Opravu maturit z matematiky nezvládla polovina žáků

ČTK ČTK
1. 10. 2013 16:55
Podzimní maturity potvrdily trend vyšší neúspěšnosti oproti jarnímu termínu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Z matematiky propadla u podzimních maturit více než polovina studentů, oproti loňsku však došlo k mírnému zlepšení. Žáci se ale naopak pohoršili v češtině, ze které čtvrtina z nich propadla.

Vyplývá to z výsledků, které v úterý poskytl CERMAT.

Celkový podíl neúspěšných stejně jako konkrétní počet propadlíků ale CERMAT letos na rozdíl od minulých let nesdělil.

V matematice se neúspěšnost vyšplhala na 52,8 procenta, loni přitom test v podzimním termínu nezvládlo 56 procent mladých. Naopak čeština je letos horší, loni byla neúspěšnost v základní verzi 18 procent, zatímco letos 25 procent. Cermat zveřejnil letošní výsledky pouze jako tabulku bez podrobnějšího komentáře.

Slohy zpět na školách

Co se týká vyšší neúspěšnosti v češtině, mohla výsledky ovlivnit například změna hodnocení slohů. Písemné práce v tomto roce místo hodnotitelů Cermatu opravovali učitelé ve školách.

Naproti tomu výsledky těch, kteří si jako druhý povinný maturitní předmět zvolili místo matematiky cizí jazyk, jsou stejné jako loni. Z angličtiny letos propadlo 26,7 procenta žáků, z němčiny, kde je každoročně vysoká neúspěšnost, pak 42,4 procenta.

Proti výsledkům se mohou žáci odvolat.

K podzimnímu termínu se přihlásilo přes 20,5 tisíce žáků. Kromě maturantů, kteří už předtím propadli, se v září konaly i náhradní zkoušky dospělosti pro ty, kteří se k řádným maturitám na jaře nemohli dostavit. Podzimní výsledky jsou tradičně výrazně horší než maturity na jaře. U nich letos propadlo 16,4 procenta žáků, kteří skládali maturitu poprvé.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy