Oranžový životabudič i The Doors. ČSSD rozjela kampaň

Martina Machová Martina Machová
27. 8. 2012 22:01
Reportáž z kampaně sociální demokracie před říjnovými volbami do krajů a Senátu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Brno - "Honzo, jedeš?" pokřikuje na čtvrtém nástupišti Hlavního nádraží v Praze na své spolupracovníky ústřední tajemník ČSSD Michal Kucian.

Ti zatím nakládají krabice s nápisy Netolický, Běhounek a další. Po nezvyklém mumraji otáčí ostatní turisté jen hlavou a dál hledají volné místo. Poslední vagon je pro ně uzavřen.

Na perónu probleskne bílý kapesníček od ansámblu Lidového domu, který zůstává v Praze. Expres nesoucí jméno rakouského romantika Franze Schuberta jede ve směru Brno na čas. Je 8:42 v pondělí ráno a sociální demokraté startují kampaň pro krajské a senátní volby.

Ze Stodůlek nejezdí

"Až domluví a projedeme tunely," avizuje svůj zahajovací projev předseda socialistů Bohuslav Sobotka.

Z centrálního rozhlasu mezitím ženský hlas popisuje, co budou mít cestující k snídani. Lídr ČSSD se novinářům chlubí, že vlak jede po "jeho trati", když ještě jezdil z Dolních Počernic.

"Ze Stodůlek mi už vlak nejezdí," připomněl své nové bydlení, u kterého musel dokládat, kde na něj vzal. (Nakonec se přiznal, že ušetřil na poslaneckých náhradách. - pozn. red.) Vlakový rozhlas láká na snídani s ementálem v angličtině a němčině.

Poté, co vlak vyjede z hlavního města, začíná show pro novináře. Sobotka poněkolikáté vysvětluje, že celostátní politika je s krajskou úzce propojená, a to díky penězům, jejichž nedostatkem vláda hejtmany trestá. A je prý nefér, když sociální demokracii rivalové vyčítají, že se místo krajských témat snaží uměle zaujmout těmi celostátními.

"Řekněte dost Nečasově vládě," cituje ústřední volební heslo kampaně.

V podobném duchu s akcentem na priority socialistů v krajích si po něm bere slovo jeho zástupce a jihomoravský hejtman Michal Hašek, na jehož podporu se do Brna celé vedení ČSSD spolu s dalšími krajskými lídry vydalo.

Foto: Ludvík Hradilek

Oba hovoří o zachování železničních spojů, Hašek připomíná, jak hejtmani úspěšně čerpají evropské dotace. O problémech s jejich vracením se mlčí. Po představení formální stránky kampaně volebním manažerem Janem Hamáčkem dění ve vlaku utichá.

Za oknem se míhají názvy vesnic a měst, političtí matadoři Lidového domu se sesednou, nováčci posedávají po vlaku osamoceně.

Lídr olomoucké kandidátky Jiří Rozbořil přiznává, že si na roli politika postupně zvyká. "Jsem například zvyklý používat termín ´finanční prostředky´ a přitom jde přeci říci peníze," popisuje úskalí přechodu z managementu do světa politiky.

Další, nad čím se zamýšlí, je změna způsobu řízení. Pracuje totiž jako náměstek ředitele olomoucké fakultní nemocnice. "Tam platí, že když něco rozhodnu, tak to tak je. To v politice neplatí," připouští.

Davida vystřídal Morrison

V Brně už delegaci vítá dosud chybějící Zdeněk Škromach. Jde se na oběd, novináři separé, vedení socialistů také - hejtmani a předsednictvo potřebují s europoslanci projednat stranické věci.

Před třetí hodinou odpolední již Moravské náměstí v Brně zaplňují černobílé portréty Bohuslava Sobotky. "Je to jeho tour na podporu kandidátů," vysvětluje opakující se tvář šéfa Lidového domu Hamáček. "Kandidáti přijdou živí," přidává se tajemník Kucián.

Ti se postupně po skupinkách skutečně trousí, postávají před sporým podiem s obrovským portrétem svého předsedy. Vítr chvílemi zanese k hloučkům spršku z fontány, která stojí přímo proti podiu. Z reproduktorů se místo Michala Davida linou šlágry americké kapely The Doors.

"Jé, hele, támhle je Škromach!" ukazuje na nepřehlédnutelného politika jeden z dvojice mužů pozorujících z lavičky mumraj na náměstí.

Jeho společník ovšem nasazuje méně přívětivý tón. "Podívej se na ně. Na ty jejich obleky, jak se mají dobře. Je to akorát boj o koryta," pronese a odchází.

Foto: Ludvík Hradilek

Oranžový životabudič

Na setkání se nicméně sejde přes 200 lidí, kteří prostranství s fontánou opticky zaplní. Frčí tradiční balonky a limonáda pojmenovaná "Oranžový životabudič". I z její etikety se usmívá "nekandidát" Sobotka. Tváře z obrazovek si následně rozeberou jejich fanoušci. Ti, kteří na svou šanci teprve čekají, opět postávají spíše opodál.

"Já jsem nesmělý," směje se lídr ČSSD pro Pardubický kraj Martin Netolický, když vysvětluje, proč stojí opodál. Během hovoru ovšem jasně dává najevo, že si umí dupnout. V Pardubicích měl dosud na starost resort zdravotnictví.

Říkají mu prý "bejbyhejtman" - letos mu totiž bude třicet. "Jiří Dienstbier má v jednom pravdu: když už na vás nemůžou nic najít, přijde na věk," připomíná kandidáta socialistů na prezidenta. Sám prý s předsudkem bojuje tak, že na něj hned v úvodu upozorní a na zbytek jednání má pokoj.

Osamocené tóny saxofonu následně první předvolební mítink pomalu uzavírají. Zpět do Prahy jede EuroCity Hašek, Jaroslav Hašek.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy