Zvažte případnou milost pro Babiše, vyzvala opozice prezidenta

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 24. 9. 2019 14:38
Zástupci některých opozičních stran ve sněmovně po společném jednání v úterý odpoledne podepsali prohlášení, ve kterém vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby zvážil odvolání případné milosti pro premiéra Andreje Babiše. Kromě předsedů ODS, pirátů, KDU-ČSL a STAN se jednání účastnila první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Zástupci politických stran po jednání ve sněmovně, kdy poslali společnou výzvu prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi
Zástupci politických stran po jednání ve sněmovně, kdy poslali společnou výzvu prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi | Foto: Radek Bartoníček

Zástupci ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se po čase opět sešli na společném jednání. Zatímco letos v červnu se dohodli na tom, že budou podporovat vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše, tentokrát jednali kvůli oznámení prezidenta Miloše Zemana, že je připravený udělit milost v kauze Čapí hnízdo Babišovi a dalším stíhaným.

Ve společném prohlášení vyzvali prezidenta, aby zvážil případnou milost pro premiéra v případě, že by pokračovalo Babišovo trestní stíhání. Stejně tak vyzvali prezidenta a premiéra, aby se zdrželi komentářů k této kauze.

"Obracíme se na prezidenta republiky, aby ještě jednou zvážil a přehodnotil svoji úvahu o rozhodnutí nepokračovat v trestním řízení vůči předsedovi vlády v takovém případě, pokud by nejvyšší státní zástupce rozhodl obžalovat předsedu vlády. Jsme přesvědčeni, že v tomto konkrétním případě už samotné úvahy poškozují důvěru veřejnosti v rovnost občanů před zákonem," přečetl první část prohlášení šéf ODS Petr Fiala.

V další části prohlášení přivítali slova Babiše o tom, že by nepřipojil podpis pod milost a nezmocní k tomu ani žádného jiného člena vlády. "Vyzýváme prezidenta a předsedu vlády, aby se od nynějška v dalších týdnech a měsících vyvarovali při veřejném vystupování komentování práce rozhodnutí státních orgánů vůči předsedovi vlády, aby nemohly vzniknout jakékoliv pochybnosti o jejich ovlivňování prostřednictvím politického vlivu a ústavních pravomocí, kterými disponuje prezident, jakož i prostřednictvím ústavních kompetencí a politického a ekonomického a mediálního vlivu, kterým disponuje předseda vlády," zní poslední část prohlášení. 

Fiala následně připustil, že opozice ve sněmovně je slabá, ale podle něj není možné mlčet. "Domníváme, že jsou situace, ve kterých je potřeba vyjádřit stanovisko, říci, že nám to není jedno a postavit se společně za nějakou věc," řekl. Podobně mluvili i zástupci dalších stran.  "Pokud premiér mluví o tom, že justice je spravedlivá jenom když bude zproštěn stíhání a nepůjde k soudu, a pan prezident hovoří o tom, ať do toho už nikdo nešťourá a sám nastíní, jaký bude další vývoj, tak je to špatně," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.  

"V tuto chvíli mlčet by byla jednoznačná neodpovědnost nás politiků za to, jakým způsobem tady nakládáme se zákony, Ústavou a zodpovědností nejvyšších ústavních činitelů," přidal se předseda lidovců. "V situaci, kdy jsou tady tendence neměřit všem stejným metrem, a kdy se zdá, že někteří si jsou tady rovnější, je důležité vyslat signál, že nám to není jedno," dodal.

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová tvrdila, že veřejnost je vyzývá, aby zamezili jednání prezidenta. "Nemáme moc možností. Ale konáme ve chvíli, kdy cítíme, že je ohrožen právní stát. A i tato symbolika, která pro mnohé může znamenat třeba jen slova, má velký dopad. A to ten, že jsou tady politici, kterým záleží na právním státu," prohlásila.

V souvislosti se slibem Babiše, že by milost nepřijal, sdělil šéf STAN Vít Rakušan, že u něj nedojde "k názorovým posunům". "Doufejme, že pan premiér své slovo dodrží," řekl Rakušan. 

Rozhodnutí může zvrátit jen nejvyšší státní zástupce

Městské státní zastupitelství v Praze sice stíhání Babiše i dalších obviněných zastavilo, ale vše může ještě zvrátit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Babiš už dříve prohlásil, že by Zemanovu abolici nepodepsal a tedy ani nepřijal.

"Pan premiér by měl dvě dvě možnosti - buď se podrobit dalšímu dlouhodobému zpolitizovanému procesu, nebo přijmout abolici. Buď to musí spolupodepsat, nebo pověřit nějakého člena vlády, takže je to svým způsobem na něm," sdělil prezident Zeman.

"Abolici bych nepřijal. Nastolování úvah o abolici ve chvíli, kdy existuje pravomocné rozhodnutí příslušného státního zastupitelství, je nesmyslné právně i politicky," zareagoval Babiš. Podle něj to jen podněcuje napětí ve společnosti a pocity občanů, "že je zpochybňován právní řád a rozhodnutí institucí právního státu".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy