Opilý kapitán, málo vest a moc lidí na palubě. Policie rozdávala pokuty při kontrolách lodí

Jan Singer
11. 7. 2016 14:33
Více než tři desítky nedostatků odhalili policisté při kontrolách lodí. Kontroly odhalily tři opilé kormidelníky, chybějící lékařské posudky, průkaz způsobilosti, evidenční znak. Vodní lyžaři měli také problém s dodržováním bezpečnostních postupů. Na kontrolách spolupracovali policisté s rybářskou stráží a plavební správou. Byla to nejrozsáhlejší kontrolní akce od začátku loňského roku.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Naďa Straková

Praha - Policisté provedli šedesát kontrolních akcí na řekách a přehradách, při kterých prověřili přes čtyři sta lodí a odhalili třiatřicet závad. Kontrolovali také třicet půjčoven lodí a sto dvacet přístavišť. Tam policisté rozdali pět pokut. "Zaměřili jsme se především na dechové zkoušky, při kterých jsme odhalili tři opilé vůdce plavidel," řekl ředitel pořádkové policie Martin Hrinko.

Akce se na začátku letních prázdnin zúčastnilo 254 policistů, kteří rozdali pokuty za třicet tisíc korun. "Nejčastějším prohřeškem byl chybějící lékařský posudek nebo průkaz způsobilosti. Pokuty jsme dávali i za absence plovoucích vest nebo nadměrný počet členů posádky. Některým lodím chyběly evidenční znaky a pět vodních lyžařů nedodrželo bezpečnostní postupy," řekl Hrinko.

Na kontrolách spolupracovali policisté s rybářskou stráží a plavební správou. Byla to nejrozsáhlejší akce od začátku loňského roku. Tehdy novela zákona umožnila policistům ukládat pokuty i vodní dopravě. "Minulé léto bylo preventivní, kdy jsme na prohřešky spíše upozorňovali. Nyní však budeme přísnější," řekl Hrinko a dodal, že kontroly budou pokračovat celé léto.

To vítá i ředitel poříčního oddělení Labe Milan Matyasko, podle kterého je však příčinou mnoha přestupků samotná neznalost pravidel. "Lidi si půjčují lodě na občanku a nemusí skládat žádné zkoušky, to vidím jako velký problém. Před lety jsme taky měli problém s vodními skútry a jinými sportovními plavidly. V posledních letech jsou však vůdci plavidel disciplinovanější," řekl Matyasko.

S tím souhlasí i ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová, pro kterou jsou výsledky kontrol uspokojivé. "Protiprávní prohřešky vnímám jako ojedinělost a problém s alkoholem u vůdců plavidel jako okrajovou záležitost," řekla Němcová.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy