo Gazdík

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík napsal, že pozvánku na Pražský hrad nedostal. "Beru to jako vyhodnocení rozdílných politických názorů. Vzhledem k tomu, jak se Hrad chová a jakou politiku provádí, je to vlastně čest," uvedl Gazdík. Dodal, že 100. výročí vzniku Československa by si ale nejen v otázce pozvánek zasloužilo od prezidenta noblesu, nadhled a státnickou moudrost.

Jeho stranický kolega a předseda poslaneckého klubu Jan Farský na Twitteru uvedl, že i když pozvánku v pátek dostal, na Hrad ani letos nevyrazí. "Takovou oslavu si naše republika nezaslouží. 100 let republiky oslavíme raději s rodinou návštěvou výstavy Paměť národa na Letné, výstavy Pošli to dál a snad vyjde i vojenská přehlídka na Evropské," uvedl.

Pozvánku na Hrad nedostali podle mluvčí TOP 09 Lenky Brandtové ani předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil nebo předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, kteří Zemana často kritizují. Zemanovu protikandidátovi z první přímé prezidentské volby a poslanci Karlu Schwarzenbergovi přišla pozvánka na slavnostní recepci ve Španělském sále, která bude následovat po předávání vyznamenání, řekla mluvčí.

Na Hrad byli pozváni i senátoři včetně Štěcha. Mluvčí horní komory Eva Davidová řekla, že podle dohody s protokolem Hradu měly pozvánky obdržet jen senátoři, kteří byli zvoleni do funkce v době odeslání pozvánek. Na Hrad by tak neměli zamířit senátoři zvolení v říjnových volbách.

Podle Davidové je důvodem patrně stále trvající lhůta, během které mohou být tyto volby zpochybněny. Štěch pozvánku dostal v pátek. "Pan předseda vzhledem k tomu, že je to 100. výročí, na Hrad samozřejmě půjde i se svou chotí," řekla. Vztahy Zemana a Štěcha jsou v poslední době napjaté.

Také předseda Pirátů Ivan Bartoš plánuje ve Vladislavském sále svoji účast. "Jedná se o oficiální státní akt," zdůvodnil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy