Dělníci se pustili do Mynářovy vily. Chce dlažbu, dveře i stěny jako z první republiky. A pak garáž

Radek Nohl Radek Nohl
7. 3. 2016 5:30
Hradní kancléř Vratislav Mynář začal s nákladnou rekonstrukcí vily, kterou předloni koupil od advokáta Víta Širokého za 5,5 milionu korun. Dům v současné době prochází takovou obnovou, jakou od svého postavení v roce 1937 zřejmě ještě nezažil. Mění se celá střecha a uvnitř domu budou zcela nové omítky, podlahy, dveře, svítidla, kanalizace, schodiště nebo komín. Mynář chce, aby vila vypadala jako z doby první republiky. Vilu během rekonstrukce už několikrát navštívili zloději. Naposledy za sebou zanechali statisícovou škodu.
Rekonstrukce vily kancléře Vratislava Mynáře.
Rekonstrukce vily kancléře Vratislava Mynáře. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ve Slunečné ulici v pražských Strašnicích je v poslední době rušno. Dělníci tu zahájili rekonstrukci vily ze třicátých let minulého století, která už na začátku loňského roku plnila média. Tehdy se ukázalo, že dům od pražského advokáta Víta Širokého koupil za podezřele nízkou cenu 5,5 milionu korun hradní kancléř Vratislav Mynář.

A teď se do pozornosti veřejnosti dostal znovu. Mynářův dům prochází takovou obnovou, jakou od svého postavení v roce 1937 zřejmě ještě nezažil. Podle dokumentů, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, se bude opravovat prakticky celý vnitřek vily. "Jedná se o nejnáročnější variantu vnitřní rekonstrukce," uvedl projektant a stavitel Radek Janska.

Některým lidem, kteří bydlí v okolí, se ale rozsah prací nelíbí. Stěžují si, že zatímco oni měli kvůli památkářům problém i s výměnou oken, Mynářovi "prošla" tak rozsáhlá oprava.

Janska ovšem tvrdí, že oni sami zatím zaznamenali většinou pozitivní reakce. "Lidé v okolí kvitují, že konečně k rekonstrukci této vily došlo," podotkl stavitel.

Magistrát neměl jedinou připomínku

Ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu Jiří Skalický k rekonstrukci vily žádné připomínky neměl. "Provedení navrhovaných prací je z hlediska zájmů státní památkové péče přípustné bez připomínek," konstatoval Skalický. Opravu domu následně vzal podle mluvčího Prahy 10 Víta Nováka na vědomí také stavební odbor radnice, pod kterou Strašnice spadají.

Poté, co se začal dům rekonstruovat, přilákal ale i zloděje. Vykraden byl již třikrát, naposledy v tomto týdnu. Stavební firma přišla o nářadí, stavební techniku, ale třeba i disk, na kterém kamery zaznamenávají pohyb v domě. "Jedná se o statisícové částky," vypočítal Janska škodu, která mu již byla způsobena. Policie podle něj zatím nezjistila, kdo se na krádežích podílel. 

Co všechno se bude ve vile kancléře Mynáře nyní opravovat?

Vila Vratislava Mynáře - Slunečná 1298/18 - Praha
 • výměna střechy (střešní krytina - keramická pálená taška, klempířské prvky)
 • oprava komínu
 • výměna vnitřních dveřích (dřevěná masivní s rámovou zárubní)
 • výměna podlahy (keramická dlažba a dubové vlysy)
 • výměna desek schodiště a výměna zábradlí schodiště, vnějších balkonů a teras
 • oprava vnitřních a vnějších omítek stěn, stropů a říms, výměna keramických obkladů stěn
 • výměna rozvaděčů, elektroinstalace a svítidel
 • oprava vnitřní vodoinstalace a kanalizace
 • výměna topného systému a instalace plynového kotle
 • zajištění domu proti zatékání dešťových vod a vzlínání vlhkosti
 • sadové úpravy pozemku a oprava zděného oplocení včetně výměny výplní a vstupní branky

Vila uvnitř připomínala podle stavitele ruinu. "Ten objekt byl dlouhá léta nevyužívaný, byl zavlhlý, nevytápěný," uvedl Janska. Dělníci v těchto dnech začali s výměnou střechy, což lze nyní vidět rovnou z ulice. Do té staré zatékalo, a proto byla půda i druhé patro vily vlhké. Nově bude mít vila střechu z keramických pálených tašek.

Původní odhad? Deset milionů

V domě se také budou měnit omítky, podlahy, dveře, svítidla, kanalizace, schodiště nebo komín. "Hlavní snahou majitele nemovitosti je uvést vše do původního stavu tak, jak ten dům byl vybudován ve třicátých letech minulého století," tvrdí projektant Janska. Mynář bude mít ve vile například pod stropem římsy, ozdobné prvky budou třeba kolem dveří. Ty by měly být podobné, jako tam byly před bezmála osmdesáti roky.

Tím ovšem přestavba ani zdaleka neskončí. Mynář chce mít i novou garáž, příjezd do ulice a schodiště, přes které se bude chodit přímo do budovy. Na tuto stavbu je ale nutné další povolení, které bude chtít projektant získat zhruba do poloviny letošního roku. Vše má být hotovo ještě letos.

Hradní kancléř loni odhadl opravu domu na deset milionů. Kolik přesně vše bude stát, ale nyní Mynář zatím říct nechce. Telefon nezvedal a na SMS nereagoval. Sdílnější v tomto směru není ani Janska. "V současné době to nelze říct, protože jsme ve fázi, kdy si investor vybírá jednotlivé koncové prvky, dveře, obklady a tak dál. Ten finanční rozdíl může být nakonec značný," vysvětluje projektant.

Od Prahy až do rukou hradního kancléře

Vila od roku 2005, kdy ještě patřila Praze, celkem čtyřikrát změnila majitele. Než se jejím vlastníkem stal kancléř prezidenta Miloše Zemana, byl prvorepublikový dům napřed hlavního města, které jej před jedenácti lety prodalo podnikateli Radku Luňákovi - muži s vazbami na pražského politika Tomáše Hrdličku. Luňák vilu koupil za 8,25 milionu korun.

Po šesti letech Luňák dům vložil jako nepeněžitý vklad do nově založené spící firmy Harengil, od této společnosti s virtuálním sídlem v kancelářském domě Pražačka na Žižkově pak v roce 2013 vilu odkoupil advokát Vít Široký.

V přízemí domu je celkem devět místností o výměře 101,5 metru čtverečních, dříve sloužily jako sklad a archiv. V prvním patře je pět místností s terasou o výměře celkem 127,4 metru čtverečních. Ve druhém patře byly kanceláře s příslušenstvím a terasy o výměře 102,3 metru.

Proti neudělení bezpečnostní prověrky od NBÚ využiji všechny opravné prostředky, říká vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Dodává ale, že ji vlastně ke své práci vůbec nepotřebuje. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy