Dělníci se pustili do Mynářovy vily. Chce dlažbu, dveře i stěny jako z první republiky. A pak garáž

Radek Nohl Radek Nohl
7. 3. 2016 5:30
Hradní kancléř Vratislav Mynář začal s nákladnou rekonstrukcí vily, kterou předloni koupil od advokáta Víta Širokého za 5,5 milionu korun. Dům v současné době prochází takovou obnovou, jakou od svého postavení v roce 1937 zřejmě ještě nezažil. Mění se celá střecha a uvnitř domu budou zcela nové omítky, podlahy, dveře, svítidla, kanalizace, schodiště nebo komín. Mynář chce, aby vila vypadala jako z doby první republiky. Vilu během rekonstrukce už několikrát navštívili zloději. Naposledy za sebou zanechali statisícovou škodu.
Rekonstrukce vily kancléře Vratislava Mynáře.
Rekonstrukce vily kancléře Vratislava Mynáře. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ve Slunečné ulici v pražských Strašnicích je v poslední době rušno. Dělníci tu zahájili rekonstrukci vily ze třicátých let minulého století, která už na začátku loňského roku plnila média. Tehdy se ukázalo, že dům od pražského advokáta Víta Širokého koupil za podezřele nízkou cenu 5,5 milionu korun hradní kancléř Vratislav Mynář.

A teď se do pozornosti veřejnosti dostal znovu. Mynářův dům prochází takovou obnovou, jakou od svého postavení v roce 1937 zřejmě ještě nezažil. Podle dokumentů, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, se bude opravovat prakticky celý vnitřek vily. "Jedná se o nejnáročnější variantu vnitřní rekonstrukce," uvedl projektant a stavitel Radek Janska.

Některým lidem, kteří bydlí v okolí, se ale rozsah prací nelíbí. Stěžují si, že zatímco oni měli kvůli památkářům problém i s výměnou oken, Mynářovi "prošla" tak rozsáhlá oprava.

Janska ovšem tvrdí, že oni sami zatím zaznamenali většinou pozitivní reakce. "Lidé v okolí kvitují, že konečně k rekonstrukci této vily došlo," podotkl stavitel.

Magistrát neměl jedinou připomínku

Ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu Jiří Skalický k rekonstrukci vily žádné připomínky neměl. "Provedení navrhovaných prací je z hlediska zájmů státní památkové péče přípustné bez připomínek," konstatoval Skalický. Opravu domu následně vzal podle mluvčího Prahy 10 Víta Nováka na vědomí také stavební odbor radnice, pod kterou Strašnice spadají.

Poté, co se začal dům rekonstruovat, přilákal ale i zloděje. Vykraden byl již třikrát, naposledy v tomto týdnu. Stavební firma přišla o nářadí, stavební techniku, ale třeba i disk, na kterém kamery zaznamenávají pohyb v domě. "Jedná se o statisícové částky," vypočítal Janska škodu, která mu již byla způsobena. Policie podle něj zatím nezjistila, kdo se na krádežích podílel. 

Co všechno se bude ve vile kancléře Mynáře nyní opravovat?

Vila Vratislava Mynáře - Slunečná 1298/18 - Praha
 • výměna střechy (střešní krytina - keramická pálená taška, klempířské prvky)
 • oprava komínu
 • výměna vnitřních dveřích (dřevěná masivní s rámovou zárubní)
 • výměna podlahy (keramická dlažba a dubové vlysy)
 • výměna desek schodiště a výměna zábradlí schodiště, vnějších balkonů a teras
 • oprava vnitřních a vnějších omítek stěn, stropů a říms, výměna keramických obkladů stěn
 • výměna rozvaděčů, elektroinstalace a svítidel
 • oprava vnitřní vodoinstalace a kanalizace
 • výměna topného systému a instalace plynového kotle
 • zajištění domu proti zatékání dešťových vod a vzlínání vlhkosti
 • sadové úpravy pozemku a oprava zděného oplocení včetně výměny výplní a vstupní branky

Vila uvnitř připomínala podle stavitele ruinu. "Ten objekt byl dlouhá léta nevyužívaný, byl zavlhlý, nevytápěný," uvedl Janska. Dělníci v těchto dnech začali s výměnou střechy, což lze nyní vidět rovnou z ulice. Do té staré zatékalo, a proto byla půda i druhé patro vily vlhké. Nově bude mít vila střechu z keramických pálených tašek.

Původní odhad? Deset milionů

V domě se také budou měnit omítky, podlahy, dveře, svítidla, kanalizace, schodiště nebo komín. "Hlavní snahou majitele nemovitosti je uvést vše do původního stavu tak, jak ten dům byl vybudován ve třicátých letech minulého století," tvrdí projektant Janska. Mynář bude mít ve vile například pod stropem římsy, ozdobné prvky budou třeba kolem dveří. Ty by měly být podobné, jako tam byly před bezmála osmdesáti roky.

Tím ovšem přestavba ani zdaleka neskončí. Mynář chce mít i novou garáž, příjezd do ulice a schodiště, přes které se bude chodit přímo do budovy. Na tuto stavbu je ale nutné další povolení, které bude chtít projektant získat zhruba do poloviny letošního roku. Vše má být hotovo ještě letos.

Hradní kancléř loni odhadl opravu domu na deset milionů. Kolik přesně vše bude stát, ale nyní Mynář zatím říct nechce. Telefon nezvedal a na SMS nereagoval. Sdílnější v tomto směru není ani Janska. "V současné době to nelze říct, protože jsme ve fázi, kdy si investor vybírá jednotlivé koncové prvky, dveře, obklady a tak dál. Ten finanční rozdíl může být nakonec značný," vysvětluje projektant.

Od Prahy až do rukou hradního kancléře

Vila od roku 2005, kdy ještě patřila Praze, celkem čtyřikrát změnila majitele. Než se jejím vlastníkem stal kancléř prezidenta Miloše Zemana, byl prvorepublikový dům napřed hlavního města, které jej před jedenácti lety prodalo podnikateli Radku Luňákovi - muži s vazbami na pražského politika Tomáše Hrdličku. Luňák vilu koupil za 8,25 milionu korun.

Po šesti letech Luňák dům vložil jako nepeněžitý vklad do nově založené spící firmy Harengil, od této společnosti s virtuálním sídlem v kancelářském domě Pražačka na Žižkově pak v roce 2013 vilu odkoupil advokát Vít Široký.

V přízemí domu je celkem devět místností o výměře 101,5 metru čtverečních, dříve sloužily jako sklad a archiv. V prvním patře je pět místností s terasou o výměře celkem 127,4 metru čtverečních. Ve druhém patře byly kanceláře s příslušenstvím a terasy o výměře 102,3 metru.

Proti neudělení bezpečnostní prověrky od NBÚ využiji všechny opravné prostředky, říká vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Dodává ale, že ji vlastně ke své práci vůbec nepotřebuje. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy