Zvažte případnou milost pro Babiše, vyzvala opozice prezidenta

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 24. 9. 2019 14:38
Zástupci některých opozičních stran ve sněmovně po společném jednání v úterý odpoledne podepsali prohlášení, ve kterém vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby zvážil odvolání případné milosti pro premiéra Andreje Babiše. Kromě předsedů ODS, pirátů, KDU-ČSL a STAN se jednání účastnila první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Zástupci politických stran po jednání ve sněmovně, kdy poslali společnou výzvu prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi
Zástupci politických stran po jednání ve sněmovně, kdy poslali společnou výzvu prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi | Foto: Radek Bartoníček

Zástupci ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se po čase opět sešli na společném jednání. Zatímco letos v červnu se dohodli na tom, že budou podporovat vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše, tentokrát jednali kvůli oznámení prezidenta Miloše Zemana, že je připravený udělit milost v kauze Čapí hnízdo Babišovi a dalším stíhaným.

Ve společném prohlášení vyzvali prezidenta, aby zvážil případnou milost pro premiéra v případě, že by pokračovalo Babišovo trestní stíhání. Stejně tak vyzvali prezidenta a premiéra, aby se zdrželi komentářů k této kauze.

"Obracíme se na prezidenta republiky, aby ještě jednou zvážil a přehodnotil svoji úvahu o rozhodnutí nepokračovat v trestním řízení vůči předsedovi vlády v takovém případě, pokud by nejvyšší státní zástupce rozhodl obžalovat předsedu vlády. Jsme přesvědčeni, že v tomto konkrétním případě už samotné úvahy poškozují důvěru veřejnosti v rovnost občanů před zákonem," přečetl první část prohlášení šéf ODS Petr Fiala.

V další části prohlášení přivítali slova Babiše o tom, že by nepřipojil podpis pod milost a nezmocní k tomu ani žádného jiného člena vlády. "Vyzýváme prezidenta a předsedu vlády, aby se od nynějška v dalších týdnech a měsících vyvarovali při veřejném vystupování komentování práce rozhodnutí státních orgánů vůči předsedovi vlády, aby nemohly vzniknout jakékoliv pochybnosti o jejich ovlivňování prostřednictvím politického vlivu a ústavních pravomocí, kterými disponuje prezident, jakož i prostřednictvím ústavních kompetencí a politického a ekonomického a mediálního vlivu, kterým disponuje předseda vlády," zní poslední část prohlášení. 

Fiala následně připustil, že opozice ve sněmovně je slabá, ale podle něj není možné mlčet. "Domníváme, že jsou situace, ve kterých je potřeba vyjádřit stanovisko, říci, že nám to není jedno a postavit se společně za nějakou věc," řekl. Podobně mluvili i zástupci dalších stran.  "Pokud premiér mluví o tom, že justice je spravedlivá jenom když bude zproštěn stíhání a nepůjde k soudu, a pan prezident hovoří o tom, ať do toho už nikdo nešťourá a sám nastíní, jaký bude další vývoj, tak je to špatně," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.  

"V tuto chvíli mlčet by byla jednoznačná neodpovědnost nás politiků za to, jakým způsobem tady nakládáme se zákony, Ústavou a zodpovědností nejvyšších ústavních činitelů," přidal se předseda lidovců. "V situaci, kdy jsou tady tendence neměřit všem stejným metrem, a kdy se zdá, že někteří si jsou tady rovnější, je důležité vyslat signál, že nám to není jedno," dodal.

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová tvrdila, že veřejnost je vyzývá, aby zamezili jednání prezidenta. "Nemáme moc možností. Ale konáme ve chvíli, kdy cítíme, že je ohrožen právní stát. A i tato symbolika, která pro mnohé může znamenat třeba jen slova, má velký dopad. A to ten, že jsou tady politici, kterým záleží na právním státu," prohlásila.

V souvislosti se slibem Babiše, že by milost nepřijal, sdělil šéf STAN Vít Rakušan, že u něj nedojde "k názorovým posunům". "Doufejme, že pan premiér své slovo dodrží," řekl Rakušan. 

Rozhodnutí může zvrátit jen nejvyšší státní zástupce

Městské státní zastupitelství v Praze sice stíhání Babiše i dalších obviněných zastavilo, ale vše může ještě zvrátit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Babiš už dříve prohlásil, že by Zemanovu abolici nepodepsal a tedy ani nepřijal.

"Pan premiér by měl dvě dvě možnosti - buď se podrobit dalšímu dlouhodobému zpolitizovanému procesu, nebo přijmout abolici. Buď to musí spolupodepsat, nebo pověřit nějakého člena vlády, takže je to svým způsobem na něm," sdělil prezident Zeman.

"Abolici bych nepřijal. Nastolování úvah o abolici ve chvíli, kdy existuje pravomocné rozhodnutí příslušného státního zastupitelství, je nesmyslné právně i politicky," zareagoval Babiš. Podle něj to jen podněcuje napětí ve společnosti a pocity občanů, "že je zpochybňován právní řád a rozhodnutí institucí právního státu".

 

Právě se děje

před 43 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 45 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy