Oscarový scenárista Tom Stoppard má favorita v české prezidentské kampani. Poslal mu 500 liber

Tereza Šídlová
14. 11. 2017 12:21
Jak se bude stupňovat prezidentská kampaň, budou se za svými oblíbenci šikovat i známé osobnosti a celebrity.
Pavel Fischer.
Pavel Fischer. | Foto: Matej Slávik

Praha - Jeden z kandidátů, bývalý diplomat Pavel Fischer, sice nepatří v tuto chvíli k favoritům prezidentských voleb, má ale v záloze opravdu světově proslulého podporovatele - dramatika s britským aristokratickým titulem "sir" i českými kořeny - Toma Stopparda.

Autor ceněných divadelních her i scenárista oscarového filmu Zamilovaný Shakespeare poslal Fischerovi dokonce i finanční příspěvek. Celkem 14 170,48 Kč, tedy asi 500 britských liber.

"Vážím si každé finanční podpory, ať jde o drobné příspěvky, nebo větší dary. Co se týče osobností, velmi si vážím podpory Toma Stopparda, jehož jsem měl příležitost poznat za svého působení na Pražském hradě v týmu Václava Havla," řekl Aktuálně.cz Fischer, který v prezidentské kanceláři mimo jiné vedl politický odbor.

Poprvé se prý se Stoppardem potkali na oslavě narozenin společného přítele, prvního českého prezidenta, v kostele sv. Anny, známém jako Pražská křižovatka. "Zůstali jsme v kontaktu, takže když se dověděl o mé kandidatuře na funkci prezidenta, byl nadšen a okamžitě mne podpořil i finančně," uvedl dále Fischer. Na dotaz, zda jej sám o příspěvek požádal, neodpověděl. Sám každopádně rád ve své kampani odkazuje právě na Havla. Například i svůj záměr usilovat o post hlavy státu oznámil v den Havlových narozenin, 5. října.

Podle Fischera má Stoppard doslova neutuchající zaujetí pro zemi svých předků - tedy pro Česko. V roce 1937 se narodil ve Zlíně jako Tomáš Straussler. Jeho otec byl lékařem v Baťových závodech a ještě před německou okupací byl umístěn i s rodinou do pobočky firmy v Singapuru, kde byli coby Židé alespoň dočasně v bezpečí. V Británii pak zakotvili po válce - ovšem bez otce, který zahynul v Asii.

Dobře známé a mnohokrát popsané je spojenectví slavného britského dramatika s Václavem Havlem. Jejich dlouholeté přátelství se v roce 2006 završilo ve Stoppardově hře Rock'n'roll, která pojednává o československých dějinách od Pražského jara po pád komunismu a mnozí Havla poznávali v jedné z postav, Ferdinandovi.

Fischerova kandidatura má mezinárodní rozměr nejen díky Stoppardovi. V tuto chvíli bývalý český velvyslanec ve Francii svou kampaň z významné části financuje z darů, které mu na účet přišly ze zahraničí. Největší sponzor je německá poradenská firma Fontis, která mu poslala 1,5 milionu. Spíše k drobným dárcům se zase zařadila francouzská publicistka Roselyn Chenu, která za komunismu podporovala v Česku zakázané autory.

"Příspěvky od mých zahraničních přátel ilustrují můj dosavadní život, který jsem zčásti strávil v zahraniční službě této zemi, a přitom poznal mnoho výborných lidí," říká Fischer.

Z pohledu transparentnosti financování kampaně jsou ale dary ze zahraničí komplikované. Zákon o volbě prezidenta je nijak nevymezuje a Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, který sleduje i průhlednost a férovost financování prezidentských kampaní, nemá podle vyjádření jeho člena Jana Outlého jak ověřovat totožnost dárců.

Pavel Fischer byl nedávno hostem Martina Veselovského v DVTV.

Zastavuji práci, kterou jsem měl rád, vrhám se do cirkusu, říká bývalý velvyslanec ve Francii a ředitel STEM Pavel Fischer. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Varovné sirény poprvé zazněly také na severu Izraele, Tel Aviv odklání lety

V noci na čtvrtek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer raketovou palbou z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. O život přišlo podle zatím poslední bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění. Po celém Izraeli pokračují potyčky a násilnosti mezi místními Židy a Araby. Policie kvůli nim zadržela téměř 400 lidí. Většina obětí je na palestinské straně.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Tesla přestane přijímat platby za svá auta v bitcoinech, napsal Musk

Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent, uvádí AP.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy