Optici budou na pumpách řidičům zdarma měřit zrak. Sedm procent šoférů za volant nepatří

Klára Galová
11. 4. 2016 11:27
Sdružení optiků a optometristů ve spolupráci s organizací Besip v dubnu rozjede osvětovou kampaň Bezpečně za volantem – Péče o zrak. Řidiči ve všech krajích budou mít možnost navštívit vybrané čerpací stanice, aby tam odborníci zdarma zhodnotili stav jejich zraku a případně doporučili vhodnou korekci. Akce navazuje na šetření z předchozích let, v nichž vyšlo najevo, že kvalita vidění sedmi procent řidičů není podle české normy dostačující.
Odborníci budou na vybraných čerpacích stanicích řidičům měřit zrak. (ilustrační foto)
Odborníci budou na vybraných čerpacích stanicích řidičům měřit zrak. (ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Od středy 13. dubna si řidiči ve všech krajích budou moci nechat na vybraných čerpacích stanicích zdarma změřit zrak. Tým odborníků v případě potřeby doporučí korekci zraku či prověří, zda jsou řidičovy stávající brýle či kontaktní čočky vhodné a dostačující. Akce Bezpečně za volantem – Péče o zrak, pořádaná Mezinárodním sdružení optiků a optometristů, si dává za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu.

"Tím, že specialisté poradí každému řidiči, který navštíví místo screeningu zraku a podstoupí test zraku, můžeme zachránit lidské životy, jelikož na spoustě dopravních nehod se podílí právě špatné vidění,“ uvedla prezidentka Sdružení optiků a optometristů Ivana Urválková. Přesná místa screeningu můžou zájemci najít na stránkách www.sdruzenioptiku.cz.

„Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů pro řidiče, a proto jsme se rozhodli znovu podpořit tuto akci, která svým zaměřením významně přispívá ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu,“ řekl šéf společnosti Besip Martin Farář.

Akce navazuje na kampaň z minulého roku, z níž vyplynulo, že kvalita zraku sedmi procent řidičů nebyla dostačující. Tito lidé nepoužívali odpovídající optickou pomůcku, někteří z nich si vadu vůbec neuvědomovali a výsledky měření je často překvapily.

Měření v roce 2015 se zúčastnilo 900 řidičů, z toho dvě třetiny mužů a třetina žen. Průměrný věk testovaných byl 43,5 roku. Prvního takového šetření se v roce 2013 zúčastnilo 589 lidí a problematické vidění bylo zjištěno u šesti procent řidičů.

Česká norma stanovuje, že dolní hranice zrakové ostrosti je 70 %. Lidé se zrakovou ostrostí mezi 70 a 50 % jsou způsobilí k řízení na základě odborného vyšetření a zraková ostrost pod 50 % je pro řízení nevhodná.

Špatné vidění způsobuje neschopnost vidět trojrozměrně, s čímž souvisí problém správně odhadnout vzdálenost protijedoucího vozidla. Rozdíl ve vnímání překážky na vozovce může mít zejména v hustém provozu fatální následky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy