Opencard nemají tisíce žáků, dostanou papírové kupony

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 8. 2010 15:09
Praha pro zhruba 11 tisíc žáků a studentů zavede překlenovací měsíční jízdenky

Praha - Žáci a studenti budou MHD využívat jen prostřednictvím Opencard, hlásil Dopravní podnik Praha (DPP) letos na jaře.

Papírové kupony pro děti ve věku od deseti do 15 let a pro juniory do 19 let se přestaly prodávat v červnu.

Příští týden končí prázdniny, ovšem Opencard stále nemá zhruba 11 tisíc žáků a studentů. A ti, kteří žádost o vydání nepodali do minulého pátku, už Opencard do začátku školního roku nedostanou.

Praha proto pro ně zavede překlenovací měsíční jízdenky, informoval ČTK mluvčí Opencard Martin Opatrný. Jediným řešením podle něj je expresní vydání karty, které je ale zpoplatněno 250 korunami. Běžné vydání karty je zdarma.

Místo karty opět papír

Pokud rodiče nechtějí dětem připlácet 250 korun za vydání karty na počkání, mohou jim podle Opatrného pořídit papírovou měsíční jízdenku za 130 (pro děti do 15 let) respektive 260 korun (pro juniory do 19 let).

"Tímto krokem vycházíme vstříc zejména dětem a juniorům, kteří se třeba právě vracejí z prázdnin a ještě si o kartu nezažádali. Doba vydání Opencard se pohybuje v průměru kolem deseti dnů, takže už by to k prvnímu září nestihli," uvedl Opatrný.

Proto, aby si lidé mohli koupit měsíční papírovou jízdenku, musí podle Opatrného předložit kopii žádosti o Opencard nebo vytištěné potvrzení o přijetí žádosti přes internet. Potvrzení nesmí být starší než 14 dnů.

Na rub jízdenky se musí vyplnit jméno, příjmení a datum narození, bez toho je jízdenka neplatná. Při kontrole revizora navíc musí děti a junioři předložit nějaký doklad, který by tyto údaje potvrdil.

Kartu Opencard v současnosti vlastní přes 450 tisíc lidí. Slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt ale především v počátku provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Podle kritiků je projekt předražený.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy