OPB bez H. Otázky Pavla Blažka byly bez Hasenkopfa

Domácí Domácí, Jakub Novák
7. 5. 2013 12:40
Ministr se rozhodl uspořádat reality show na téma amnestie. Hlavní aktér nepřišel
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se na brífinku ostře pustil do Pavla Hasenkopfa
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se na brífinku ostře pustil do Pavla Hasenkopfa | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Trochu netradiční přístup zvolil ministr spravedlnosti Pavel Blažek v souvislosti s dohady o autorství kontroverzního "článku II" Klausovy novoroční amnestie.

Pozval si k sobě právníky Zdeňka Koudelku a Pavla Hasenkopfa, aby si v průběhu veřejné diskuse vyjasnili dlouhotrvající spory kolem autorství amnestie.

Druhý zmíněný však účast na setkání ještě v úterý dopoledne odmítl - navzdory tomu ministr Blažek svolal krátký brífink.

„Smyslem tohoto veřejného setkání měla být zcela otevřená debata odborníků, o nichž se hovoří jako o spoluautorech amnestie. Kdybychom měli informace i o dalších možných spoluautorech amnestie, pozvali bychom je též," uvedl ministr.

"O pozvání jsem se dozvěděl v jednu hodinu ráno, v podstatě až v okamžiku, kdy mne média začala kontaktovat, zda se jednání zúčastním. Navíc na dobu, kdy se pan ministr chce konfrontovat, mám již dohodnutý jiný, pro mne důležitější program," oznámil na svém facebookovém profilu dopoledne Hasenkopf.

"Nevidím žádný rozumný důvod pro takovou schůzku, nevím, co by mělo být jejím výstupem. Můj postoj není postojem, je informací, tato informace byla sdělena a nějaké jednání nemůže na jejím obsahu nic změnit. Nelze vrátit rozlitou vodu zpět do láhve," dodal.

"O pozvání jsem se dozvěděl, v pondělí pozdě večer, deset minut před desátou. Změnil jsem si program tak, abych se mohl zúčastnit. Lituji, že Pavel Hasenkopf odmítl přijít, bez jeho účasti nemá tato beseda smysl," řekl druhý pozvaný Zdeněk Koudelka.

Odmítnutí pozvánky ze strany Hasenkopfa považuje ministerstvo za úkazku pevnosti jeho názorů a ochoty je bránit.

Konec bojůvek?

Pavel Hasenkopf
Pavel Hasenkopf | Foto: ČTK

"Pokud člověk, který rozpoutal mediální kampaň proti ministerstvu spravedlnosti, nevidí důvod k účasti na této debatě, pak já nevidím jediný důvod brát vážně cokoliv, co kdy pan Hasenkopf řekl a jakkoli dál reagovat na jeho mediální kampaň," uvedl nejprve ve svém prohlášení Blažek.

Samotný brífink byl skutečně bleskový.

"Měli si to tu oba vyříkat před médii. Dnes je již zřejmé, že amnestie vznikala jako skládačka - něco udělal Hasenkopf, něco Koudelka a také možná další, o nichž informace nemám. Jediné, jak ten příběh poskládat, by bylo pobavit se o tom. My nemáme co tajit," řekl před novináři Blažek.

"Pavel Hasenkopf měl možnost říct, jak to bylo. Tento prostor ale nevyužil. Nechci používat žádná sprostá slova. Všichni mu děkujeme za to, že se tu neposuneme ani o kus dál. Už kolem něho běhat nebudu, včera jsem s ním trávil celý den. V tomto mediálním seriálu nepokračuji, končím," uzavřel situaci Blažek aby následně - spolu s Koudelkou - ve spěchu vyklidil místnost a zmizel do nitra budovy, mimo dosah novinářů.

Kdo stál za abolicí?

Hasenkopf se měl podle prezidenta Miloše Zemana podílet zejména na zmíněném aboličním článku, v jehož důsledku bylo zastaveno trestní řízení u dlouhodobě se vlekoucích procesů.

Ten sice potvrdil, že nikdy neodmítl "jakoukoliv spoluúčast" na této části amnestie, ale důsledně se distancoval od jejího konečného znění.

Za skutečného autora amnestie Hasenkopf označil Zdeňka Koudelku. "Zdeňku, sorry, ale všechno má své meze a dál Tě nebudu krýt," uvedl v pondělí právník. V nejbližších dnech pak přislíbil, že zveřejní i některé SMS, které v minulých dnech obdržel od Zdeňka Koudelky i Ladislava Jakla.

 

Právě se děje

Další zprávy