Problémy s opencard se mohou opakovat. Město je umí vyřešit, ale nesmí

Marek Pokorný Marek Pokorný
1. 10. 2015 10:42
Středeční výpadek vydávání opencard se může kdykoliv opakovat. Hlavní město sice dokáže chybu, která jej způsobila, opravit, ale nesmí. Zasáhlo by do autorských práv na opencard, která vlastní firma eMoneyServices.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Štůsek

Praha – Hlavní město ve středu přečkalo další kolaps opencard. Od rána až do 14. hodiny nebylo schopno vydávat nové karty kvůli nastavení softwaru – ten totiž hlásil, že licence na karty jsou prošlé. A nově vydávané karty proto nešlo aktivovat. Vše až dvě hodiny po poledni opravili technici ze společnosti eMoneyServices.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Problém se sice týkal jen necelých 500 lidí, kteří si přišli vyzvednout nové "elektronické tramvajenky", ale může brzy přijít znova. "Chyba se bude opakovat vždy, když vyprší certifikát platnosti," uvedl Ondřej Felix, předseda představenstva městské společnosti Operátor Opencard, která provoz opencard spravuje.

Podle člena dozorčí rady Operátora Opencard Josefa Gattemayera může další výpadek přijít již příští týden. Jak uvedl na svém blogu, technici eMoneyServices totiž posunuli platnost certifikátů na 8. 10. 2015. Podle něj se tak firma snaží město vydírat, aby s ním uzavřelo servisní smlouvu. 

Pracovníci společnosti Operátor Opencard by přitom uvedenou chybu dokázali bez problémů opravit sami. Ale nemůžou. "Dokázali bychom to. Ale my do toho softwaru zasáhnout nemůžeme, bylo by to proti autorskému zákonu. A my jako městská instituce nesmíme dělat nezákonné věci," vysvětluje Felix.

Začalo to u Haguess

Jádro celého problému je v devět let starých a již notoricky známých smlouvách, které uzavřelo město s podivnou firmou Haguess, u které si objednalo vývoj karty Pražana. Tu mělo jít využít nejen jako tramvajenku, ale také jako průkazku do knihovny, parkovací kartu či elektronickou peněženku. Dosud za ni město dalo neuvěřitelných 1,74 miliardy korun, obdobné karty v jiných městech či in-karta Českých drah přitom stály v přepočtu na obyvatele zlomek uvedených peněz a navíc ještě umí mnohem více věcí.

I když navíc město veškerý vývoj systému firmě Haguess platilo, nepochopitelně nastavilo smlouvy s firmou tak, že jí nechalo veškerá autorská a licenční práva. Po ostré kritice a sporech firma Haguess převedla na město správu kartového systému, ale licence a autorská práva k opencard přenechala firmě eMoneyServices. Město se následně dostalo do křížku i se společností eMoneyServices a výsledkem je, že se obě strany přou, zda a kolik má město dál firmě eMoneyServices platit.

Předmětem sporu je nejen správa systému, ale také placení licencí. "Město je přesvědčeno, že má časově neomezenou licenci, ale firma je opačného názoru," vysvětluje Felix.

EMoneyServices již své nároky vyčíslila na 650 milionů korun, na část z toho již podala žalobu. "Jsou v tom nejen služby, které jsme nedostali zaplacené, ale i odškodné za poškozování dobrého jména a vyzrazovaní důvěrných informací třetím osobám," uvedl mluvčí eMoneyServices Martin Opatrný. A i včerejší "opravu" udělala firma zdarma. "Je to další v řadě služeb, které si město vyžádalo a zatím za ně nezaplatilo," podotkl.

Návrat k papíru

Sama primátorka Adriana Krnáčová současné problémy označuje za nátlak firmy, aby město nepokračovalo v soudních sporech a zaplatilo nárokovanou sumu. "Město rozhodně nebude ustupovat, protože nehodlá pokračovat v nesmyslném plýtvání veřejných prostředků za systém, který dosud stál 1,7 miliardy korun, a jediná úloha, kterou dnes plní, je nahrazovat papírovou tramvajenku plastovou kartičkou s čipem," uvedla. 

Operátor Opencard je ochoten firmě eMoneyServices platit – ale ne pětimilionový paušál měsíčně, který si firma za údržbu systému nárokuje. "My jim nabídli, že jim jakýkoliv servisní zásah, který provedou, zaplatíme. Na tom jsme se ale s nimi nedokázali dohodnout, protože zatím ta jednání jsou ve stavu, že buď budeme platit pravidelně kompletní podporu, nebo nic," přiblížil Felix.

Městu podle Opatrného nic nebrání v tom, aby přešlo na papírové kupony, které jako alternativu zavedlo letos na jaře a jež už využívá na 200 tisíc lidí. "My budeme rádi, když to udělají. Už jsme Prahu vyzvali, aby se plně vrátila k papírovým kupónům, když správu systému evidentně nezvládá," řekl.

Podle Felixe by to ale nebyl nejlepší nápad. "Možnost přejít k papírovým kuponům chceme mít jako záložní variantu vzhledem ke zkušenostem se současným systémem. Ale nechceme nutit lidi, aby vyměňovali nuceně opencard, když na ní mají kupon a nemají s tím žádný problém," řekl s tím, že město stejně v dohledné době zvažuje přejít na nový systém s využitím bankovních a bezkontaktních karet.

 

Právě se děje

Další zprávy