Oranžová vlna v krajích. Hejtmanem třetí exministr ČSSD

Vendula Křížová, Martina Macková
15. 11. 2008 16:50
Radko Martínek povede Pardubický kraj
Radko Martínek - archivní foto.
Radko Martínek - archivní foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pardubice - Pardubický kraj povede jako hejtman poslanec ČSSD a exministr Radko Martínek.

Po Martinu Tesaříkovi (Olomoucký kraj) je Martínek dalším ze čtyř poslanců sociální demokracie, kteří budou prvními muži regionů.

Do hejtmanského křesla usedne i Michal Hašek (Jihomoravský) a David Rath (Středočeský kraj). Až na Ratha všichni slíbili, že se budou nové funkci věnovat na "plný úvazek". Funkce ve sněmovně opustí do konce roku. 

ČSSD na východě Čech s lidovci

Zvedlo pro něj ruku 35 z 45 zastupitelů. Sociální demokracie podepsala spolupráci  s Koalicí pro Pardubický kraj, kterou tvoří KDU-ČSL, SNK ED a Nezávislí.

V opozici bude působit naopak ODS a komunisté. Martínek, který byl v letech 2005 až 2006 ministrem pro místní rozvoj v Paroubkově vládě, ve funkci hejtmana vystřídá Ivo Tomana z vládní ODS.

Prvním náměstkem Martínka se stal lídr lidovců Roman Línek. Místopředseda vládní strany byl už v minulém období vicehejtmanem.

Roman Línek, vicehejtman a místopředseda KDU-ČSL
Roman Línek, vicehejtman a místopředseda KDU-ČSL | Foto: Zuzana Hronová

Další náměstek hejtmana je z ČSSD, stejně jako další čtyři radní. Zbývající dvě křesla v radě obsadila Koalice pro Pardubický kraj. Opozice povede dva výbory. Předsedou kontrolního výboru se stal exnáměstek hejmana Josef Janeček z ODS a finanční výbor povede komunista Miroslav Krejčí. Oba budou uvolněnými funkcionáři.

Exministři do krajů

Martínek je třetím exministrem, který se vyšvihl do čela kraje.

Plzeňsko vede exministryně zdravotnictví a dnes historicky první česká hejtmanka Milada Emmerová, hejtmanem Moravskoslezského kraje je zase někdejší šéf resortu zemědělství Špidlovy a Grossovy vlády Jaroslav Palas.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy