Oranžová vlna v krajích. Hejtmanem třetí exministr ČSSD

Radko Martínek povede Pardubický kraj
Radko Martínek - archivní foto.
Radko Martínek - archivní foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pardubice - Pardubický kraj povede jako hejtman poslanec ČSSD a exministr Radko Martínek.

Po Martinu Tesaříkovi (Olomoucký kraj) je Martínek dalším ze čtyř poslanců sociální demokracie, kteří budou prvními muži regionů.

Do hejtmanského křesla usedne i Michal Hašek (Jihomoravský) a David Rath (Středočeský kraj). Až na Ratha všichni slíbili, že se budou nové funkci věnovat na "plný úvazek". Funkce ve sněmovně opustí do konce roku. 

ČSSD na východě Čech s lidovci

Zvedlo pro něj ruku 35 z 45 zastupitelů. Sociální demokracie podepsala spolupráci  s Koalicí pro Pardubický kraj, kterou tvoří KDU-ČSL, SNK ED a Nezávislí.

V opozici bude působit naopak ODS a komunisté. Martínek, který byl v letech 2005 až 2006 ministrem pro místní rozvoj v Paroubkově vládě, ve funkci hejtmana vystřídá Ivo Tomana z vládní ODS.

Prvním náměstkem Martínka se stal lídr lidovců Roman Línek. Místopředseda vládní strany byl už v minulém období vicehejtmanem.

Roman Línek, vicehejtman a místopředseda KDU-ČSL
Roman Línek, vicehejtman a místopředseda KDU-ČSL | Foto: Zuzana Hronová

Další náměstek hejtmana je z ČSSD, stejně jako další čtyři radní. Zbývající dvě křesla v radě obsadila Koalice pro Pardubický kraj. Opozice povede dva výbory. Předsedou kontrolního výboru se stal exnáměstek hejmana Josef Janeček z ODS a finanční výbor povede komunista Miroslav Krejčí. Oba budou uvolněnými funkcionáři.

Exministři do krajů

Martínek je třetím exministrem, který se vyšvihl do čela kraje.

Plzeňsko vede exministryně zdravotnictví a dnes historicky první česká hejtmanka Milada Emmerová, hejtmanem Moravskoslezského kraje je zase někdejší šéf resortu zemědělství Špidlovy a Grossovy vlády Jaroslav Palas.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy