Opozice oddálila schvalování "lex Dukovany". Ohrozí bezpečnost i peněženky, varuje

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 1. 2021 19:05
Opozice dosáhla odsunutí definitivního schvalování klíčového návrhu zákona označovaného jako "lex Dukovany" na 10. února. Za týden o něm bude jednat premiér Babiš s předsedy ostatních stran. Část opozice totiž stejně jako česká kontrarozvědka žádá vyloučení rizikových zemí z tendru. Varuje také před možným ohrožením bezpečnosti Česka a vysokými náklady pro občany i stát.
Místopředseda vlády Karel Havlíček by si nejraději "lex Dukovany" odškrtl jako schválený návrh zákona. Zatím ale musí počkat minimálně do 10. února.
Místopředseda vlády Karel Havlíček by si nejraději "lex Dukovany" odškrtl jako schválený návrh zákona. Zatím ale musí počkat minimálně do 10. února. | Foto: Jakub Plíhal

Dlouhý název vládního návrhu zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změně zákona o podporovaných zdrojích energie zní natolik obecně a nepřitažlivě, že příliš neláká k podrobnému čtení. A to přesto, že má pouhých osm stran a třináct paragrafů. Ovšem první dojem značně mate. Ve skutečnosti jde o velmi důležitý návrh zákona, který se místopředseda vlády Karel Havlíček (ANO) snažil "protlačit" sněmovnou co nejrychleji.

Podle původních Havlíčkových plánů měli poslanci zákon schválit hlasy ANO, KSČM a SPD ve středu 20. ledna. Nakonec se ale vláda s opozicí dohodla na "oddechovém čase", během kterého se odehraje možná klíčové jednání. Příští týden se nad návrhem sejdou s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem předsedové ostatních politických stran. A o zákonu se bude hlasovat v závěrečném čtení 10. února.

Proč je kolem tzv. nízkouhlíkového zákona takový rozruch a co všechno v něm jde? Ze všech slov, která o tomto zákonu padla na půdě Poslanecké sněmovny i mimo ni, je jasné, že vše se točí kolem tří základních problémů.

První problém je bezpečnostní. Řada opozičních poslanců chce, aby v zákoně bylo jasně řečeno, že se na výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany nesmějí podílet země či firmy, které by mohly ohrozit bezpečnost Česka.

Druhý problém se týká obnovitelných zdrojů. Především ekologové upozorňují, že tento zákon jednoznačně upřednostňuje jadernou energii, aniž by dával šanci na rozvoj obnovitelných zdrojů.

A třetí problém jde přímo k peněženkám občanů i ke státním výdajům. Kritici návrhu zákona tvrdí, že sebere lidem příliš mnoho peněz a zatíží také státní rozpočet, více než je nutné.  

Hazardujete s bezpečností země, říká opozice

"Tento zákon můžeme nazvat rovněž jako jaderný zákon. Je to zákon, který by měl mimo jiné ukázat cestu, jakým způsobem budeme dále postupovat v budování jádra nebo v přípravě nového jaderného bloku v Dukovanech," oznamoval na úplném začátku parlamentního projednávání místopředseda vlády Karel Havlíček loni 30. září, čímž jasně pojmenoval, o co především v návrhu jde - odtud také přezdívka zákona "lex Dukovany".

Havlíček vysvětloval, že zákon by měl jasně určit mantinely pro nákup elektrické energie, a tvrdil, jak je nezbytné návrh schválit. "Jedná se o klíčový zákon pro přípravu celého nového jaderného zdroje a pro zajištění návratnosti celého projektu, pro jeho financování. Bez tohoto zákona by v dané době nebyla možná jeho realizace," tvrdil a chválil poslance, že na návrhu je ve sněmovně většinová shoda.

Loni na podzim ještě částečně byla, však také k zákonu vystoupilo tehdy v prvním čtení jen pět poslanců. Ovšem druhé čtení loni v listopadu už naplno odhalilo množství a rozmanitost poslaneckých připomínek - zejména těch opozičních. 

