OPB bez H. Otázky Pavla Blažka byly bez Hasenkopfa

Domácí Domácí, Jakub Novák
7. 5. 2013 12:40
Ministr se rozhodl uspořádat reality show na téma amnestie. Hlavní aktér nepřišel
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se na brífinku ostře pustil do Pavla Hasenkopfa
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se na brífinku ostře pustil do Pavla Hasenkopfa | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Trochu netradiční přístup zvolil ministr spravedlnosti Pavel Blažek v souvislosti s dohady o autorství kontroverzního "článku II" Klausovy novoroční amnestie.

Pozval si k sobě právníky Zdeňka Koudelku a Pavla Hasenkopfa, aby si v průběhu veřejné diskuse vyjasnili dlouhotrvající spory kolem autorství amnestie.

Druhý zmíněný však účast na setkání ještě v úterý dopoledne odmítl - navzdory tomu ministr Blažek svolal krátký brífink.

„Smyslem tohoto veřejného setkání měla být zcela otevřená debata odborníků, o nichž se hovoří jako o spoluautorech amnestie. Kdybychom měli informace i o dalších možných spoluautorech amnestie, pozvali bychom je též," uvedl ministr.

"O pozvání jsem se dozvěděl v jednu hodinu ráno, v podstatě až v okamžiku, kdy mne média začala kontaktovat, zda se jednání zúčastním. Navíc na dobu, kdy se pan ministr chce konfrontovat, mám již dohodnutý jiný, pro mne důležitější program," oznámil na svém facebookovém profilu dopoledne Hasenkopf.

"Nevidím žádný rozumný důvod pro takovou schůzku, nevím, co by mělo být jejím výstupem. Můj postoj není postojem, je informací, tato informace byla sdělena a nějaké jednání nemůže na jejím obsahu nic změnit. Nelze vrátit rozlitou vodu zpět do láhve," dodal.

"O pozvání jsem se dozvěděl, v pondělí pozdě večer, deset minut před desátou. Změnil jsem si program tak, abych se mohl zúčastnit. Lituji, že Pavel Hasenkopf odmítl přijít, bez jeho účasti nemá tato beseda smysl," řekl druhý pozvaný Zdeněk Koudelka.

Odmítnutí pozvánky ze strany Hasenkopfa považuje ministerstvo za úkazku pevnosti jeho názorů a ochoty je bránit.

Konec bojůvek?

Pavel Hasenkopf
Pavel Hasenkopf | Foto: ČTK

"Pokud člověk, který rozpoutal mediální kampaň proti ministerstvu spravedlnosti, nevidí důvod k účasti na této debatě, pak já nevidím jediný důvod brát vážně cokoliv, co kdy pan Hasenkopf řekl a jakkoli dál reagovat na jeho mediální kampaň," uvedl nejprve ve svém prohlášení Blažek.

Samotný brífink byl skutečně bleskový.

"Měli si to tu oba vyříkat před médii. Dnes je již zřejmé, že amnestie vznikala jako skládačka - něco udělal Hasenkopf, něco Koudelka a také možná další, o nichž informace nemám. Jediné, jak ten příběh poskládat, by bylo pobavit se o tom. My nemáme co tajit," řekl před novináři Blažek.

"Pavel Hasenkopf měl možnost říct, jak to bylo. Tento prostor ale nevyužil. Nechci používat žádná sprostá slova. Všichni mu děkujeme za to, že se tu neposuneme ani o kus dál. Už kolem něho běhat nebudu, včera jsem s ním trávil celý den. V tomto mediálním seriálu nepokračuji, končím," uzavřel situaci Blažek aby následně - spolu s Koudelkou - ve spěchu vyklidil místnost a zmizel do nitra budovy, mimo dosah novinářů.

Kdo stál za abolicí?

Hasenkopf se měl podle prezidenta Miloše Zemana podílet zejména na zmíněném aboličním článku, v jehož důsledku bylo zastaveno trestní řízení u dlouhodobě se vlekoucích procesů.

Ten sice potvrdil, že nikdy neodmítl "jakoukoliv spoluúčast" na této části amnestie, ale důsledně se distancoval od jejího konečného znění.

Za skutečného autora amnestie Hasenkopf označil Zdeňka Koudelku. "Zdeňku, sorry, ale všechno má své meze a dál Tě nebudu krýt," uvedl v pondělí právník. V nejbližších dnech pak přislíbil, že zveřejní i některé SMS, které v minulých dnech obdržel od Zdeňka Koudelky i Ladislava Jakla.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy