"Nechutný útok, trapné fňukání." Opozice kritizuje Babišova slova o Ústavním soudu

ČTK ČTK
3. 2. 2021 16:26
Za ubohý útok na Ústavní soud považuje středeční vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) k rozhodnutí o zrušení části volebního zákona předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová hovoří o nechutném útoku i na předsedu soudu Pavla Rychetského. Podle místopředsedkyně STAN Věry Kovářové předvedl předseda vlády v přímém přenosu osobní tón a trapné fňukání.
Ministr vnitra Jan Hamáček svolal kvůli rozhodnutí Ústavního soudu zrušit část volebního zákona jednání s ostatními politickými stranami. | Video: DVTV

Soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne už na letošní podzimní sněmovní volby.

Podle Babiše se Ústavní soud (ÚS) snaží ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. Rychetský podle něj není nestranným ústavním soudcem. Premiér také nepovažuje za reálné, že by se sněmovna rychle shodla na novém znění zákona. Vyzval též Rychetského, aby se vyjádřil k tomu, zda bude za opoziční hnutí STAN kandidovat za dva roky na funkci prezidenta.

"Pan Andrej Babiš by si měl uvědomit, že je premiérem demokratického státu, jehož je Ústavní soud pilířem," uvedla Adamová. Premiérův útok na instituci i Rychetského je podle ní nechutný. "Nejsme v Rusku, pane premiére, uvědomte si to," dodala.

Podle Jurečky Babiš situaci neustál. "Nikdo nejsme nadšeni z časové tísně, do které nás dnes ÚS před volbami dostal. Ale říkat z úst premiéra a některých dalších, že to nemůžeme stihnout, a ani se o to nepokusit, obviňovat zde předsedu ÚS z neobjektivity, to je ubohý útok premiéra na ÚS," poznamenal.

Kovářová uvedla, že "dosavadní protiústavní pravidla hrála babišovcům do karet". "Je ale nezbytný ten osobní tón a doslova trapné fňukání, které Babiš předvádí v přímém přenosu?" tázala se. Předseda STAN Vít Rakušan odmítl, že by hnutí nabídlo Rychetskému kandidaturu na prezidenta.

"Pan premiér nemusí s rozhodnutím Ústavního soudu souhlasit, ale hysterické vystoupení a svalování viny na všechny ostatní jen dokazuje, že naprosto selhává v řízení naší země," uvedla na Twitteru ODS.

Babišovo vyjádření, že se ÚS snaží ovlivnit volby, je podle Pirátů krajně nezodpovědné. "Z úst hlavy vlády by takový útok na soudní moc vůbec neměl zaznít. Politici si nemohou 'objednat' u soudů, aby jim načasování nálezu vyhovovalo," poznamenali na sociální síti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy