Opravu maturit z matematiky nezvládla polovina žáků

ČTK ČTK
1. 10. 2013 16:55
Podzimní maturity potvrdily trend vyšší neúspěšnosti oproti jarnímu termínu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Z matematiky propadla u podzimních maturit více než polovina studentů, oproti loňsku však došlo k mírnému zlepšení. Žáci se ale naopak pohoršili v češtině, ze které čtvrtina z nich propadla.

Vyplývá to z výsledků, které v úterý poskytl CERMAT.

Celkový podíl neúspěšných stejně jako konkrétní počet propadlíků ale CERMAT letos na rozdíl od minulých let nesdělil.

V matematice se neúspěšnost vyšplhala na 52,8 procenta, loni přitom test v podzimním termínu nezvládlo 56 procent mladých. Naopak čeština je letos horší, loni byla neúspěšnost v základní verzi 18 procent, zatímco letos 25 procent. Cermat zveřejnil letošní výsledky pouze jako tabulku bez podrobnějšího komentáře.

Slohy zpět na školách

Co se týká vyšší neúspěšnosti v češtině, mohla výsledky ovlivnit například změna hodnocení slohů. Písemné práce v tomto roce místo hodnotitelů Cermatu opravovali učitelé ve školách.

Naproti tomu výsledky těch, kteří si jako druhý povinný maturitní předmět zvolili místo matematiky cizí jazyk, jsou stejné jako loni. Z angličtiny letos propadlo 26,7 procenta žáků, z němčiny, kde je každoročně vysoká neúspěšnost, pak 42,4 procenta.

Proti výsledkům se mohou žáci odvolat.

K podzimnímu termínu se přihlásilo přes 20,5 tisíce žáků. Kromě maturantů, kteří už předtím propadli, se v září konaly i náhradní zkoušky dospělosti pro ty, kteří se k řádným maturitám na jaře nemohli dostavit. Podzimní výsledky jsou tradičně výrazně horší než maturity na jaře. U nich letos propadlo 16,4 procenta žáků, kteří skládali maturitu poprvé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy