Opilý kapitán, málo vest a moc lidí na palubě. Policie rozdávala pokuty při kontrolách lodí

Jan Singer
11. 7. 2016 14:33
Více než tři desítky nedostatků odhalili policisté při kontrolách lodí. Kontroly odhalily tři opilé kormidelníky, chybějící lékařské posudky, průkaz způsobilosti, evidenční znak. Vodní lyžaři měli také problém s dodržováním bezpečnostních postupů. Na kontrolách spolupracovali policisté s rybářskou stráží a plavební správou. Byla to nejrozsáhlejší kontrolní akce od začátku loňského roku.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Naďa Straková

Praha - Policisté provedli šedesát kontrolních akcí na řekách a přehradách, při kterých prověřili přes čtyři sta lodí a odhalili třiatřicet závad. Kontrolovali také třicet půjčoven lodí a sto dvacet přístavišť. Tam policisté rozdali pět pokut. "Zaměřili jsme se především na dechové zkoušky, při kterých jsme odhalili tři opilé vůdce plavidel," řekl ředitel pořádkové policie Martin Hrinko.

Akce se na začátku letních prázdnin zúčastnilo 254 policistů, kteří rozdali pokuty za třicet tisíc korun. "Nejčastějším prohřeškem byl chybějící lékařský posudek nebo průkaz způsobilosti. Pokuty jsme dávali i za absence plovoucích vest nebo nadměrný počet členů posádky. Některým lodím chyběly evidenční znaky a pět vodních lyžařů nedodrželo bezpečnostní postupy," řekl Hrinko.

Na kontrolách spolupracovali policisté s rybářskou stráží a plavební správou. Byla to nejrozsáhlejší akce od začátku loňského roku. Tehdy novela zákona umožnila policistům ukládat pokuty i vodní dopravě. "Minulé léto bylo preventivní, kdy jsme na prohřešky spíše upozorňovali. Nyní však budeme přísnější," řekl Hrinko a dodal, že kontroly budou pokračovat celé léto.

To vítá i ředitel poříčního oddělení Labe Milan Matyasko, podle kterého je však příčinou mnoha přestupků samotná neznalost pravidel. "Lidi si půjčují lodě na občanku a nemusí skládat žádné zkoušky, to vidím jako velký problém. Před lety jsme taky měli problém s vodními skútry a jinými sportovními plavidly. V posledních letech jsou však vůdci plavidel disciplinovanější," řekl Matyasko.

S tím souhlasí i ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová, pro kterou jsou výsledky kontrol uspokojivé. "Protiprávní prohřešky vnímám jako ojedinělost a problém s alkoholem u vůdců plavidel jako okrajovou záležitost," řekla Němcová.

 

Právě se děje

před 16 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy