Oprava světoznámé vily Tugendhat: Byl porušen zákon

Tomáš Fránek
28. 8. 2008 15:29
Antimonopolní úřad potvrdil chybu magistrátu

Brno - Výběrové řízení na projekt rekonstrukce světoznámé vily Tugendhat, která je jedinou českou památkou moderního umění zapsanou na seznamu UNESCO, nebylo v souladu se zákonem.

Rozhodl tak ve svém prvostupňovém verdiktu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který výsledky soutěže zrušil. Podle šéfa úřadu Martina Peciny je teď na magistrátu, jestli jen z firem přihlášených do původního tendru znovu vyberou vítěze nebo původní chybnou soutěž celou zruší a vyhlásí novou.

Primátor Brna Roman Onderka už kvůli verdiktu úřadu uvedl, že svolá koaliční radu.

Je to tak potvrzení rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, jenž už dříve vyhověl skupině brněnských architektů, kteří u soudu napadli výběrové řízení na projekt.

Soud potvrdil, že výběrové řízení vypsané brněnským magistrátem se uskutečnilo v rozporu se zákonem. Vítěz tendru, kterým se stala Sdružení pro vilu Tugendhat vedená společností Omnia, nedoložil podle soudu všechny potřebné dokumenty.

Uspěla tak skupina architektů pod vedením Jana Sapáka, která skončila v tendru na druhém místě.

Čtěte více: Rekonstrukce unikátní vily Tugendhat je ohrožena

Oprava letos nezačne

Sapák přitom dvakrát podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad Sapákovi za pravdu nedal ani jednou a  magistrát podepsal smlouvu s Omnií.

Dnes navíc Krajský soud v Brně rozhodl, že se architekt Jan Sapák nemusí omlouvat svému konkurentovi, společnosti Omnia, za to, že kritizoval projekt na opravu.

Město už avizovalo, že dlouho připravovaná rekonstrukce vily letos znovu nezačne. A verdikt antimonopolního úřadu může další postup ještě více zbrzdit.

Magistrát si nechal zpracovat dva posudky ze kterých vyplynulo, že by mělo použít hotový projekt společnosti Omnia. Ukázalo se ale, že na jednom z posudků pracoval právník, který Omnii zastupoval přímo ve sporech týkajících se projektu.

Navíc hrozí, že se o vydání vily Tugendhat znovu začnou ucházet potomci původních majitelů, kterým už kvůli oddalování rekonstrukce a soudním sporům dochází trpělivost.

Vila je unikátní svou konstrukcí i použitými materiály. Vyprojektoval ji v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe (1886 až 1969), který je považován za otce moderní architektury 20. století.

Vila určila nová měřítka moderního bydlení; prosklený hlavní obytný prostor se zimní zahradou je jen náznakově dělen volnými stěnami - architekt v něm vdechl život myšlence obyvatelného kontinuálního prostoru. Objekt měl i originální vybavení, řešení koupelen, záchodů a topných těles.

 

Právě se děje

Další zprávy