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan vystoupil s kritikou jako první a hned zmínil obavu o bezpečnost země, která se následně táhla celým dlouhým jednáním. "Toto není jenom ekonomicky strategická záležitost. To je záležitost výsostně strategická i v bezpečnostní politice České republiky," zdůrazňoval Rakušan. Reagoval tím na to, že Havlíček neustále odmítá, že by se zákon týkal bezpečnosti Česka, takže vládní poslanci ani nepodpořili projednání věci ve výboru pro bezpečnost. "Je naprosto nehorázné, jakým způsobem hazarduje tato sněmovna s bezpečností České republiky," rozčiloval se například poslanec Pirátů Jan Lipavský.

Stejně tak neprošel Rakušanův požadavek, aby jednání o návrhu zákona bylo přerušeno do doby, než ho projedná výbor pro bezpečnost. Z 80 přítomných poslanců ho podpořilo 33, ke schválení ale bylo potřeba 41 hlasů. Chyběla podpora poslanců ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Mimochodem, čtyři poslanci ANO návrh podpořili, a to Aleš Juchelka, Marek Novák, Jaroslav Bžoch a Robert Králíček.

Bez ohledu na neúspěch při tomto i dalších hlasováních je jasné, jak a v čem budou opoziční lídři ODS, Pirátů, TOP 09, STAN a KDU-ČSL na vládu naléhat. Až se příští týden sejdou s premiérem Babišem, budou chtít, aby se svými desítkami poslanců kývl na pozměňovací návrh lidovce Jana Bartoška.

"Ministerstvo návrh na uzavření smlouvy o výkupu nepředloží, pokud by uzavření smlouvy mohlo ohrozit životní nebo strategický zájem dle platné Bezpečnostní strategie České republiky. Před uzavřením smlouvy o výkupu si ministerstvo vyžádá stanovisko všech zpravodajských služeb České republiky, přičemž tyto stanoviska budou po projednání vládou předložena k projednání příslušným výborům parlamentu," zní jeho pozměňovací návrh.

I když v něm není zmínka o žádné zemi ani firmě, opozice varuje hlavně před tím, aby stavbu v Dukovanech dostali na starost Rusové nebo Číňané. Opozice navíc věří, že tajné služby nepochybně budou před těmito zeměmi varovat, jako to už udělala Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě za rok 2019.

Naproti tomu většina poslanců ANO, stejně jako poslanci KSČM a SPD, podporují variantu, ve které by neměly být žádná země ani firma předem ze zakázky o Dukovany vyškrtnuty. Stejný názor zastává také prezident Miloš Zeman. 

"Čím víc je uchazečů v nějaké tendru, tím lepší jsou podmínky, a naopak. Ti, kdo chtějí redukovat tento tendr o dva uchazeče, poškozují národní zájmy České republiky, protože provokují zvýšení ceny za Dukovany, ať to bude kdokoliv," prohlásil Zeman v prosinci v televizi Prima. Pokud by Rusové nebo Číňané vyhráli, nic podstatného by se podle něj nestalo. "Museli by splnit podmínky, které byly ve smlouvě uzavřeny," dodal.

Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou ruský Rosatom, čínská společnost CGN, americký Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

Nevýhodné pro stát i občany, tvrdí ekologové

O návrhu zmiňovaného zákona ovšem nelze mluvit "jen" v souvislosti s bezpečností. Zejména mnozí ekologové tento návrh sledují, a také před ním varují, z jiných důvodů. Podle nich zákon až příliš upřednostňuje jadernou energetiku, konkrétně velké jaderné bloky. Navíc fakticky dává investorovi  "bianco šek" na výstavbu nového jaderného zdroje a vládě umožní uzavřít podle svého smlouvu o odkupu elektřiny.

