Opozice: Přípravy na české předsednictví v EU mají zpoždění, Babiš radši řeší volby

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2021 9:40
České přípravy na předsednictví v Evropské unii mají podle opozičních politiků zpoždění a vláda je podceňuje. Představitelé opozičních stran to připisují premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který si podle nich s ohledem na letošní sněmovní volby není jistý, zda předsednictví bude "jeho". Babišovu motivaci podle nich snižuje i to, že roli premiéra předsednické země oproti minulosti EU upozadila.
Premiér Andrej Babiš (ANO).
Premiér Andrej Babiš (ANO). | Foto: Reuters

České zastoupení při Evropské unii už naplno rozjelo personální přípravy na předsednictví, které začíná za rok v červenci. Posily by měly v průběhu příštích měsíců dorazit nejen z Prahy, ale i z Evropské komise či dalších unijních institucí.

Místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra však míní, že přípravy mají zpoždění. "Myslím, že Andrej Babiš to osobně podceňuje," sdělil Vondra. Česko bude předsedat EU v druhé polovině příštího roku, rozpočet má činit zhruba 1,24 miliardy korun, tedy třetinu proti předchozímu předsednictví v roce 2009. "Bude třeba o něco víc prostředků na personální zajištění kvalifikovaných odborníků," míní Vondra.

Také podle pirátského poslance Františka Kopřivy kabinet přípravy podceňuje. "Jde přitom o velkou příležitost, kdy se Česko může podílet na řešení celoevropských, tedy i českých problémů a prosazovat své konkrétní návrhy," míní. Předsednictví chápe rovněž jako příležitost, jak v Česku zlepšit povědomí o fungování EU a zlepšit image ČR v Evropě. Koalici Pirátů a STAN vadí navržené personální zajištění. "Je žalostné, současná vláda počítá jen asi s polovičními kapacitami oproti minulému českému předsednictví či předsednictvími srovnatelně velkých států," uvedl Kopřiva.

Místopředseda STAN Radim Sršeň považuje nedostatečné personální zajištění za hlavní problém. "V tuto chvíli je to přibližně 50 lidí podstav pod průměrem posledních předsednictví obdobně velkých i menších zemí," uvedl Sršeň. Podle Kopřivy by měl kabinet rozpočet odpovídajícím způsobem navýšit. "Nejsme pro žádné bohapusté rozhazování, ale každá koruna investovaná do předsednictví se nám mnohonásobně vrátí," doplnil Sršeň.

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) z rozpočtu i zpoždění vyvozuje, že Babišovi se do příprav moc nechce. "Přitom předsednictví je výjimečnou možností prosazovat české zájmy ve složitém organismu EU," sdělila Konečná. Babiš si podle ní možná není jist, zda bude předsednictví "jeho". "Výsledek voleb lze jen těžko předjímat, ale neměl by se chovat jako 'po mně potopa', což mi jeho dosavadní postoj k předsednictví připomíná," dodala.

Kvůli chybějícím penězům podle ní také hrozí, že se nestihne včas připravit dostatek lidí. "I kdyby nová vláda peníze následně doplnila, bude již pozdě. Zkušeného vyjednavače z ulice nezískáte," míní. Že některá místa ještě nejsou obsazena potvrdila také velvyslankyně při EU Edita Hrdá. "Těch míst, na které ještě nemáme toho správného člověka, je málo," dodala. Připomněla také, že je potřeba zaměstnance vyškolit a že předcházející předsednictví Francie bude probíhat celé ve francouzštině.

Pro úspěch předsednictví bude podle Hrdé důležitá nejen důkladná příprava diplomatického týmu v Bruselu, ale i účast ministrů na jednáních, která bude Česko řídit, řekla Hrdá.

Koordinátor: Peněz je dost, je ale potřeba rezerva pro nečekané situace

Podle náměstka ministra zahraničí Jana Kohouta, který v letech 2004 až 2007 působil jako velvyslanec Česka při EU, jsou však vyčleněné prostředky dostatečné. "Finanční prostředky, které jsou alokovány na přípravu a výkon předsednické role ČR v Radě EU, jsou v této chvíli dostačující. Nicméně je zároveň potřeba mít připravenou rezervu pro nenadálé situace a případy, které mohou nastat. Mám tím na mysli pandemii covidu-19, živelní pohromy atp.," uvedl Kohout, který má v roli náměstka mimo jiné na starosti právě koordinaci příprav předsednictví.

Přípravy na ministerstvu zahraničí i na ostatních resortech podle něj probíhají podle předem schváleného harmonogramu ve spolupráci s centrálním koordinátorem pro přípravu a výkon českého předsednictví, kterým je sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády. "Společně pracujeme na přípravě obsahové, organizační i komunikační stránky předsednictví. Máme zformulovány nejenom resortní priority, ale postupně se finalizují i programové priority předsednického tria," poznamenal.

Také velvyslankyně Hrdá je přesvědčena, že Česko může zvládnout půlroční vedení unie i s aktuálně navrženým rozpočtem, který je však nižší než u jiných zemí.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) přípravy předsednictví nesleduje, sdělil předseda hnutí Tomio Okamura. "Jde o formální divadlo, které má malým zemím, jako je ta naše, dát falešný pocit, že jsou v EU nějak důležité. Jedinými tématy, které pro Brusel máme, je odmítnutí nového migračního paktu EU, odmítnutí přijetí eura v ČR a odchod ČR z EU," uvedl.

Babiš se tento týden ohradil proti kritice ekonomů a dalších osobností ohledně příprav předsednictví. Signatáři, kteří kabinetu vyčítali právě rozpočet, ale i to, že předsednictví nevěnuje dostatečnou pozornost, se podle premiéra chtějí politicky zviditelnit. Za důležité označil, aby téma předsednictví a Česko reprezentovali schopní lidé. Není podle něj potřeba utratit dvojnásobek peněz na "něco, co ani nepotřebujeme".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy