Opravu maturit z matematiky nezvládla polovina žáků

ČTK ČTK
1. 10. 2013 16:55
Podzimní maturity potvrdily trend vyšší neúspěšnosti oproti jarnímu termínu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Z matematiky propadla u podzimních maturit více než polovina studentů, oproti loňsku však došlo k mírnému zlepšení. Žáci se ale naopak pohoršili v češtině, ze které čtvrtina z nich propadla.

Vyplývá to z výsledků, které v úterý poskytl CERMAT.

Celkový podíl neúspěšných stejně jako konkrétní počet propadlíků ale CERMAT letos na rozdíl od minulých let nesdělil.

V matematice se neúspěšnost vyšplhala na 52,8 procenta, loni přitom test v podzimním termínu nezvládlo 56 procent mladých. Naopak čeština je letos horší, loni byla neúspěšnost v základní verzi 18 procent, zatímco letos 25 procent. Cermat zveřejnil letošní výsledky pouze jako tabulku bez podrobnějšího komentáře.

Slohy zpět na školách

Co se týká vyšší neúspěšnosti v češtině, mohla výsledky ovlivnit například změna hodnocení slohů. Písemné práce v tomto roce místo hodnotitelů Cermatu opravovali učitelé ve školách.

Naproti tomu výsledky těch, kteří si jako druhý povinný maturitní předmět zvolili místo matematiky cizí jazyk, jsou stejné jako loni. Z angličtiny letos propadlo 26,7 procenta žáků, z němčiny, kde je každoročně vysoká neúspěšnost, pak 42,4 procenta.

Proti výsledkům se mohou žáci odvolat.

K podzimnímu termínu se přihlásilo přes 20,5 tisíce žáků. Kromě maturantů, kteří už předtím propadli, se v září konaly i náhradní zkoušky dospělosti pro ty, kteří se k řádným maturitám na jaře nemohli dostavit. Podzimní výsledky jsou tradičně výrazně horší než maturity na jaře. U nich letos propadlo 16,4 procenta žáků, kteří skládali maturitu poprvé.

 

Právě se děje

Další zprávy