"Pokud tato smluvená realizační cena, za kterou bude stát vyrobenou elektřinu vykupovat, bude vyšší než tržní cena silové elektřiny v době, kdy ji stát prodá na trhu, bude výsledkem transakce ztráta, tedy ztráta pro stát. K tomu bohužel s velkou pravděpodobností skutečně dojde," namítá například lidovecký poslanec Jan Čižinský. A upozorňuje, že na rozdíl od Česka řada evropských států stále více přechází k obnovitelným zdrojům energie, jejichž cena jde dolů.

"Investor neponese prakticky žádné riziko. Veškerá potenciální ekonomická rizika, která plynou z výstavby, provozu a likvidace jaderné elektrárny, jsou v konečném důsledku přenesena na odběratele elektřiny a daňové poplatníky, tedy na každého z nás," stěžuje si Čižinský i někteří další poslanci.

Jejich připomínky mají velkou podporu mezi ekologickými organizacemi, které návrh zákona považují za jednoznačně špatný. "Hlavními problematickými body je nelimitovaná výhodná vládní půjčka na investici a na nejméně třicet let garantovaná výkupní cena pro elektřinu z nových reaktorů. S možností prodloužení až do konce životnosti reaktorů," namítá Hnutí Duha a Sdružení pro záchranu prostředí Calla. Zároveň dlouhodobě označují sázku na jadernou energii za scestnou. "V celosvětovém měřítku jsou v posledních patnácti letech investice do obnovitelných zdrojů výrazně vyšší než do jaderné energetiky," upozorňují.

"Stavět nový jaderný blok v Dukovanech je velký ekonomický nesmysl a velké riziko energetické a politické závislosti naší země. Pokud by se vůbec kdy dostavěl, tak daleko později, než doslouží naše špinavé uhelné elektrárny. Nemůže je tedy nahradit," sdělil ekolog Jan Piňos. 

Plánovat podle něj nyní,  době obrovského zadlužování státu, nový nekonkurenceschopný jaderný blok za minimálně  250 miliard korun, s velmi nejistým dokončením až kolem roku 2050, je hazard. "Stavbu nelze uskutečnit bez štědré státní půjčky a bez státní garance výkupní ceny elektřiny, která bude vyšší než tržní cena z jiných zdrojů," dodal.

Vláda podle Piňose prosazuje, aby budoucí spotřebitelé platili za elektřinu víc, a to v době, kdy už nebude. "A k tomu bude energetika zcela jiná. Založena na obnovitelných decentralizovaných zdrojích. Skutečná, férově vypočítaná cena obnovitelné elektřiny,  je už dnes několikanásobně nižší než elektřiny > jaderné a dál se prudce zlevňuje. Zatímco jaderná elektřina nezadržitelně zdražuje s tím, jak ve světě ustupuje ze scény," říká Piňos.

Havlíčkův návrh kritizuje i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který si stěžuje, že stát nemíní mnohem výrazněji podporovat například lidi, kteří by si umístili solární panely na své rodinné domy.

"Měli bychom využít potenciál toho, že zhruba 1,8 milionu domácností v České republice má dům s vlastní střechou. Hrubým propočtem průměrná domácnost zaplatí za elektrickou energii 34 tisíc korun ročně. Kdybychom dali těmto lidem šanci mít na domech fotovoltaiku, solární systém, kombinaci tepelného čerpadla, tak bychom domácnostem nechali trvale zhruba 64 miliard korun v peněženkách," navrhuje Jurečka, podle kterého by takto Česko posílilo vlastní soběstačnost i bezpečnost.

Ministr Havlíček zatím čeká, jak dopadne jednání premiéra s šéfy politických stran a především jaké stanovisko ohledně "lex Dukovany" Babiš nakonec zaujme. Do té doby Havlíček ví, že má ve sněmovně dostatek hlasů na to, aby svou představu o návrhu zákona prosadil.

Vláda s dostavbou Dukovan podvádí. Zaplatíme za to a cena bude obrovská, říká Šnobr (24. 7. 2020)

Investici řídí lidé, kteří vůbec nevědí, o čem mluví. Je to víc politická propaganda než jaderný energetický projekt, tvrdí minoritní akcionář ČEZ. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 41 minutami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy