Opozici zlobí žaloba státu kvůli Agrofertu. Vláda řeší jen problémy Babiše, tvrdí

ČTK Helena Truchlá ČTK, Helena Truchlá
Aktualizováno 5. 2. 2020 13:24
Vláda neřeší problémy Česka, ale zájmy premiéra Andreje Babiše (ANO) a firmy Agrofert Holding. V reakci na rozhodnutí kabinetu zažalovat Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotací pro Agrofert se na tom shodli lídři ODS a Pirátů. Premiér by měl podle opozičních stran vyřešit střet zájmů, šéf občanských demokratů Petr Fiala míní, že aktuální situaci mohou změnit pouze volby.
Andrej Babiš před pražským sídlem společnosti Agrofert v roce 2013, v roce 2017 své firmy převedl do svěřenských fondů.
Andrej Babiš před pražským sídlem společnosti Agrofert v roce 2013, v roce 2017 své firmy převedl do svěřenských fondů. | Foto: ČTK

Kabinet o žalobě rozhodl v pondělí na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), napsal Deník N. Toman ve středu upřesnil, že návrh podal na žádost právníků. Ačkoli Evropská komise později proplacení peněz schválila, podle resortu jde o princip. 

"Žaloba souvisí s jedním ze dvou aktuálně probíhajících auditů týkajících se střetu zájmů. Komise přistoupila k pozastavení plateb k několika projektům, ačkoli ještě zdaleka není auditní šetření uzavřeno. Sama komise na jednání minulý týden uznala, že její rozhodnutí je minimálně zčásti neopodstatněné. Protože ho ale dosud nezrušila a nám končí 10. 2. lhůta pro podání žaloby, musíme tak učinit," zdůvodnil pro Aktuálně.cz podání žaloby náměstek ministra zahraničí Martin Smolek, který je českým přidělencem u Soudního dvora EU.

Fiala kritizoval, že kabinet řeší tuto věc, místo aby řešil problémy Česka, například urychlení výstavby či snížení byrokracie. "Místo toho řeší osobní problémy předsedy vlády a zisky jeho soukromých firem. Evropská politika vlády se zúžila na boj s komisí o Babišovy dotace. O zájmy ČR nejde," sdělil Fiala. Občané jsou podle něj rukojmími Babišova střetu zájmů a změnit to mohou jen volby.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše kabinet plán schválil v tichosti, protože si je vědom, jak nesmyslný je. "Čím později Andrej Babiš vyřeší svůj střet zájmů, tím větší bude škoda na veřejných prostředcích," uvedl.

Chystané podání žaloby podle Bartoše dokládá, že vláda hájí zájmy Agrofertu, ne české. "V Evropské komisi pracují špičkoví experti a porušování českých a evropských předpisů doložily nejrůznější analýzy. Není to tedy záležitost dvou právních názorů, ale naopak se jedná o výklad zcela jednoznačný," sdělil Bartoš. Komise byla povinna proplácení zastavit, dodal.

Adamová napsala, že rozhodnutí vlády jasně potvrzuje, že se Babiš od své firmy "neodstřihl", jak tvrdí. Toman také podle ní nesedí ve vládě za ČSSD, ale za Agrofert.

"Otázkou je, zda ještě ČSSD ve vládě vůbec je, má nějaké slovo, nebo už se všichni její zástupci ve vládě stali obhájci soukromého byznysu premiéra," dodala. Sněmovna by se podle Adamové měla příští týden od postupu vlády distancovat. "Zájmy Agrofertu nelze zaměňovat za zájmy ČR," řekla.

Babiš ve středu uvedl, že u hlasování o podání žaloby kvůli Agrofertu nebyl. "Já jsem se toho jednání vlády nezúčastnil. Je to záležitost právníků našeho státu," řekl Babiš o podání žaloby. Stejně reagoval i na dotaz, proč vláda o svém rozhodnutí neinformovala na tiskové konferenci.

O jaké dotace se jedná

Platby byly pozastaveny kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Šlo o platby týkající se Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247 tisíc eur (6,3 milionu Kč). Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí 10. února.

"S rozhodnutím vlády zásadně nesouhlasím," řekl Aktuálně.cz pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. "Pan premiér má dost peněz na to, aby si na obhajobu svého neobhajitelného střetu zájmů najal vlastního právníka. Zneužívat k tomuto účelu vládní zdroje je krajně nevkusné. Pro Českou republiku to znamená náklady na soudní řízení minimálně v podobě kapacit, které mohly být vynaloženy jinde. Andrej Babiš si z vlády ČR dělá vlastní advokátní kancelář," kritizoval podání žaloby Peksa.

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) připomněl, že stále jsou nezodpovězené i otázky ohledně dotací souvisejících s ministrem Miroslavem Tomanem, který žalobu navrhuje. "Což je pozoruhodné," řekl Aktuálně.cz.

"Věcně je pro Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) podle mne největším problémem vyrovnat se s právní úpravou přijatou EU v srpnu 2018. Ta se týká, jak potvrdila komise, přímých (u nás nepřesně nárokových) i nenárokových plateb. A není jasné, jak se s tímto SZIF vyrovná, neboť je jeho povinností respektovat platné (tedy české i unijní) zákony," dodal europoslanec.

 

Právě se děje

Další zprávy