Oranžová vlna v krajích. Hejtmanem třetí exministr ČSSD

Vendula Křížová, Martina Macková
15. 11. 2008 16:50
Radko Martínek povede Pardubický kraj
Radko Martínek - archivní foto.
Radko Martínek - archivní foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pardubice - Pardubický kraj povede jako hejtman poslanec ČSSD a exministr Radko Martínek.

Po Martinu Tesaříkovi (Olomoucký kraj) je Martínek dalším ze čtyř poslanců sociální demokracie, kteří budou prvními muži regionů.

Do hejtmanského křesla usedne i Michal Hašek (Jihomoravský) a David Rath (Středočeský kraj). Až na Ratha všichni slíbili, že se budou nové funkci věnovat na "plný úvazek". Funkce ve sněmovně opustí do konce roku. 

ČSSD na východě Čech s lidovci

Zvedlo pro něj ruku 35 z 45 zastupitelů. Sociální demokracie podepsala spolupráci  s Koalicí pro Pardubický kraj, kterou tvoří KDU-ČSL, SNK ED a Nezávislí.

V opozici bude působit naopak ODS a komunisté. Martínek, který byl v letech 2005 až 2006 ministrem pro místní rozvoj v Paroubkově vládě, ve funkci hejtmana vystřídá Ivo Tomana z vládní ODS.

Prvním náměstkem Martínka se stal lídr lidovců Roman Línek. Místopředseda vládní strany byl už v minulém období vicehejtmanem.

Roman Línek, vicehejtman a místopředseda KDU-ČSL
Roman Línek, vicehejtman a místopředseda KDU-ČSL | Foto: Zuzana Hronová

Další náměstek hejtmana je z ČSSD, stejně jako další čtyři radní. Zbývající dvě křesla v radě obsadila Koalice pro Pardubický kraj. Opozice povede dva výbory. Předsedou kontrolního výboru se stal exnáměstek hejmana Josef Janeček z ODS a finanční výbor povede komunista Miroslav Krejčí. Oba budou uvolněnými funkcionáři.

Exministři do krajů

Martínek je třetím exministrem, který se vyšvihl do čela kraje.

Plzeňsko vede exministryně zdravotnictví a dnes historicky první česká hejtmanka Milada Emmerová, hejtmanem Moravskoslezského kraje je zase někdejší šéf resortu zemědělství Špidlovy a Grossovy vlády Jaroslav Palas.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy