Oranžový životabudič i The Doors. ČSSD rozjela kampaň

Martina Machová Martina Machová
27. 8. 2012 22:01
Reportáž z kampaně sociální demokracie před říjnovými volbami do krajů a Senátu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Brno - "Honzo, jedeš?" pokřikuje na čtvrtém nástupišti Hlavního nádraží v Praze na své spolupracovníky ústřední tajemník ČSSD Michal Kucian.

Ti zatím nakládají krabice s nápisy Netolický, Běhounek a další. Po nezvyklém mumraji otáčí ostatní turisté jen hlavou a dál hledají volné místo. Poslední vagon je pro ně uzavřen.

Na perónu probleskne bílý kapesníček od ansámblu Lidového domu, který zůstává v Praze. Expres nesoucí jméno rakouského romantika Franze Schuberta jede ve směru Brno na čas. Je 8:42 v pondělí ráno a sociální demokraté startují kampaň pro krajské a senátní volby.

Ze Stodůlek nejezdí

"Až domluví a projedeme tunely," avizuje svůj zahajovací projev předseda socialistů Bohuslav Sobotka.

Z centrálního rozhlasu mezitím ženský hlas popisuje, co budou mít cestující k snídani. Lídr ČSSD se novinářům chlubí, že vlak jede po "jeho trati", když ještě jezdil z Dolních Počernic.

"Ze Stodůlek mi už vlak nejezdí," připomněl své nové bydlení, u kterého musel dokládat, kde na něj vzal. (Nakonec se přiznal, že ušetřil na poslaneckých náhradách. - pozn. red.) Vlakový rozhlas láká na snídani s ementálem v angličtině a němčině.

Poté, co vlak vyjede z hlavního města, začíná show pro novináře. Sobotka poněkolikáté vysvětluje, že celostátní politika je s krajskou úzce propojená, a to díky penězům, jejichž nedostatkem vláda hejtmany trestá. A je prý nefér, když sociální demokracii rivalové vyčítají, že se místo krajských témat snaží uměle zaujmout těmi celostátními.

"Řekněte dost Nečasově vládě," cituje ústřední volební heslo kampaně.

V podobném duchu s akcentem na priority socialistů v krajích si po něm bere slovo jeho zástupce a jihomoravský hejtman Michal Hašek, na jehož podporu se do Brna celé vedení ČSSD spolu s dalšími krajskými lídry vydalo.

Foto: Ludvík Hradilek

Oba hovoří o zachování železničních spojů, Hašek připomíná, jak hejtmani úspěšně čerpají evropské dotace. O problémech s jejich vracením se mlčí. Po představení formální stránky kampaně volebním manažerem Janem Hamáčkem dění ve vlaku utichá.

Za oknem se míhají názvy vesnic a měst, političtí matadoři Lidového domu se sesednou, nováčci posedávají po vlaku osamoceně.

Lídr olomoucké kandidátky Jiří Rozbořil přiznává, že si na roli politika postupně zvyká. "Jsem například zvyklý používat termín ´finanční prostředky´ a přitom jde přeci říci peníze," popisuje úskalí přechodu z managementu do světa politiky.

Další, nad čím se zamýšlí, je změna způsobu řízení. Pracuje totiž jako náměstek ředitele olomoucké fakultní nemocnice. "Tam platí, že když něco rozhodnu, tak to tak je. To v politice neplatí," připouští.

Davida vystřídal Morrison

V Brně už delegaci vítá dosud chybějící Zdeněk Škromach. Jde se na oběd, novináři separé, vedení socialistů také - hejtmani a předsednictvo potřebují s europoslanci projednat stranické věci.

Před třetí hodinou odpolední již Moravské náměstí v Brně zaplňují černobílé portréty Bohuslava Sobotky. "Je to jeho tour na podporu kandidátů," vysvětluje opakující se tvář šéfa Lidového domu Hamáček. "Kandidáti přijdou živí," přidává se tajemník Kucián.

Ti se postupně po skupinkách skutečně trousí, postávají před sporým podiem s obrovským portrétem svého předsedy. Vítr chvílemi zanese k hloučkům spršku z fontány, která stojí přímo proti podiu. Z reproduktorů se místo Michala Davida linou šlágry americké kapely The Doors.

"Jé, hele, támhle je Škromach!" ukazuje na nepřehlédnutelného politika jeden z dvojice mužů pozorujících z lavičky mumraj na náměstí.

Jeho společník ovšem nasazuje méně přívětivý tón. "Podívej se na ně. Na ty jejich obleky, jak se mají dobře. Je to akorát boj o koryta," pronese a odchází.

Foto: Ludvík Hradilek

Oranžový životabudič

Na setkání se nicméně sejde přes 200 lidí, kteří prostranství s fontánou opticky zaplní. Frčí tradiční balonky a limonáda pojmenovaná "Oranžový životabudič". I z její etikety se usmívá "nekandidát" Sobotka. Tváře z obrazovek si následně rozeberou jejich fanoušci. Ti, kteří na svou šanci teprve čekají, opět postávají spíše opodál.

"Já jsem nesmělý," směje se lídr ČSSD pro Pardubický kraj Martin Netolický, když vysvětluje, proč stojí opodál. Během hovoru ovšem jasně dává najevo, že si umí dupnout. V Pardubicích měl dosud na starost resort zdravotnictví.

Říkají mu prý "bejbyhejtman" - letos mu totiž bude třicet. "Jiří Dienstbier má v jednom pravdu: když už na vás nemůžou nic najít, přijde na věk," připomíná kandidáta socialistů na prezidenta. Sám prý s předsudkem bojuje tak, že na něj hned v úvodu upozorní a na zbytek jednání má pokoj.

Osamocené tóny saxofonu následně první předvolební mítink pomalu uzavírají. Zpět do Prahy jede EuroCity Hašek, Jaroslav Hašek.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 43 minutami

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy